MAY

Projekt „Szkoła Patriotów”

Nasza Szkoła Podstawowa w Zrębicach przystąpiła do projektu „Szkoła Patriotów”.

Organizatorem projektu jest Śląski Kurator Oświaty. Jego celem jest przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterskich wydarzeniach, upowszechnienie wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem.

Jako przedmiot badawczy projektu wybraliśmy:

• Cmentarz Parafialny w Zrębicach –groby czternastu polskich żołnierzy, poległych w czasie II wojny światowej w Zrębicach.
  • Cmentarz żołnierzy I wojny światowej. Na terenie wsi Zrębice przy drodze DK nr 46.
  • Drewniany kościół św. Idziego w Zrębicach.
  • Kapliczka św. Idziego. Między wsią Zrębice, a rezerwatem przyrody Sokole Góry. Obok kaplicy wytyczony jest niebieski Szlak Warowni Jurajskich.

Poznawanie historii należy zacząć od poznania małej Ojczyzny. Dla dzieci ze szkoły to miejsca, obok których często mieszkają. Miejsca, które nasi mieszkańcy mijają niemal codziennie. Poznanie historii powstania kapliczek często owiane jest tajemnicą. Zwiedzanie jej wnętrza i rozpropagowanie wiedzy o tym zabytku będzie naszym celem. Będziemy współpracować z mieszkańcami, lokalną społecznością, Parafią. Szczególną uwagę zwrócimy na pielęgnowanie tradycji patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach z regionu. Nasze działania będą rozwijać kreatywność, kształtować umiejętności uczniowskie w zakresie efektywnej współpracy w grupie.

Realizacja projektu będzie kontynuowana w przyszłym roku szkolnym.

Opracowanie:

Koordynator szkolny Anna Zarzycka-Tomalska