28
OCT
2021

„Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”

27.10.2021r. na Jasnej Górze w  Sali Papieskiej miała miejsce konferencja „Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu” dla nauczycieli województwa śląskiego przygotowana przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Inicjatorką spotkana była pani Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty. O szczegółach projektu i konferencji opowiedziała  pani Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Konferencję rozpoczęła  pani Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. Uczestniczyła w niej osobiście Anna Zarzycka-Tomalska nauczycielka historii oraz w trybie on-line  pani Anna Miszczyk nauczycielka chemii. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią już tylko kamienie” -13.12.1981-Pamiętamy!”. Wypowiedziane przez kardynała Wyszyńskiego zdanie stanowiło dla wielu działań podjętych przy realizacji projektu myśl przewodnią. O kardynale wspominali podczas konferencji ojciec dr Grzegorz Prus oraz redaktor wydawnictwa „Solideo” Beata Mackiewicz. Oboje prelegentów ukazywało ponadczasowość przekazu kardynała dla Polaków i podkreślało Jego bliskość z polskim narodem. Ukazywali silną wolę i niezłomny charakter w walce z komunizmem. Podkreślali wiarę jaką pokładał w Matce Bożej. Postać Prymasa Tysiąclecia, to postać wielkiego Polaka, który na trwałe zapisał się nie tylko w dziejach polskiego Kościoła ale również w polskiej historii. Podczas konferencji prezentowane były sploty filmowe zawierające archiwalne zdjęcia oraz przemówienia kardynała Stefana Wyszyńskiego  i Jana Pawła II.

Konferencja dała okazję do przybliżenia tego wielkiego człowieka, jego nauki i przekazu dla przyszłych pokoleń. W ramach pamięci o Prymasie Tysiąclecia – kard. Stefanie Wyszyńskim w roku Jego beatyfikacji zwiedzono wystawę znajdującą się na Jasnej Górze, której mottem przewodnim są słowa św. Jana Pawła  II: „ Nie byłoby papieża-Polska, gdyby nie było Twojej wiary…”.

Materiały konferencyjne przekazała pani wizytator Anita Imiołek. Uzyskane podczas spotkania  plakaty edukacyjne wzbogaciły szkolny kącik historyczno-patriotyczny o informacje związane z wydarzeniami w kopani „Wujek”.

Opracowanie Anna Zarzycka-Tomalska