NOV

Niepodległość to brzmi dumnie!

Święto Niepodległości to niezwykły i podniosły czas dla wszystkich Polaków. Przypominamy sobie wówczas, że dawno temu w naszym kraju wolności nie było, a Polska zniknęła z map Europy i świata na długie 123 lata. Pamiętając, że dzięki wielkiej determinacji Polaków odzyskaliśmy suwerenność i niepodległość,  co roku  jako szkoła uczestniczymy we wspólnym świętowaniu. Jest to okazja do tego, by z całą mocą zamanifestować patriotyzm, a co za tym idzie podkreślić miłość i oddanie wobec kraju. Nie inaczej było i teraz, dokładnie 16 listopada 2022 r. uczciliśmy Niepodległość w wierszu i piosence. Uczniowie klasy ósmej przenieśli nas w czasy Marszałka Józefa Piłsudskiego i przygotowali montaż muzyczno- słowny dotyczący Nieodległości. Dziewczęta i chłopcy zapoznali wszystkich zebranych z historią Polski międzywojennej. Swoim występem pokazali, że: „ Polska jest matką szczególną, na przestrzeni wieków wiele wycierpiała i wciąż na nowo cierpi”. A my, współczesne pokolenie powinniśmy o Niej pamiętać i czule się o Niej wypowiadać. Zwłaszcza dzisiaj, gdy współczesna Europa przechodzi przez piekło wojny na Ukrainie. Spotkanie przeplatano pieśniami patriotycznymi w wykonaniu dziewcząt klasy szóstej i siódmej. Nad występami dzieci czuwały Pani Anna Zarzycka – Tomalska, odpowiedzialna za przygotowanie merytoryczne młodzieży oraz Pani Monika Hobot, która przygotowała występy muzyczne. Aktorów nagrodzono gromkimi oklaskami.

Jak mawiał wielki Polak Józef Piłsudski: „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”.

Dlatego należy mówić o historii naszej Ojczyzny, przypominać jej dzieje i pamiętać, że: „ Wolność nie jest nam dana, lecz zadana”. Taką cenną lekcję wynosimy z kolejnego Święta Niepodległości zorganizowanego w naszej szkole!

Oprac. Monika Hobot