AUG

Zasady obowiązujące w szkole od 1 września 2020 roku

Szanowni Państwo,

W związku z rosnącą liczbą ofiar koronawirusa COVID-19 w Europie i na świecie, jak również poważnym zagrożeniem z niego wynikającym oraz  jednoczesnym powrotem do stacjonarnej formy nauki,  dyrekcja Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach postanawia wprowadzić nadzwyczajne środki ostrożności i bezpieczeństwa na terenie placówki, a także prosić o przestrzeganie zaleceń poza nią, w domach dzieci uczęszczających do szkoły. Podane niżej informacje nie mają na celu rozsiewania paniki wśród rodziców, a jedynie uspokojenie ich, że nasza placówka jest gotowa fizycznie i proceduralnie na podjęcie działań nadzwyczajnych w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się zagrożenia epidemiologicznego.

OGÓLNE INFORMACJE

• Trzy najbardziej charakterystyczne symptomy koronawirusa według Światowej Organizacji Zdrowia to: kaszel, wysoka gorączka, duszności i płytki oddech. Do rzadszych symptomów należą: ból mięśni, uczucie rozbicia, ból głowy, ból gardła.

Zasady obowiązujące na terenie szkoły od 1 września 2020

• Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  • Uczniowie są przyprowadzani i odbierani przez osoby zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  • Rodzice nie mogą wchodzić na teren szkoły.
  • Przy wejściu do budynku szkoły, a także w każdej klasie zamontowane zostały urządzenia służące do dezynfekcji rąk. Uczeń wchodząc do budynku szkoły jest zobowiązany zdezynfekować dłonie, czynność tę powtarza przed jedzeniem, czy powrotem z toalety.
  • Uczeń bezwzględnie stosuje zasady higieny: często myje ręce wodą z mydłem i nie podaje ręki na powitanie, zachowuje dystans, a także unika dotykania oczu, nosa i ust.
  • Wszyscy uczniowie obowiązkowo przynoszą ze sobą maseczkę ochronną, którą winni założyć przed wejściem do placówki. Maseczki ochronne będą wymagane podczas przerw w przestrzeni wspólnej szkoły, np. korytarze, szatnie.
  • Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do szkoły.
  • Jeżeli dziecko będzie przejawiało w trakcie zajęć lub na przerwach niepokojące objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, wówczas będzie ono odizolowane w odrębnym pomieszczeniu tzw. IZOLATCE z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób, a rodzice/opiekunowie będą niezwłocznie powiadomieni w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
  • Nauczyciel/wychowawca na pierwszych zajęciach wyjaśnia uczniowi/uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
  • Nauczyciel zwraca uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce.
  • Sale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w plecaku. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  • Nauczyciele w klasach 1-3 organizują przerwy dla swoich grup, adekwatnie do potrzeb. Grupy spędzają przerwy pod nadzorem nauczycieli.
  • Uczniowie klas 4-8 spędzają przerwy, zgodnie z opracowanym planem, pod opieką dyżurujących nauczycieli.
  • Uczniowie, którzy będą się stołować, obowiązkowo przestrzegają Regulaminu korzystania ze stołówki oraz terminów wchodzenia danej grupy na obiad.
  • Uczniowie przynoszą do szkoły śniadanie i napój.
  • Wprowadza się obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia).
  • Uczeń na obowiązek unikać większych skupisk, zachowywać dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  • W szkole ustala się bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć ( w okresie suchym uczniowie nie muszą zmieniać obuwia, przynoszą obuwie zmienne w worku jedynie na lekcję wychowania fizycznego).
  • Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.

Bezpieczny_powrót_do_szkoły_-_uczniowie Bezpieczny_powrót_do_szkoły_-_rodzice