NOV

Szkoła pamięta 2023

IMG_20231107_144456

Szkoła Podstawowa w Zrębicach przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Szkoła pamięta”

„Poczułem, że piękna nie należy przeżywać, że pięknem należy żyć” – M. Wańkowicz

W ramach akcji pragnęliśmy także, aby społeczność szkolna zwróciła większą uwagę na historię swojej małej ojczyzny i lokalnych bohaterów. Dzieci poprzez takie akcje uczą się historii, pamiętają o trudzie i ofiarach, jakie poniósł naród polski w walce o wolność i wyzwolenie naszego kraju. Uczniowie klasy „0”, klas 1-3 oraz  klas 4-8 wraz z wychowawcami podjęli liczne działania zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie wykonali liczne gazetki okolicznościowe, młodsze klasy uczyły się piosenek patriotycznych oraz  wykonywali prace plastyczne dotyczące postaci historycznych. Uczniowie klas 4-8 oglądali i omawiali filmy edukacyjne nawiązujące do wydarzeń historycznych powstania warszawskiego: „Iskra nadziei – opowiadanie Magdaleny Górskiej, „Uparte serce tego miasta” autorstwa Renaty Piątkowskiej.

Koordynatorem akcji od pięciu lat w naszej szkole jest nauczycielka historii Anna Zarzycka-Tomalska. W ramach akcji #SzkołaPamięta podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było posprzątanie przez uczniów mogiły nieznanych żołnierzy, poległych  w obronie ojczyzny, w czasie II wojny światowej. W ramach godzin wychowawczych klasy 6-8 brały czyny udział w czyszczeniu grobów, myciu płyt, wyrywaniu chwastów wokół nagrobków. Wszyscy uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej wraz z  wychowawcami  zapalili znicze na cmentarzu w Zrębicach. Agata Nowak, Anna Bednarek, Weronika Zielska, Julia Stefańczyk z klasy 6 wraz z nauczycielem historii przygotowały specjalne znicze pamięci w barwach narodowych ozdobione biało- czerwoną flagą z zaprojektowaną zalaminowaną kartką przez ucznia klasy 5 Jakuba Baltyna, na której widniej napis:” Pamiętamy…Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach”. Znicz „Płomień pamięci” dzieci zapaliły również na  opuszczonych i zapomnianych grobach. Zgodnie z naszą myślą przewodnią Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”. Na cmentarzu parafialnym w Zrębicach nauczycielka historii,  Anna Zarzycka-Tomalska, przypomniała historię cmentarza, działań wojennych prowadzonych na naszym terenie, wspomniała sylwetkę proboszcza Jana Lalewicza oraz księdza kanonika Romana Kuźmińskiego, proboszcza parafii św. Idziego w Zrębicach  w latach 1971-1999. „Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…” Uczniowie pokazali, iż pamiętają o ludziach tworzących historię także poza szkołą. Wszystkie klasy udały się pod pomniki, zapalili znicze, spacerowali oddając tym samym hołd wszystkim poległym w obronie Ojczyzny. Podczas tych „odwiedzin” odbywały się żywe lekcje historii i języka polskiego. Była to dla  nas wszystkich ważna lekcja patriotyzmu. Uczniowie uczcili  pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. Delegacja samorządu uczniowskiego w składzie: Gloria Zielska, Grzegorz Adamus i Mateusz Ujma wraz z panem dyrektorem Wojciechem Kucią i Anną Zarzycką-Tomalską zapalili znicze na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy I wojny światowej w Zrębicach. Był to  czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. Szacunku wobec przodków, uczą nas rodzina i polska szkoła. Przeniesienie tej pamięci w przyszłość to zadanie, które uświadamia, że jesteśmy łącznikiem pokoleń spajającym współcześnie przeszłość z przyszłością, dzięki wychowawczej misji szkoły. Zgodnie z przyświecającym  hasłem akcji  „Historio! W pamięci naszej wciąż trwaj!” od zawsze podejmowane działania  upamiętniają ważne wydarzeniach, utrwalają pamięć o bohaterach związanych z historią regionu, naszej  kochanej Małej Ojczyzny. Dzięki takim działaniom młodzież staje się bardziej wrażliwa na potrzeby pielęgnowania pamięci:

„ …Ktoś tutaj był i był,

A potem nagle zniknął

I uporczywie go nie ma…”  – Wisława Szymborska (z tomu „Chwila”, Kraków 2002)

Koordynator szkolny

Ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”

Anna Zarzycka-Tomalska