25
OCT
2019

„Szkoła Pamięta”

1280x540

Szkoła Podstawowa w Zrębicach przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  pod patronatem ministra Dariusza Piontkowskiego „Szkoła Pamięta”.

Celem akcji było uczczenie ważnych wydarzeń: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego –uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności.

W ramach działań uczniowie z klasy 5 i 6  naszej szkoły pod opieką  koordynatorek projektu: pani Anny – Zarzyckiej-Tomalskiej i pani Agnieszki Łukaszewicz dnia 25 października 2019 roku uczestniczyli  na cmentarzu parafialnym w porządkowaniu zapomnianych grobów, mogił żołnierzy polskich – poległych w walkach stoczonych 3 września 1939 roku. Dzieci odwiedziły grób proboszcza parafii Ks. Zbigniewa Lewińskiego oraz zasłużonego proboszcza  Ks. Romana Kuźmińskiego  cenionego  w  społeczności lokalnej. Historię cmentarza, działań wojennych prowadzonych na naszym terenie, historię postaci księży przybliżyła nauczycielka historii Anna Zarzycka- Tomalska. Dla uczczenia tego dnia uczniowie zapalili symboliczne znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej Zrębic.

Dopełnieniem dnia było wcześniejsze przygotowanie gazetki na korytarzu szkolnym.  Informacje przygotowały uczennice z  klasy 6 pod kierunkiem nauczycieli.

Był to szczególny dzień, który w doniosły sposób pokazał, że pamiętamy o zmarłych i związanej z nimi historii. Klasa 5 na lekcji z wychowawcą podsumowała podjęte aktywności.  Pamięć  o tych, których nie ma już wśród nas jest wyrazem szacunku dla ich życia  oraz dokonań. Cieszymy się, że nasza szkoła  pielęgnuje tę tradycję, ponieważ od wielu lat, w tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami, w ramach godzin wychowawczych, odwiedzają zbiorową mogiłę żołnierzy polskich walczących podczas II wojny światowej o wolność Ojczyzny. Wieloletnia praktyka uczy szacunku wobec tych, których nie ma już pośród nas, w myśl zasady, że: „ Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

Był to dla nas czas refleksji i zadumy

Ryszard Przymus „Znicze”

Palą się znicze…

Przypominają,

Że ktoś odchodzi,

Inni zostają.

    Pośród cmentarzy cichych uliczek

Jak wierna pamięć –

Palą się znicze …

Opracowanie: Anna Zarzycka- Tomalska