Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Kochajcie ojczystą ziemię.

Kochajcie swoją świętą wiarę

i tradycję własnego Narodu.

Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze

wierni uznanym przez siebie

najwyższym wartościom, którym

trzeba służyć całym swoim życiem” – Rotmistrz Witold Pilecki

1 MARCA – Obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Szkole Podstawowej w Zrębicach. “Jak przywracana jest pamięć o bohaterach?” Uczniowie  klas 4-8 na lekcji historii zostali zapoznani z działalnością żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Nauczyciel przybliżył sylwetki biogramy żołnierzy, działalność Zygmunta i Stanisława Palów -Żołnierzy Wyklętych ze Zrębic w Gminie Olsztyn. Lekcję wzbogacono o edukacyjny film dokumentalny pt:”Czas Jaguara-bitwa o Polskę.” Film prezentował historię kpt. Stanisława Lisieckiego ps. Jaguar, żołnierza AK, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, przedstawiał losy jego oddziału i walkę z reżimem komunistycznym. Zaprezentowano działania niepodległościowego podziemia z terenu naszej Małej Ojczyzny. Uczniowie wykonali gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym. Mateusz Chorążewski (klasa 8), Amelia Nowicka (klasa 6) i Weronika Rosak (klasa 8) wzięli udział w VIII Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” pod patronatem pani Poseł RP do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Weronika Rosak (klasa 8) wzięła udział w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni” pod patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Fundacji im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Dziękujemy!

Opracowanie: