24
NOV
2023

Wycieczka do Oświęcimia

Brytyjski rabin Jonathan Sacks, wybitny współczesny filozof żydowski, na pytanie, gdzie był Bóg, kiedy mordowano ludzi w Auschwitz, odpowiada: “Był tam w przykazaniu ‘Nie zabijaj!”
23 listopada 2023 r. udaliśmy się w kierunku Oświęcimia, by zmierzyć się z trudną, lecz ważną historią i przyjrzeć się z bliska niemieckiemu, faszystowskiemu obozowi koncentracyjnemu Auschwitz- Birkenau. W wycieczce brały udział klasy: VII i VIII, pod opieką wychowawców: Moniki Hobot i Damiana Ceglarza.
Wiał silny, zimny wiatr, a my oczami wyobraźni widzieliśmy tych wszystkich, którzy kilkadziesiąt lat temu stali w tym samym miejscu, ale w jakże innych okolicznościach…Obóz zwiedzaliśmy w pełnym skupieniu, powadze i milczeniu. Uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili symboliczne światło pamięci pod ścianą śmierci. Poznali historię, która była swoistym czasem tzw. :”ODWRÓCONEGO DEKALOGU”. Widzieli wiele oświęcimskich bloków, miejsca kaźni, tortur, a także wszystko to, co pozostało…by dziś dać świadectwo kolejnym pokoleniom.
Jesteśmy pewni: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!
P.S.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pani Barbary Radomskiej i Biura Podróży Dream Tours, dziękujemy za wspaniałą organizację oraz pełen profesjonalizm.
Dziękujemy również naszym towarzyszom podróży: Szkole Podstawowej w Turowie oraz Pani Katarzynie Werzganowskiej, a także Szkole Podstawowej w Zawadzie i Pani Katarzynie Drożdż- było nam bardzo miło, wierzymy, że to nie ostatni taki wspólny wyjazd!
DZIĘKUJEMY!!!
Oprac. Monika Hobot