05
JAN
2023

„Jak w Betlejem cud zdarzył się…” Jasełka w naszej szkole.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny i wyjątkowy czas. To nie tylko okazja do tego, by przypomnieć biblijną historię narodzenia Chrystusa, lecz przede wszystkim niezwykła chwila, aby się zatrzymać w gonitwie codziennego życia. W święta spotykamy się przy wigilijnym stole, by złożyć najbliższym życzenia, powspominać tych, których zabrakło i by obdarowywać siebie tym, co najcenniejsze: uwagą, miłością i ciepłem. Narodzenie Jezusa w ubogiej stajence uświadamia nam, że aby być szczęśliwym nie potrzebujemy wiele- ważne, by ta miłość narodziła się w naszych sercach. Nie inaczej było i tym razem… 22 grudnia 2022 r. w Szkole w Zrębicach już od samego rana panowała radosna atmosfera. Każda z klas krzątała się przy wigilijnym stole. Uczniowie, w pięknych, uroczystych strojach dekorowali stoły, gromadzili na nich potrawy i świąteczne smakołyki. Nie zabrakło tradycyjnych elementów takich jak: biały obrus, sianko czy opłatek. Wigiliom klasowym wtórowały dźwięki kolęd i radosna atmosfera. Po wielu miesiącach pandemii mogliśmy znowu być razem, złożyć sobie osobiście życzenia, a nawet się uściskać. Nie zabrakło wzruszeń, bo jak się okazuje, człowiekowi do szczęścia jest potrzebny drugi człowiek… i to jak myślę zrozumieliśmy wszyscy.

Po uroczystych wigiliach nastał czas obdarowywania się prezentami, wypełniony radością i nierzadko sporym zaskoczeniem, w pozytywnym  tego oczywiście znaczeniu. By tradycji stało się zadość klasa siódma zaprosiła całą szkolną społeczność na jasełka. Tegoroczne jasełka przeniosły biblijną historię w czas współczesny. Maryja ( Sofia Kompanets) była gospodynią domową, jakże zapracowaną i zmęczoną przed świętami. Z wielkim zaskoczeniem, podobnie jak biblijna Maria, przyjęła wiadomość o tym, że wkrótce urodzi syna, który zbawi cały świat. Józef  ( Inga Pokorna) troskliwie się nią zajmował, a kiedy trzeba było ochoczo biegł do sklepu po pieluszki. Trzech mędrców ( Krzysztof Jabłoński, Patryk Żurek, Grzegorz Adamus), tym razem w roli współczesnych pracowników korporacji, uznało, że najlepszymi prezentami z okazji urodzin będą: elektryczna gitara, laptop i czek z pokaźną sumą pieniędzy. Nie zabrakło typowego dla jasełek schematyzmu postaci. Oprócz bohaterów pozytywnych: Zwiastuna ( Boga), Aniołów: Gabriela, Michała, Rafała ( Filip Kotas, Grzegorz Adamus, Krzysztof Jabłoński, Inga Pokorna) pojawili się na scenie również: Herod czy diabeł. W rolę okrutnego Heroda, chcącego pozbyć się dziecka,  wcielił się Patryk Żurek, a diabła w niebywale sugestywny sposób zagrała Małgosia Dróżdż. Na scenie pojawili się też inni bohaterowie, tacy, jak: mędrzec, czy grzesznik ( Michał Łakomy). Przedstawienie oprócz wydźwięku komicznego miało także inny cel. Walka dobra ze złem i ostateczne zwycięstwo dobra miało podkreślić siłę i wagę wiary, a przeniesienie historii biblijnej we współczesne czasy uświadomić, że narodzenie Jezusa jest tu i teraz! I tylko od nas zależy, co wybierzemy i w co uwierzymy! Spektakl przeplatały tradycyjne dźwięki polskich kolęd, jak również współczesnych pastorałek w wykonaniu uczennic klasy szóstej i ósmej. I tu na szczególne uznanie zasługują solistki: Maja Krzysztoń, Natalia Pluta oraz Blanka Stępień. W jasełkach uczniowie wykazali się nie tylko  brawurową grą aktorską, pięknym śpiewem, lecz także zaprezentowali swoje uzdolnienia dotyczące gry na instrumentach. Dziewczęta z klasy szóstej zagrały na fletach „Lulajże Jezuniu”, a Krzysztof Jabłoński z klasy siódmej odegrał na saksofonie „Cichą noc”. Jasełka zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Pomysłodawczynią tegorocznych jasełek była Pani Monika Hobot, która czuwała nad całością przedstawienia i pracowała z dziećmi nad spektaklem od  początku listopada. W tym miejscu należą się również podziękowania Pani Bernadettcie Mermer, która pomogła przygotować młodzież od strony muzycznej, opracowała odpowiednią tonację prezentowanych utworów. Pani Maria Magiera zadbała o profesjonalny wystrój sali gimnastycznej i stworzyła dekorację. Szczególne podziękowania należą się „zespołowi transmisyjnemu” tzn. tym, którzy zadbali o nagłośnienie i muzykę. W tej roli znakomicie odnaleźli się uczniowie klasy siódmej: Jakub Stępień oraz Maksymilian Jaśkiewicz.  Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem rodziców, którzy zadbali o piękne stroje aktorów. Tylko wzajemna współpraca gwarantuje rozwój i sukces! Dziękuję Państwu z całego serca!

Niech słowa pastorałki,  śpiewanej na zakończenie Jasełek,  staną się  przesłaniem dla  nas wszystkich… niech nie zabraknie miłości w świąteczny czas!

Jak w Betlejem cud zdarzył się, tak od Juraty po Zakopane. Od Sejn po Cieszyn niech blaskiem lśni nad całą Polską nam niebo dziś. Niech każdy, kto usłyszy dźwięk niebiańskiej muzyki, aniołów śpiew, jaśnieje światłem gwiazdy tej, co narodziła się w Betlejem.

Choć płoną miasta wkoło, świątecznych promocji zgiełk, chodźcie tu wokoło, odnajdźmy nawzajem się. Niech nie zabraknie miłości w świąteczny czas. Głodnych nakarmimy, wystarczy dla wszystkich nas.

Oprac. Monika Hobot