DEC

BohaterON-włącz historię!

Nasza szkoła już od siedmiu lat bierze udział w projekcie BohaterON w TwojejSzkole.  Jest to ogólnopolska kampania „BohaterON- włącz historię! Akcja „BohaterON w Twojej Szkole 2023” realizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Nazwa kampanii powstała z połączenia polskiego słowa „bohater” i angielskiego „on”, co wskazuje na cel akcji, czyli zachętę do poznawania historii Powstańców. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego. Jest to sposób okazywania naszego szacunku i pamięci dla bohaterów walki o stolicę.

Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Zrębicach wzięli udział w lekcjach pod kierunkiem nauczyciela historii, koordynatora szkolnego akcji. Lekcje zostały przeprowadzone w sposób ciekawy i nowoczesny. Korzystaliśmy z wielu materiałów edukacyjnych: uczniowie klas 4-6 wysłuchali słuchowiska napisanego przez Magdalenę Górską opowiadanie pod tytułem „Iskra nadziei”. To poruszająca historia 11-letniej dziewczynki mieszkającej w Warszawie w czasie II wojny światowej. Uczniowie klas 7-8 oglądali film edukacyjny pt.: „Uparte serce tego miasta” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Ukazał on wydarzenia z sierpnia 1944 roku z perspektywy uczestników Powstania Warszawskiego oraz ich najbliższych. Uczniowie klasy 6 stworzyli plakat, a uczniowie klasy 5 dekorację na korytarzu szkolnym.

Napisaliśmy życzenia i podziękowania dla Powstańców na portalu https://wpisdumnizpowstańców.pl// to wirtualne miejsce pamięci, które jest kontynuacją akcji Kartka dla Powstańca. Każdy  wpis jest od nas dowodem uznania, pamięci, szacunku, poświęcenia i wdzięczności dla Powstańców Warszawskich. Wspólne działania sprawiły, że nasza tegoroczna akcja była widoczna, stanowiła inspirację, promocję współczesnego patriotyzmu. Doceniamy, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może posłuchać Powstańców i dotykać współczesnej historii.

„ … Ale proszę wszystkich … Jak nas już nie będzie, pamiętajcie o nas”.  – Hanna Stadnik ps. Hanka (sanitariuszka pułku „Baszta”, batalion „Olza”, kompania O-2).

Pamiętamy!

Koordynator szkolny: Anna Zarzycka-Tomalska