13
NOV
2023

Narodowe Święto Niepodległości – „Pociąg do wolności- stacja Zrębice”

Dnia 13 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Zrębicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię przygotowała klasa 4 wraz z wychowawcą. 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego oraz emisją krótkiego filmu wprowadzającego zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W tle całej uroczystości przedstawiano prezentację multimedialną. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Odbyliśmy niezwykłą podróż, która rozpoczęła się w stacji Niewola, Powstania, I wojna światowa i Wolność. Przypomniano, zabory, daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników, bohaterów, przybliżono sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie klasy 4 i 5  recytowali wiersze, uczniowie klasy 7, klasy 4, klasy 3  śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Polska odzyskała suwerenność, niezależność, wolność i niepodległość. Dzień ten jest żywą lekcją patriotyzmu i historii. ”Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna…” Uczestnicząc corocznie aktywnie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uroczystość historyczną przygotowała pani Anna Zarzycka-Tomalska, nauczyciel historii. Dekoracja przedstawienia pani Agnieszka Łukaszewicz. Oprawa muzyczna uroczystości pani Monika Hobot. Przedstawienie wzbudziło w nas liczne refleksje. Dziękujemy.

Opracowanie

Anna Zarzycka-Tomalska