Archiwum wydarzeń

22 stycznia 2019 r.

Dzień 22 stycznia był szczególny dla zaproszonych do szkoły gości. Mowa o naszych kochanych babciach i dziadkach. Dzieci z przedszkola, zerówki i klasy I przygotowały program artystyczny poświęcony najukochańszym dziadkom. Były wiersze, piosenki i pełne wzruszenia uśmiechy na twarzach miłych gości. Po występie babcie i dziadkowie zostali obdarowani przez swoje wnuczęta upominkami i gorącymi uściskami. W podziękowaniu dzieci otrzymały długo trwające brawa i odwzajemnione uściski. Na zakończenie goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przy którym toczyły się luźne rozmowy ze znajomymi i nauczycielami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Uroczystość przygotowały panie: Halina Bielka, Maria Matyja, Anna Gruszka i Marta Pluta.

 

 

18 stycznia 2019 r.

18 stycznia 2019 roku odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”. W czasie interaktywnego spektaklu można było zobaczyć m.in. lewitujące piłki, płonącą dłoń, wiry wodne, oraz zdobyć ciekawe wiadomości na temat np. właściwości wodoru. Uczniowie mieli możliwość nie tylko oglądać niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne, ale również brać w nich czynny udział.

 

21 grudnia 2018 r.

„Tamtej nocy w Betlejem” to tytuł naszych tegorocznych jasełek. Uczniowie zaprezentowali je na szkolnej scenie dwukrotnie, 16 grudnia dla całego środowiska Zrębic, a tuż przed świętami dla społeczności uczniowskiej.

W tym roku, jasełka były poważne, z przesłaniem i składały się z wielu scen. Uczniowie długo pracowali nad przygotowaniem swoich ról i kwestii, które były bardzo długie i poetyckie. Niektórzy wyjątkowo musieli się napracować. Dużo zawdzięczamy również Rodzicom, którzy przygotowali dla uczniów wyjątkowo piękne i realistyczne stroje. Scena tonęła w światłach, a dekoracja, jak co roku, przyciągała wzrok widzów.

Uczniowie klasy VII, Kordian i Dominik, rewelacyjnie obsługiwali sprzęt nagłaśniający i serwowali podkłady muzyczne do kolęd. Pięknie śpiewający soliści: Martyna Rozpędek, Natalia Kuzior, Ola Tomzik, Martyna Skowron, Jan Górecki oraz Julia Caban zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Uczniowie klas młodszych z wielką ochotą i zapałem zaśpiewali kilka wesołych kolęd. Warto podkreślić, że w wyjątkową rolę Maryi i Józefa wcielili się w tym roku uczniowie klasy VI: Julia i Jakub i wywiązali się z tego zadania wspaniale. To była piękna Święta Rodzina.

 

Zgodnie z panującą w naszej szkole tradycją, odbył się u nas cykliczny konkurs plastyczny na kartkę bożonarodzeniową oraz świąteczną ozdobę przestrzenną. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 21 grudnia 2018 roku po przedstawieniu jasełkowym.

Zwycięzcami zostali: Julia Caban (VI), Lena Caban (II), Martyna Skowron (IIIG), Natalia Stefańczyk (I), Wiktoria Dróżdż (V), Michał Łakomy (III), Paweł Nocuń (IV), Malwina Strączyńska (0), Bartek Skowron (V), Gabrysia Osowiecka (V), Maja Zielińska (V), Alan Ładny (VII), Dominik Orlikowski (VI), Asia Nocuń (VIII), Hubert Martałek (VI) oraz Patrycja Strączyńska (VIII). Na oba konkursy wpłynęła ogromna liczba prac, za co serdecznie dziękujemy.

 

19 grudnia 2018 r.

18.12.2019 roku o godzinie 8.40 w naszej szkole odbyło się przedświąteczne spotkanie muzyczne z artystami Agencji Creare. Podczas zajęć uczniowie poznali budowę skrzypiec, oraz różne techniki gry na tym instrumencie. Dzieci brały udział w świątecznym turnieju „Jaka to melodia?”, podczas którego wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Ochotnicy uczestniczyli w zabawach ruchowych przy rytmach świątecznych piosenek. Akompaniował na akordeonie pan Łukasz, który opowiedział również w jaki sposób powstają dźwięki w tym  niezwykłym instrumencie. Spotkanie zakończyły świąteczne i noworoczne życzenia.

 

15 grudnia 2018 r.

Uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie do wystąpienia na scenie w Remizie w Przymiłowicach 15 grudnia 2018 roku. Było to dla uczniów występujących w jasełkach niecodzienne wydarzenie. Na scenie pojawiły się żywe zwierzęta: piękne gołębie, króliki oraz owca. Zaproszeni goście przyjęli nas wyjątkowo ciepło i serdecznie, a młodzi aktorzy dostarczyli publiczności niebywałych wrażeń. Dziękujemy Pani Anecie Jeleń za możliwość zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich.

 

12 grudnia 2018 r.

12 grudnia 2018 r. w hali sportowej w Olsztynie odbył się XVII Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej. Uczestniczyły  w nim drużyny szkół podstawowych z Kusiąt, Olsztyna, Turowa i Zrębic. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Oliwier Czyżowski, Jan Górecki, Jakub Jeleń, Alan Ładny, Kuba Mizgała, Bartosz Pluta, Jakub Pająk, Bartłomiej Skowron, Norbert Weżgowiec. Zawodnicy turnieju rozegrali sześć meczów. Drużyny prezentowały wyrównany, wysoki poziom umiejętności piłkarskich.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – SP w Zrębicach

II miejsce – SP w Olsztynie

III miejsce – SP w Kusiętach

IV miejsce – SP w Turowie

Gratulujemy!

 

30 listopada 2018 r.

Kolejny sukces naszych uczniów!!!

30 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski wpisujący się w obchody 100- lecia niepodległości Polski. W konkursie pt.: „ Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie” wzięło udział wielu uczniów z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice, które do rywalizacji przygotowała Pani Monika Hobot. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Szkoła Podstawowa w Zrębicach prezentowała podczas konkursu zdecydowanie najwyższy poziom wśród uczestników! Oto  wyniki:

  • I miejsce ( kategoria IV-VI) –Blanka Stępień z kl. IV
  • I miejsce ( kategoria VII-VIII i gimnazjum)- Julia Jeleń z kl. VIII
  • II miejsce ( kategoria VII-VIII i gimnazjum)- Aleksandra Tomzik  z kl. III gimnazjum
  • III miejsce ( kategoria VII-VIII i gimnazjum)- Patrycja Strączyńska z kl. VIII

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Oprac. Monika Hobot

 

23 listopada 2018 r.

W dniu 26 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kłomnicach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczo- Historyczny „Droga do niepodległości”.

Z okazji  100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, został wzbogacony o treści historyczne. Konkurs objęła swoim patronatem Pani Poseł na Sejm RP –Lidia Burzyńska. Uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące znajomości lektury „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, a także musieli wykazać się wiedzą historyczną z dziejów Polski w latach 1795-1918.

W konkursie wzięło udział 24 uczestników z klasy VII szkoły podstawowej oraz klas II-III gimnazjum z Częstochowy, Lgoty Małej, Koniecpola, Kruszyny, Konar, Rzerzęczyc, Garnka, Przyrowa, Rybnej, Zrębic i Kłomnic.

I miejsce zajęła – Wiktoria Powroźnik ze Szkoły  Podstawowej w Zrębicach

III miejsce-  Martyna Skowron – Szkoła Podstawowa  w Zrębicach

Uczennice  naszej szkoły  przygotowały: mgr Monika Hobot (język polski) oraz mgr Anna Zarzycka- Tomalska  (historia).

Dnia  23  listopada  2018 roku  Wiktoria Powroźnik  pod opieką nauczyciela historii Anny Zarzyckiej –Tomalskiej uczestniczyła w wycieczce do Sejmu RP w Warszawie. Wycieczka była nagrodą główną ufundowaną  przez Panią Poseł Lidię Burzyńską. Dla wszystkich uczestników była to pierwsza wizyta w Sejmie połączona ze zwiedzaniem go od tzw.” kuchni”.

Zwiedzając Sejm laureaci mieli okazję zamienić kilka słów z  posłem- Stefanem  Romeckim, który podarował uczestnikom  dwutygodnik parlamentarny pt. „Kronika Sejmowa”  wraz z autografem oraz kserokopią z nazwiskami posłów aktualnej kadencji z zaznaczeniem ich miejsc na sali posiedzeń Sejmu. Pan przewodnik oprowadził uczestników wycieczki po całym Gmachu Parlamentu, pokazał miejsca, do których wchodzą tylko nieliczni. Oprowadzanie zakończyło się uroczystym obiadem w sejmowej restauracji, podczas którego towarzyszyła zwiedzającym Pani Poseł Lidia Burzyńska. Pani Poseł przeprowadziła rozmowę z wszystkimi uczestnikami, przybliżyła codzienność jej trudnej pracy, oraz odpowiadała  na pytania w sprawach, które budziły szczególne zainteresowanie dzieci. Wycieczka do Warszawy  z pewnością  na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Zwiedzanie  Sejmu dostarczyło wielu  ciekawych informacji, dotyczących długoletniej historii i tradycji  polskiego parlamentu.  Szczególne emocje wśród młodzieży i ich opiekunów wzbudziła obserwacja trwających obrad Sejmu, spotkania na korytarzach sejmowych ze znanymi z mediów parlamentarzystami. Jako szkoła jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom tej wycieczki i szczególnej opiece podczas podróży – Pani Joannie Wójcik.
Serdecznie dziękujemy Pani Poseł Lidii Burzyńskiej za  zaproszenie, ciepłe przyjęcie, poświęcony czas, podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Opracowała:  Anna Zarzycka-Tomalska

 

21 listopada 2018 r.

Podsumowanie projektu 

Na Jasnej Górze odbyło się podsumowanie działań projektowych „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Jego najważniejszą częścią były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowane w sanktuarium 4 listopada. Uroczystości odbywały się pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy a projekt zyskał wsparcie programu Niepodległa. Przygotowali go: delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kat. Stow. „Civitas Christiana” i jasnogórski klasztor.

Projekt miał charakter edukacyjny i adresowany był głównie do dzieci i młodzieży. Jego celem było dotarcie z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i z 4 listopada 1918 r. kiedy to Jasną Górę z rąk austriackich zaborców przejęło polskie wojsko pod dowództwem kpt. Artura Wiśniewskiego, i która po przeszło wiekowej niewoli stała się niejako „skrawkiem” wolnej Polski, a której niepodległość ogłoszono 11 listopada.

Uczniowie podejmowali szereg różnych zadań. Projektowali i ozdabiali  maciejówki czyli czapki, które stanowiły umundurowanie legionistów polskich; w oparciu o specjalnie przygotowany scenariusz zajęć uczestniczyli w lekcjach historii; w kronikach „100 życzeń na 100 lat dla Polski” wpisywali swoje życzenia dla Niepodległej; opracowywali kartki okolicznościowe; przedszkolaki rysowały „Laurkę dla Ojczyzny; wszyscy uczyli się patriotycznych śpiewów i tego jak tańczyć poloneza.

Kulminacją działań projektowych był 4 listopada, kiedy to z udziałem rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz dużej rzeszy pielgrzymów, odbyły się główne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi w rytmie poloneza, Alejami NMP, przynieśli na Jasną Górę 100-metrową flagę, dar prezydenta RP, zaprezentowali przedstawienie o wydarzeniach z 1918 r., wspólnie z orkiestrami śpiewali patriotyczne pieśni i uczestniczyli w niepodległościowym pikniku.

W sumie od kwietnia, kiedy projekt zainaugurowano, miało miejsce 17 różnych przedsięwzięć. Uczestniczyło w nich ok. 10 tys. uczniów z 200 szkół. Jak podkreśliła Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Śląskiego Kuratorium Oświaty, „statystki dużo mówią, są bardzo bogate, ale największą wartością jest to, że te inicjatywy zintegrowały młodych, nauczycieli, dyrektorów i przyczyniły się do wzmocnienia przynależności do narodowej wspólnoty, poznania historii Polski i dziejów Jasnej Góry”.

Podsumowując działania projektowe, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podkreślił, że świętowanie 4 listopada wpisało się w historię sanktuarium, a miało niezwykły wymiar dzięki obecności dzieci i młodzieży. – Widok radości, zaangażowania, wzruszenia, młodych ludzi, którzy tutaj przybyli, często z rodzicami, to chyba najpiękniejszy owoc tego działania i za to chcę serdecznie podziękować – powiedział jasnogórski przeor. Zauważył, że jasnogórskie świętowanie „uruchomiło w nas piękne duchowe przeżycia i emocje, które dotykają miłości wobec naszej matki, którą jest Ojczyzna”. -Trzeba podziękować Panu Bogu za to, że w tym świętym miejscu, ważnym dla wszystkich Polaków, mogliśmy przeżywać duchową jedność i miłość do Polski – podkreślił.

Jacek Szczotka, śląski wicekurator oświaty, zauważył, że „to wspaniałe wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci na długo”. – Wykonaliście państwo wielkie zadanie, które w skali całego województwa nie miało sobie równych. To ogromne przedsięwzięcie i bardzo pocieszającym jest to, że z pewnością wpisało się ono w pamięć przede wszystkim młodych ludzi, bo to było głównym celem tych inicjatyw”. – To wielkie dzieło, które mogło być zrealizowane tylko na Jasnej Górze i wpisało się w program kuratoryjny „Polska to jest wielka rzecz” – dodał.

W spotkaniu podsumowującym projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” uczestniczyli zarówno ci, którzy go realizowali, jak i ci którzy na różnych płaszczyznach go wspierali. Obecni byli: dyrektorzy, nauczyciele szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji współpracujących m.in. Samorządowego Ośrodka Doskonalenia, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiej Policji, Centralnej Szkoły PSP, NSZZ Solidarność, ZHP, Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”.

Uroczystość uświetnił pokaz kolekcji ubioru inspirowany tematem niepodległości przygotowany przez uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Wł. Reymonta w Częstochowie. Elementem wspólnym dla prezentowanej odzieży współczesnej Polki był guzik, który ma wielką symbolikę, bowiem przyszywały go kobiety żołnierzom, swoim mężom, gdy ci szli na wojnę, czasem tylko ten guzik po nich zostawał. Naszą szkołę na podsumowaniu reprezentowały koordynatorki projektu: M. Hobot oraz A. Zarzycka – Tomalska.

Za podjęcie wielu działań projektowych, zaangażowanie, chęć i otwarcie na wszelkie proponowane działania- serdecznie dziękujemy- wszystkim  nauczycielom, uczniom i rodzicom naszej szkoły.                                                                      Oprac. Monika Hobot

 

20 listopada 2018 r.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w obchody niezwykle ważnego święta – Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

 

obraz un

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Szanowni Uczniowie, Drodzy Rodzice i Nauczyciele,

Od tego roku nasza szkoła jest członkiem Klubu Szkół UNICEF.

UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem  organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka chcielibyśmy zaprosić Was wszystkich do wyjątkowego, choć symbolicznego świętowania tego dnia razem z tą organizacją.

20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. To  niezwykle ważne święto.

Tego dnia  wszyscy uczniowie, a także nauczyciele proszeni są, aby ubrali się na niebiesko – przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalną akcję UNICEF.

Niech nasz ubiór będzie symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Strefa Dobrych Uczynków

Koordynator szkolny UNICEF : Anna Zarzycka- Tomalska

 

15 listopada 2019 r.

Gala Niepodległościowa w IX Liceum C.K. Norwida w Częstochowie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zrębicach  uczestniczyli w realizacji projektu „ Nie ma radości bez Niepodległości” z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości  przez Polskę,  biorąc udział w licznych  konkursach. Organizatorem konkursów  były:  Szkoła Podstawowa nr 53  z Oddziałami Integracyjnymi im.  M. Skłodowskiej – Curie w Częstochowie oraz  IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie. Koordynatorem projektu w naszej szkole była nauczycielka historii Anna Zarzycka- Tomalska. Prowadzone działania  miały na celu propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych  narodu polskiego. Kształtowanie wśród dzieci świadomych postaw obywatelskich, przywiązania do historii, tradycji narodowych i języka ojczystego stanowiło priorytet. W ramach projektu nauczyciele szkoły  przeprowadzili  lekcje, których celem było rozbudzenie uczuć patriotycznych ( Anna Zarzycka Tomalska – historia, wiedza o społeczeństwie, Monika Hobot – język polski, Maria Magiera – plastyka, Maria Matyja – edukacja wczesnoszkolna klasa III SP).

Konkursy w których braliśmy udział:

Powiatowy Konkurs Literacki z cyklu  „Dar słowa i radość tworzenia”, pod hasłem „ List do Niepodległej”,  „Życzenia dla Niepodległej”.

Powiatowy  Konkurs Plastyczny „Wielcy Polacy niepodległego stulecia – projekt znaczka pocztowego”.

Powiatowy  Konkurs Czytelniczo- Plastyczny  „Exlibris Niepodległej.”

Łącznie szkoły z powiatu i Częstochowy  przekazały 120 prac do projektu,  w tym 15 prac konkursowych wykonali nasi uczniowie.

Uroczyste podsumowanie  projektu połączone  z wręczeniem nagród i dyplomów odbyło się   15 listopada 2018 roku  w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Częstochowie. Wszyscy nagrodzeni  udali się na Galę  z Panią Anną Zarzycką –Tomalską.  Pragniemy poinformować, iż nasi wychowankowie otrzymali 8 nagród.

Powiatowy Konkurs Literacki z cyklu  „Dar słowa i radość tworzenia”, pod hasłem           „ List do Niepodległej”. „Życzenia dla Niepodległej”.

II miejsce Martyna Skowron  klasa III Gimnazjum

III miejsce Weronika Pietruszewska  klasa III Gimnazjum

Powiatowy  Konkurs Plastyczny „Wielcy Polacy niepodległego stulecia – projekt znaczka pocztowego”.

Kategoria klasy I- III Szkoła Podstawowa

I miejsce Weronika Rosak klasa IV SP

II miejsce Bartosz Pala klasa V SP

III miejsce Adrian Gorajek klasa IV SP

Kategoria klasy IV-VI Szkoła Podstawowa

I miejsce Nicole Kozieł klasa V SP

II miejsce Hubert Martałek VI SP

Powiatowy  Konkurs Czytelniczo- Plastyczny  „Exlibris Niepodległej.”

III miejsce Martyna Skowron klasa III Gimnazjum

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie dzieci to:  mgr Maria Matyja,  mgr Maria Magiera,  mgr Monika Hobot oraz  mgr Anna Zarzycka- Tomalska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za  udział w konkursach, a  laureatom  gratulujemy  i życzymy  dalszych sukcesów.

Opracowanie: Anna Zarzycka- Tomalska

 

14 listopada 2018 r.

14 listopada 2018 r.w Szkole Podstawowej im W. Broniewskiego w Dąbrowie Zielonej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski pt.: „Dla Niepodległej”. Śpieszymy donieść o sukcesie naszych uczennic. Weronice Pietruszewskiej z klasy III gimnazjum  i Oldze Klimek z klasy VIII gratulujemy zdobycia II miejsca, a Blance Stępień z klasy IV  i Aleksandrze Tomzik z klasy III gimnazjum – wyróżnień. Serdecznie gratulujemy!

 

14 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie uhonorowano laureatów Powiatowego Konkursu o Józefie Piłsudskim. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, iż wśród nagrodzonych znalazła się uczennica klasy III gimnazjum- Hanna Adamus. Hania napisała pracę historyczno- literacką pod okiem Pani Moniki Hobot i  zajęła drugie miejsce w konkursie! Laureatce serdecznie gratulujemy!

 

9 listopada 2018 r.

100- lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowy czas i niezwykła rocznica. 11 listopada, więc już w niedzielę bieżącego roku, miliony rodaków pochylą się nad historią Rzeczpospolitej, przypomną wybitną postać, jaką był Marszałek Józef Piłsudski i poczują dumę z tego, że są Polakami. Nie mogło w tych ważnych momentach zabraknąć głosu dzieci i młodzieży z naszej szkoły. W uroczystości rocznicowe zaangażowaliśmy się jako szkoła dużo wcześniej, ponieważ  w  zeszłym roku szkolnym przystąpiliśmy do Kuratoryjnego Projektu pt.: „ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Partonat nad projektem objął  Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – pan Andrzej Duda. Koordynatorkami wydarzenia  były nauczycielki szkoły: pani Monika Hobot oraz  Anna Zarzycka- Tomalska, które czuwały nad szeregiem działań jakie zaplanowano w ramach projektu oraz zorganizowały i wymyśliły  Galę Niepodległościową.

Główne uroczystości zaplanowano na 9 litopada 2018r. Już od wczesnych godzin rannych,  w Szkole Podstawowej w Zrębicach zapanowała wyjątkowa i podniosła atmosfera. Obchody rocznicowe rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w  intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, na czele z Dyrektorem – panem Grzegorzem Trąbskim. Dodajmy, że tradycja odprawiania  Mszy św. za Ojczyznę, w której aktywnie  uczestniczą uczniowie szkoły  trwa  od 15 lat. W kościele parafialnym w Zrębicach nie  zabrakło również mieszkańców wsi. Mszy św. przewodniczył Proboszcz parafii – Ks. Włodzimierz Białek. Po Eucharystii uczniowie szkoły przypomnieli trudną historię drogi do Niepodległości. Za pomocą montażu muzyczno-słownego wyrazili, jak Polska jest miła i droga sercu każdego Polaka. W prezentacji pojawiły się fakty historyczne, wzruszające utwory poetyckie oraz liryczne pieśni patriotyczne. Tu na szczególne uznanie zasługują zwłaszcza solistki: Blanka Stępień, uczennica klasy IV oraz Aleksandra Tomzik- reprezentantka klasy III gimnazjum. Nad całością czuwała pani Anna Zarzycka – Tomalska.

Po występie wszyscy zebrani udali się w mury szkoły, w których nastąpiła dalsza część artystyczna. Uczniowie, pod czujnym okiem wychowawców,  przygotowywali kotyliony, aby w tym szczególnym dniu nawet zewnętrznie wyrazić swoją tożsamość narodową. W międzyczasie urządzano Piknik Niepodległościowy. Każda z klas przygotowywała stół z tradycyjnymi potrawami polskimi. Czego tam nie było! W powietrzu unosił się zapach pierogów z grzybami i kapustą, czerwonego barszczu, tradycyjnej kiełbasy i wielu dań, jakie królują w polskich domach. Nie zabrakło również tradycyjnego polskiego chleba oraz smalcu i kiszonych ogórków. Dopełnienie stanowiły słynne  polskie wypieki: ciasta z jabłkami i makowce. O godzinie 11.11 cała szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim biciu rekordu  polegającym na odśpiewaniu „ Mazurka Dąbrowskiego”. Zanim zaczęto śpiewać pani Monika Hobot przypomniała historię hymnu narodowego, opowiedziała,  które utwory pełniły wcześniej tę funkcję. Odśpiewanie  hymnu  Polski  zarejestrowała kamera, za którą stał dyrektor – Grzegorz Trąbski. Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości było odtańczenie poloneza przez najstarsze klasy szkoły. Dziewczęta i chłopcy klasy VIII i III gimnazjum zaskoczyli wszystkich zebranych umiejętnościami tanecznymi, nie tylko doskonale zapamiętali cały układ,  ale również pięknie się prezentowali. Białe koszule chłopców zdobił  czerwony  krawat, a dziewcząt  korale tego samego koloru.  Ubiór młodzieży  w istotny sposób nawiązywał do symboliki  barw narodowych. Układ poloneza ćwiczono pod okiem pań: M. Hobot i A. Zarzyckiej –Tomalskiej, które uprzednio brały udział  w warsztatach tanecznych , a następnie przekazały zdobytą wiedzę dzieciom. Po występie uczniów  pani Monika Hobot  zaprosiła wszystkich zebranych na koncert pieśni i piosenek patriotycznych,  pod hasłem: „ Dla Niepodległej”. Koncert otworzyły wzruszające  recytacje uczennic: Blanki Stępień, Weroniki Pietruszewskiej, Aleksandry Tomzik oraz Olgi Klimek.  Uroczystość muzyczną poprowadziły uczennice klasy III gimnazjum: Justyna Kosielak i Weronika Pietruszewska, które poprzedzały występ komentarzem dotyczącym śpiewanego utworu. Wystąpili wszyscy uczniowie szkoły, ponieważ każda klasa miała za zadanie przygotować utwór o tematyce patriotycznej. Nie zabrakło solistów, w tym Blanki Stępień, Ani Wojtasik,  Aleksandry Tomzik,  Martyny Skowron, Julii Jeleń, Zuzanny Pluty, Janka Bracha, Janka Góreckiego, Ewy Łapy, Natalii Kuzior, Gabrysi Pająk, Gabrysi Osowieckiej, Wiktorii Wojtasik.

Wzruszeniom nie było końca! 100- lecie Niepodległości zorganizowane z Szkole Podstawowej w Zrębicach było wyjątkową uroczystością, podczas której uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest Ojczyzna, jak trudne były Jej dzieje, za co Ją kochamy i jak smakuje polskość- wyjątkowa i jedyna  taka na świecie!  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, a także rodzicom oraz  dziadkom ( pani J. Ulrich, babci Kacpra Pająka, Pani Monice Powroźnik i wielu innym), którzy zaangażowali się w  pomoc przy organizacji uroczystości. Z pewnością na długo ją  zapamiętamy…                                                                                                                                 Oprac. Monika Hobot

 

 

4 listopada 2018 r.

W niedzielę 4 listopada 2018 roku delegacja uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach w składzie: Julia Caban, Maja Klimek, Natalia Weżgowiec, Kuba Zalas, Jan Górecki, Oliwier Czyżowski  wraz  z nauczycielką historii  Anną Zarzycką – Tomalską i nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej Kamilą Górecką oraz z rodzicami, uczestniczyli  w Setnych Urodzinach Niepodległej na Jasnej Górze. Jubileuszowe uroczystości to podsumowanie projektu edukacyjnego  „ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, realizowanego przez Jasną Górę, Delegaturę w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, z udziałem rodziny Jasnogórskiego Bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego oraz ponad 130 szkół i przedszkoli z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i  lublinieckiego.

4 listopada 1918 roku Sanktuarium w Częstochowie jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski. Dokładnie 100 lat później uczniowie uczestniczyli w patriotycznym korowodzie, w rytmie poloneza, niosąc 100- metrową flagę narodową z Placu Władysława Biegańskiego, Alejami NMP, na  Błonia Jasnogórskie. Nie zabrakło regionalnych strojów, nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”. 100-metrowa flaga została przekazana Ojcom Paulinom. Spektakularnego wywieszenia flagi na wieży jasnogórskiej dokonali żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu – najstarszej jednostki wojsk specjalnych w Siłach Zbrojnych RP.

Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” został biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Na Błoniach Jasnogórskich miał miejsce piknik patriotyczny, rekonstrukcja wydarzeń z 4.11.1918 r. – przedstawienie w wykonaniu Grupy pod wiszącym kotem, działającej przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic.

Do zebranych przemówił o. Marian Waligóra, który podziękował wszystkim za przygotowanie i udział w uroczystości. Europoseł Jadwiga Wiśniewska odczytała list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. List marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał minister Sławomir Siwek. Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, podziękowała dzieciom, młodzieży, nauczycielom za udział w projekcie edukacyjnym o tak doniosłej nazwie „ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje.” W imieniu rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego głos zabrała wnuczka Bożena Wiśniewska. Podziękowała za pamięć o przodku i  prosiła  o dalsze kultywowanie patriotyzmu.

Po przemówieniach odśpiewane zostały pieśni patriotyczne, przy „Ogniu Wolności”  zapalonym przez o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów  oraz Urszulę Bauer. Atrakcją  dla uczestników pikniku niepodległościowego  był sprzęt bojowy zaprezentowany przez żołnierzy i strażaków. Przeprowadzili oni także różne działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Zaprezentowano wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”. Swoje stanowisko informacyjno-edukacyjne z punktem wymiany 5 zł monet miał Narodowy Bank Polski.

Jako wotum dla Maryi – Hetmanki Żołnierza Polskiego komandosi przygotowali wystawę zatytułowaną „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)”. Gablota multimedialna poświęcona była st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie oraz żołnierzom AK, Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu. Gablota znajdzie się w Bastionie św. Rocha.

W godzinach wieczornych nastąpiła inauguracja iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłysnęła  w narodowych barwach. Wieża, która dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy jest symbolem „góry zwycięstwa” zyskała całkiem nowe oświetlenie.

Dziękujemy naszym uczniom, ich rodzicom i dziadkom oraz mieszkańcom Zrębic  za zaangażowanie w niedzielne uroczystości na Jasnej Górze.

Oprac. Anna Zarzycka-Tomalska

 

17 października 2018 r.

17.10.2018 roku gościliśmy w naszej szkole tancerzy Agencji Creare. Artyści zaprezentowali audycję muzyczną „Dwudziestolecie międzywojenne”. Podczas zajęć usłyszeliśmy o ważnych wydarzeniach w kraju i na świecie w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podziwialiśmy wykonanie modnych w latach dwudziestych tańców: sztajerka, polkę warszawską oraz polskie tango wykonane do utworu Alberta Harrisa. Wspomniani zostali także najważniejsi literaci międzywojnia, między innymi Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Dzieci z pomocą prowadzących przedstawiły wyjątkową wersję wiersza „Na straganie” J. Brzechwy. Podczas audycji miał miejsce debiut nowo powstałego kabaretu w utworze „Młynarz, wnuk i osioł”. Na koniec wszyscy tańczyliśmy w rytmie foxtrota do utworu „Ach jak przyjemnie”.

 

12 października 2018 r.

Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły jest jedną z piękniejszych szkolnych uroczystości. Przeżywaliśmy ją podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 12 października 2018 r.  Chociaż od początku roku szkolnego upłynęło niewiele czasu, uczniowie klasy I zdążyli już sporo się nauczyć. Pięknie recytowali wierszyki, wykazali się znajomością zasad obwiązujących w szkole, z radością śpiewali piosenki. Wobec wszystkich zebranych zgodnie stwierdzili, że gotowi są zostać uczniami. Nadszedł więc czas na uroczyste ślubowanie. Ceremonii pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia Szkoły Podstawowej w Zrębicach dokonał, jak zawsze, Pan Dyrektor Grzegorz Trąbski. W tak wyjątkowej chwili nie mogło zabraknąć pamiątkowych upominków. Uczniowie otrzymali dyplomy od wychowawczyni Marioli Matyi, rogi obfitości od  rodziców i pluszowe misie od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.  Przed pierwszoklasistami dużo obowiązków i pracy. Życzymy wytrwałości, powodzenia oraz wielu sukcesów.

Podczas akademii przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli życzenia  i wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Na zakończenie, podziękowania dla nauczycieli i pracowników szkoły wyraził Pan Dyrektor.

 

1 października 2018 r.

W dniu 1 października Samorząd Uczniowski przygotował w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji każdy uczeń otrzymał małe, słodkie „co nieco”, a na czwartej godzinie lekcyjnej odbył się turniej „Kocham Cię, Polsko”. W zabawie wzięło udział po dwóch przedstawicieli z klas 4-8 i III gimnazjum. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny i rywalizowali w czterech konkurencjach. Między innymi musieli wykazać się wiedzą na temat historii i obyczajów panujących w Polsce, rozpoznać melodię polskich piosenek oraz zagrać w kalambury – rysując polskie przysłowia. Wszyscy świetnie się bawiliśmy!!!

 

23 września 2018 r.

W minioną niedzielę (23.09.2018r.) oddano do użytku nowe obiekty wybudowane przy Szkole Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach. Powstały- nowe przedszkole oraz boisko wraz z bieżnią, miejscami do skoku w dal i do rzutu dyskiem. Inwestycje zostały przeprowadzone dzięki staraniom samorządu, z poparciem Rady Gminy w Olsztynie. Zarówno na budowę ministadionu lekkoatletycznego,   jak i na przedszkole pozyskano środki unijne.

Gospodarzami uroczystości byli: wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zrębicach Grzegorz Trąbski oraz prezes GLKS Sokół Olsztyn Dariusz Górecki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Byli zaprzyjaźnieni dyrektorzy szkół z terenu gminy. Licznie zgromadzili się mieszkańcy Zrębic Pierwszych, Drugich i Krasawy, a także pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice.

Otwarcie nowych obiektów stało się okazją do podsumowań wszystkich działań. Niewątpliwie i przedszkole, a także boisko przysłużą się przyszłym pokoleniom. Tak o ty wydarzeniu mówił dyrektor szkoły, a zarazem gospodarz Grzegorz Trąbski:

To boisko jest dopełnieniem kompleksu sportowego, które obok hali sportowej będzie dawało większe możliwości młodzieży, zwłaszcza korzystnie wpływało na ich rozwój fizyczny, a poniekąd i rozwój mentalny. Będzie i już jest miejscem cieszącym się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców naszego regionu. Zaś przedszkole zapewni najlepsze warunki na harmonijny rozwój nie tylko najmłodszych, ale pozwoli  rozwinąć się zawodowo także rodzicom.”

Wstęgę przecięli: wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, przewodniczący Rady Gminy w Olsztynie Zbigniew Banaszak i wiceprzewodnicząca Teresa Pala, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zrębicach Grzegorz Trąbski, ks. proboszcz Włodzimierz Białek, prezes GLKS Sokół Olsztyn Dariusz Górecki, wykonawca przedszkola Wojciech Dybiński z  firmy Wojtex, Monika Grabowska reprezentująca firmę Tel  – Bruk, wykonawcę boiska. Do symbolicznego przecięcia  zaproszono również  rodziców  i uczniów szkoły, w tym przewodniczącego Rady Rodziców Wojciecha Nocunia oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Weronikę Pietruszewską. Była również specjalna sportowa asysta zawodników Sokoła Olsztyn w składzie: Bartosz Pluta, Kornel Pala, Olivier Czyżowski, Jan Górecki oraz Alan Ładny.

Po uroczystym przecięciu wstęgi ks. Proboszcz przystąpił do uroczystego poświęcenia nowych obiektów.

Część artystyczna upłynęła pod znakiem dobrej zabawy. Wystąpiły przedszkolaki pod kierunkiem Anny Gruszki i Marty Pluty, uczniowie zerówki przygotowani przez Halinę Bielkę, była również „Piosenka na dobry początek” wyśpiewana przez uczniów klasy I z wychowawcą Marią  Matyją. Zaprezentowali się uczniowie klasy II pod okiem wychowawcy Kamili Góreckiej. Na boisku zatańczyły cheerleaderki z grup starszej i młodszej prowadzone przez Marię Matyję.

Za część sportową odpowiadał nauczyciel wychowania fizycznego Wojciech Kucia. Rozegrano mecz piłki siatkowej. Robert Szczerbaniuk siatkarz i reprezentant Polski poprowadził drużynę siatkarzy, która zmierzyła się z rodzicami, których reprezentowali: Kamila Ulrich, Anna Stempień, Katarzyna Stempień, Grzegorz Ulrich, Grzegorz Wolański, Dariusz Knysak. W biegu sztafetowym pobiegli: Barbara Rozpendek, Aneta Jeleń, Jarek Ginał oraz Jarosław Nowicki.

Dyrektor szkoły Grzegorz Trąbski pragnie serdecznie podziękować Wspólnocie Gruntowej w Olsztynie za owocną współpracę i pomoc w realizacji budowy wielofunkcyjnego boiska sportowego w naszej miejscowości. Pragnie również skierować podziękowania dla Pana Adriana Dyńskiego, właściciela Firmy „Skan – Druk” za wykonanie i sponsorowanie oklein na okna w nowym przedszkolu.

Oby nowe obiekty służyły obecnym i kolejnym pokoleniom Zrębic oraz Krasawy jak najdłużej!

 

17 września 2018 r.

17 września 2018r. uczczono w naszej szkole 79- rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji uczniowie klasy VIII, pod okiem wychowawcy p. Moniki Hobot przygotowali montaż muzyczno- słowny. Wychowankowie przypomnieli najtragiczniejsze wydarzenia tamtego okresu, przywołali obrazy i wspomnienia, których nie da się wymazać z historii Polski. Rok 1939, a następnie kolejne lata dla wielu rodaków stanowiły prawdziwe piekło na ziemi i chociaż od wojny minęło tak wiele czasu, nadal trzeba przypominać, że kiedyś miała miejsce. Niosła ze sobą: ból, rozpacz i łzy. Wystąpienie uczniów klasy VIII rozpoczęło wprowadzenie biało-czerwonej flagi, tu swoją rolę odegrało sześć uczennic ubranych w harcerskie mundury.  Następnie przypomniano historię dramatycznych wydarzeń, które stały się udziałem wielu Polaków. Części informacyjne przeplatano recytacją znanych polskich utworów autorstwa K. K. Baczyńskiego,  czy W. Broniewskiego. Dopełnieniem występu była przejmująca prezentacja multimedialna, pokazująca autentyczne miejsca i ludzi w czasach okupacji. Nastrój potęgowały dźwięki muzyki, o dziwo współczesnej, których słowa wypełniały przestrzeń informacyjną. Tak więc usłyszeliśmy utwory Margaret, Piotra Cugowskiego oraz zespołu TGD. Zaskoczeniem dla oglądających była współczesna wersja „Żołnierzy z Westerplatte” w rytmie rap. Zadanie klasy VIII zostało w pełni wykonane. Za sprawą ich prezentacji uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zrębicach doznali wielu wzruszeń, a po niejednym policzku popłynęła łza.  Dzieci oglądające występ zdały egzamin z dojrzałości- słuchały starszych kolegów w skupieniu  i ciszy. Dopiero na koniec podziękowały za występ gromkimi oklaskami. Chwała i cześć bohaterom!  Oprac. Monika Hobot.

 

3 września 2018 r.

Nowy rok szkolny 2018/2019, tradycyjnie rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele św. Idziego,  po której nauczyciele, uczniowie oraz rodzice udali się do hali sportowej naszej szkoły. Pan Grzegorz Trąbski, Dyrektor Szkoły, serdecznie przywitał wszystkich zebranych na uroczystości. Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym 2018/2019.

22 czerwca 2018 r.

22 czerwca rok szkolny 2017/2018 dobiegł końca.  Zgromadzonych na uroczystości kończącej rok szkolny przywitał Pan Dyrektor. Podsumowując osiągnięcia wychowanków, podziękował za cały rok wspólnej pracy oraz życzył udanych i bezpiecznych wakacji.  Wychowawcy klas, zwyczajowo wręczyli nagrody książkowe i świadectwa z paskiem uczniom, którzy osiągnęli wspaniałe wyniki w nauce. Listami gratulacyjnymi zostali uhonorowani ich rodzice. Medalami i statuetkami nagrodzeni zostali zwycięzcy zawodów sportowych. Nagrody specjalne ufundowane przez Radę  Rodziców otrzymali laureaci olimpiad – uczniowie klasy III gimnazjum: Julia Gorajek i Adrian Nowak.  W podziękowaniu za pracę w Samorządzie Uczniowskim ślicznymi maskotkami obdarowane zostały Natalia Mizgała i Gabriela Powroźnik. Na zakończenie uroczystości, uczniowie wraz z wychowawcami, udali się do swoich sal, by otrzymać świadectwa, pożegnać się i rozpocząć wakacje.

29 maja 2018 r.

Dzisiaj, tj. 29 maja 2018r. w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie odbył się II Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II. Konkurs trwał od 27 maja. Uczestniczyło w nim 170  młodych recytatorów z całego województwa. Przesłuchania zorganizowali: Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Technicznych, Szkoła Podstawowa nr 48 oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie. Druga edycja konkursu została objęta honorowym patronatem przez: Panią Poseł Jadwigę Wiśniewską, Śląską  Kurator Oświaty Panią Urszulę Bauer, Arcybiskupa Wacława Depo. Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Strączyńska, Olga Klimek, Julia Jeleń, Marcin Stępień. Uczniów przygotowała Pani Monika Hobot. Śpieszymy donieść, że uczennica klasy siódmej Julia Jeleń,  zdobyła wyróżnienie. Julii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

28 maja 2018r.

Wczoraj,  tj.27 maja 2018r. ogłoszono wyniki w XI Powiatowym Konkursie Historii Ojczystej i Historii Sztuki pt.: „ Idea pokrzepienia serc w twórczości Jana Matejki w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.” Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 41 w Częstochowie. Kolejna już edycja konkursu została objęta honorowym patronatem przez: Śląskie Kuratorium Oświaty, Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka , Akademię Jana Długosza we współpracy z Muzeum Częstochowskim. Konkurs proponował kilka kategorii np. prezentację multimedialną, pracę plastyczną oraz pracę literacką. W kategorii praca literacka  uczniowie musieli zmierzyć się z napisaniem rozprawki, bądź opowiadania na wskazany temat. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II gimnazjum: Hanna Adamus oraz Jakub Kisiel, którzy tworzyli pracę pod kierunkiem Pani Moniki Hobot. Jest nam niezmiernie miło  poinformować, że uczennica naszej szkoły Hania Adamus została laureatką konkursu i zdobyła I miejsce. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 4 czerwca 2018r. Hani serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

25 maja 2018 r.

25 maja dzieci z „oddziału przeszklonego” spotkały się w remizie ze strażakami OSP w Zrębicach. Miały niepowtarzalną okazję, aby obejrzeć sprzęt używany przez strażaków podczas akcji ratunkowych. Pan Przemysław Gorajek  prezes OSP, zademonstrował narzędzia pracy strażaków i objaśnił ich przeznaczenie. Grupa z dużym zainteresowaniem słuchała, zadawała pytania. Najwięcej pytań padało od chłopców, gdyż nie od dziś wiadomo, że prawie każdy z nich chciałby zostać strażakiem. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom „udawanie” gaszenia ognia. Każdy trzymał w rękach wąż strażacki, z którego płynął strumień wody. Dzieci celowały w wyznaczony cel, który stanowił „upozorowany” pożar. Największą atrakcją było przejechanie się samochodem strażackim. Wszyscy byli zachwyceni. Spotkanie zakończyło się obdarowaniem dzieci słodkim poczęstunkiem, który przygotował p. prezes i jego syn Patryk, uczeń „oddziału przedszkolnego”, który jest już małym strażakiem. Dziękujemy bardzo panu Przemkowi i naszemu koledze Patrykowi. Dzieci z „oddziału przedszkolnego” z wychowawczynią Haliną Bielka

23 maja 2018 r.

W bieżącym roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy  4 oraz II gimnazjum wzięli udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym  Panda 2018.

Do konkursu w kategorii klas 4 przystąpiło ogółem 1770 uczestników. Nasi uczniowie zajęli następujące  lokaty:

  1. Bartek Skowron -miejsce 30
  2. Mateusz Jeleń – miejsce 39
  3. Kuba Mizgała – miejsce 39
  4. Karolina Pietruszewska – miejsce 41
  5. Kuba Jeleń – miejsce 47

W kategorii klas II gimnazjum do konkursu przystąpiło ogółem 628 uczestników. Nasi uczniowie zajęli następujące lokaty:

  1. Jakub Kisiel – miejsce 14
  2. Piotr Nieroda – miejsce 21
  3. Bartłomiej Pala – miejsce 37

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i zachęcamy do wzięcia  udziału w kolejnym konkursie Pingwin 2018, który odbędzie się na przełomie listopada  i grudnia 2018 r.  Ewelina Ceglarek

 

21 maja 2018 r.

Uczniowie klasy czwartej i piątej wyruszyli 21 maja do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Odwiedzili niezwykłe miejsca. Już o godzinie 10.00 zachwycali się urokliwym „Kolejkowem”. To miasto Wrocław w miniaturze. Pędzą tutaj auta, pociągi, a ludzie wiodą normalne życie. Następnie dzieci spędziły kilka godzin w niecodziennym miejscu – Fabryce i  Muzeum Figur Woskowych. To nowe miejsce godne odwiedzenia we Wrocławiu. Tutaj dzieci mogły dobrze się pobawić, poprzebierać, pośmiać i zjeść dobry obiad.

Spacer ulicami miasta doprowadził małych turystów do rynku. Tutaj ciekawie spędzili czas zachwycając się urokami starych kamienic, szklanej fontanny tryskającej wodą, Ratuszem i straganami. Właśnie na wrocławskim rynku odbywają się obecnie „Jarmarki polskie”. Był to dobry moment na zakupienie pamiątek i zjedzenie pysznych lodów. Pełni wrażeń uczniowie wrócili do Zrębic o godzinie 20:00.

Oto fotorelacja:

 

18 maja 2018 r.

18 maja 2018 roku Samorząd Uczniowski zorganizował tzw. „Dzień Europejski”. Jesteśmy obywatelami Europy – Europejczykami, zatem powinniśmy znać swoich sąsiadów. Była to okazja do zaprezentowania charakterystycznych cech krajów europejskich. Klasy przystąpiły do losowania państw, by następnie przygotować występ prezentujący dany kraj np. jego kulturę, tradycję, kuchnię, taniec itp. Prezentowały się: Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja i oczywiście Polska. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy II gimnazjum: Weronika Pietruszewszka i Aleksandra Tomzik. Młodzież naszej szkoły stanęła na wysokości zadania. Każda klasa przygotowała się wzorowo! Były brawurowo odtańczone: Zorba (Grecja), Polonez (Polska), Kankan (Francja). Na małą chwilę sala gimnastyczna stała się wybiegiem mody (Francja), czy też corridą (Hiszpania). Za zaangażowanie i ogrom włożonej pracy dziękujemy zarówno uczniom, jak i nauczycielom.          Oprac. Monika Hobot

 

15 maja 2018 r.

15 maja 2018 r. w naszej szkole zorganizowany został Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Wiosna”.  W konkursie uczestniczyli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Biskupicach, Kucharach, Zrębicach i Szkoły Podstawowej nr 14 w Częstochowie.  Gości przywitał Pan Grzegorz Trąbski Dyrektor Szkoły w Zrębicach. Początek konkursu umilił występ taneczny  w wykonaniu młodszej grupy cheearliderek przygotowany przez Panią Mariolę Matyję. Następnie uczestnicy przystąpili do tworzenia prac farbami plakatowymi, które jury konkursowe oceniło w trzech kategoriach wiekowych.

Wyniki konkursu:

Kategoria klas I

  1. Zofia Lubasińska (SP w Biskupicach)
  2. Aleksandra Miszczyk (SP w Zrębicach)
  3. Julia Stępień (SP w Biskupicach)

Wyróżnienie

  • Alicja Gomoluch (SP nr 15 w Częstochowie)
  • Kalina Frącisz (SP w Biskupicach)
  • Martyna Małecka (SP nr 14 w Częstochowie)
  • Julia Sosnecka (SP w Kucharach)

Kategoria klas II

  1. Zuzanna Hibner (SP w Kucharach)
  2. Krzysztof Jabłoński (SP w Zrębicach)
  3. Inga Pokorna (SP w Zrębicach)

Wyróżnienie

  • Maksymilian Jaśkiewicz (SP w Zrębicach)

Kategoria klas III

  1. Weronika Rosak (SP w Zrębicach)
  2. Blanka Stępień (SP w Zrębicach)
  3. Nikola Magdziarz (SP w Kucharach)

Wyróżnienie

  • Kacper Królikowski (SP w Biskupicach)
  • Gabriela Kuchta (SP w Biskupicach)
  • Oliwia Szecówka (SP w Biskupicach)

Serdecznie gratulujemy.

11 maja 2018 r.

11 maja 2018 roku, uczniowie klasy VI wyruszyli na wyprawę do pracowni artystycznej w Kuźnicy Starej „Czarodziejska Zagroda”. Celem wycieczki był udział w warsztatach plastycznych. Najbardziej interesowała uczniów pracownia ceramiczna, gdzie zaplanowano tworzenie naczyń z gliny. Po godzinnej działalności twórczej, udało się dzieciom stworzyć piękne naczynia zgodne z zasadami ich właściwej produkcji. Zostaną one wypalone w piecu ceramicznym i dotrą do naszej szkoły przed końcem roku szkolnego. Uczniowie stworzą wtedy ciekawą wystawę. Będą mogli zabrać je do domu i wykorzystywać do właściwych celów.

W Kuźnicy Starej, szóstoklasiści odwiedzili też pracownię pozyskiwania papieru czerpanego i mogli poeksperymentować, tworząc swoją ciekawą kompozycję papierową. Ciekawym doświadczeniem okazała się też produkcja świec. Każdy uczeń stworzył inny produkt i ciekawie go ozdobił. Po powrocie do szkoły, prace te uczniowie wystawili na szkolnym korytarzu, aby inni mogli zobaczyć ich wytwory. Te warsztaty dostarczyły uczniom wielu wrażeń i poszerzyły ich wiedzę.

Na zakończenie wycieczki, gospodarze tego ośrodka ugościli nas pysznymi kiełbaskami z grilla. Po tej nie lada uczcie, dzieci wróciły do szkoły.

A oto nasze prace:

 

25 kwietnia 2018 r.

22 kwietnia obchodzimy DZIEŃ ZIEMI. Jest to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody  trzeba właściwie i mądrze wykorzystywać, aby ich nie zabrakło następnym pokoleniom. W obchody tego dnia w naszej szkole włączyły się wszystkie klasy, które wraz z wychowawcami wykonały drzewa. Każde z nich było inne. Uczniowie wykazali się niesłychaną pomysłowością , za co zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Dnia 25 kwietnia przy dźwiękach odgłosów lasu zostało wystawione przedstawienie pt. „Leśne spotkanie”. W rolę leśnych zwierząt wcielili się uczniowie kl. IV.   Następnie chętni przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie ekologicznym. Uczestnicy odpowiadali na pytania z wiedzy ogólnej o przyrodzie, układali puzzle na czas, rzucali kulą z gazety do celu i grali w kręgle wykonane z plastikowych butelek. W ostatniej konkurencji zawodnicy mieli się zaprezentować w stroju „Ekoludka”. Na koniec zwycięscy otrzymali symboliczne medale „Przyjaciela Przyrody”. Organizatorami DNIA ZIEMI były: Pani Agnieszka Łukaszewicz i Pani Anna Miszczyk.

 

23 kwietnia 2018 r.

23 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Mstowie odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności ,,Jestem bezpieczny”. Naszą szkołę reprezentowały dwie trzyosobowe drużyny. W kategorii kl. I-III SP: Blanka Stępień, Paweł Nocuń i Karol Trąbski. Zespól przygotowała p. Kamila Górecka. W kategorii kl. IV-VII: Joanna Nocuń, Aleksander Tomzik i Jan Górecki. Starszą drużynę przygotowała p. Anna Zarzycka-Tomalska. Nasz wspólny wysiłek został nagrodzony wyróżnieniem dla obu zespołów. Podczas konkursu uczestnicy i opiekunowie mieli okazję zobaczyć akcję ratunkową, przeprowadzoną przez wyspecjalizowane służby. Wykonując zadania konkursowe, uczniowie zweryfikowali swoje umiejętności i wiadomości z zakresu zasad bezpieczeństwa   i udzielania pierwszej pomocy. Przekonali się, iż potrafią podjąć działanie w tak trudnej sytuacji, jaką jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Gratulujemy.

15 kwietnia 2018 r.

„ Bo zwyciężyć mogą Ci, którzy wierzą, że mogą”

Wergiliusz

Udział w Konkursie Przedmiotowym, czyli popularnie w Olimpiadzie wymaga od jej uczestników zdyscyplinowania i ogromu ciężkiej pracy. Niemałe znaczenie ma również samodyscyplina, pragnienie zgłębiania tajników wiedzy z określonego zakresu, systematyczność, pracowitość, a nade wszystko inteligencja i zdolność. Warto  brać udział w olimpiadzie,  ponieważ  zyskać można bardzo wiele. Po pierwsze, na stałe wpisuje się w poczet najlepszych uczniów szkoły,  po drugie, chyba najważniejsze, jest się zwolnionym z Egzaminu Gimnazjalnego, a to już nie lada gratka! Jest nam niezmiernie miło, że możemy podzielić się tą wspaniałą informacją i oznajmić, że Szkoła Podstawowa w Zrębicach , w bieżącym roku szkolnym 2017/2018 zyskała  dwóch laureatów olimpiad.  Laureatami zostali uczniowie klasy III gimnazjum, a są nimi:

  • Julia Gorajek- Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego
  • Adrian Nowak- Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii

15 kwietnia zarówno Julia, jak i Adrian uczestniczyli w uroczystości wręczania listów gratulacyjnych. Powitała ich Śląska Kurator Oświaty- pani Urszula Bauer, która gratulowała osiągnięcia wielkiego sukcesu. Pani Kurator przekazała listy gratulacyjne także dla opiekunów  laureatów- pani Moniki Hobot- nauczyciela języka polskiego oraz Pani Agnieszki Rutkowskiej- nauczyciela biologii.

Zwycięzcom- Laureatom serdecznie gratulujemy, chcemy z całą mocą i siłą podkreślić, że jesteśmy z Was bardzo dumni! Nauczycielom prowadzącym zaś składamy szczególne podziękowania za zaangażowanie w rozwój młodych talentów. Ufamy, że sukces Julii oraz  Adriana stanie się impulsem do rozwoju i poszerzania  horyzontów myślowych dla kolejnych pokoleń naszych wychowanków.

Oprac. Monika Hobot

 

12 kwietnia 2018 r.

12 kwietnia  2018 r.  w Szkole Podstawowej w Kucharach odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Plastyczny “Wiosenny bukiet” adresowany do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Naszą szkołę reprezentowały trzy dziewczynki: Michalina Ceglarz z klasy I, Małgorzata Dróżdż uczennica  klasy II i trzecioklasistka – Blanka Stępień. Uczestnicy przez godzinę tworzyli pracę plastyczną, odwzorowując wyeksponowany wiosenny bukiet. Po zakończeniu malowania, Jury dokonało  oceny prac w trzech kategoriach wiekowych.

  • Michalina Ceglarz uzyskała III miejsce w kategorii klas I
  • Małgorzata Dróżdż zajęła  I miejsce wśród drugoklasistów
  • Blanka Stępień zdobyła II miejsce w kategorii klas III

Serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

9 kwietnia 2018 r.

W naszej szkole odbył się coroczny konkurs plastyczny na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Nasi uczniowie jak zwykle wykazali się swoimi zdolnościami artystycznymi. Wykonywali je różnymi, bardzo ciekawymi technikami. Zwyciężczynią okazała się uczennica klasy VII-Maja Mizgała. Jej urokliwe, wielkie jajo wielkanocne zachwyciło Jury konkursu. Finaliści otrzymali nagrody książkowe oraz w postaci słodkich upominków. Przyznano trzy równorzędne miejsca.

Wyniki konkursu:

I miejsce:

-Maja Mizgała

-Weronika Rosak

-Oliwia Stempień

II miejsce:

-Jakub Nowicki

-Lena Michoń

-Patrycja Strączyńska

III miejsce:

-Maja Zielińska

-Amelia Nowicka

-Julia Pala

Wyróżnienia:

-Bartosz Pala

-Gabriela Osowiecka

-Roksana Michoń

-Bartosz Pluta

-Bartłomiej Skowron

-Jakub Mizgała

-Wiktoria Dróżdż

Wszystkim zwycięzcom składam szczególne gratulacje.

 

26 marca 2018 r.

26 marca 2018 r. W Szkole Podstawowej w Kłomnicach odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczo- Historyczny pt.: „ Droga do Niepodległości”. Konkurs objęła honorowym patronatem Posłanka na Sejm RP Pani Lidia Burzyńska. Szkołę w Zrębicach reprezentowały: Wiktoria Powroźnik- uczennica klasy VII oraz Martyna Skowron- uczennica klasy II gimnazjum. Konkurs zgromadził 26 uczestników z różnych szkół Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Celem konkursu było propagowanie wartości patriotycznych , pogłębianie zainteresowań literackich oraz upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczennice szkoły zostały przygotowane przez: Panią Annę Zarzycką- Tomalską ( nauczyciela historii) oraz Panią Monikę Hobot ( nauczyciela języka polskiego). Wiktoria Powroźnik otrzymawszy najwyższą ilość punktów  zajęła I miejsce, natomiast Martyna Skowron- III miejsce. Na zaproszenie Pani poseł Lidii Burzyńskiej Wiktoria pojedzie w październiku  na wycieczkę do Sejmu RP, Martyna otrzymała nagrody książkowe. Laureatkom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

23 marca 2018r.

23 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Zrębicach odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski pt.: „ Chwile ulotne jak motyle- twórczość  regionalnych poetów i pisarzy”. Tradycją konkursu jest, iż  honorowy patronat nad nim obejmuje Wójt Gminy Olsztyn- Pan Tomasz Kucharski, co niewątpliwie podnosi rangę uroczystości. Konkurs przeznaczony dla uczniów klas IV, V, VI, VII oraz oddziałów gimnazjalnych, II i III klasy zgromadził wielu uczestników. Pojawili się goście ze szkół częstochowskich, jak i powiatu częstochowskiego, w tym naszej gminy.  Konkurs rozpoczęły występy artystyczne: zatańczyły cheerleaderki prowadzone przez Panią M. Matyję, następnie gościnnie  zaśpiewała absolwentka szkoły – Julia Piasecka. Zamysł  tegorocznego konkursu miał na celu uwrażliwić młodych ludzi na twórczość rodzimych poetów, pisarzy, artystów. Przygotowano prezentację multimedialną, w której podkreślono wagę patriotyzmu lokalnego i wartości  składających się na dziedzictwo kulturowe regionu. Przy okazji konkursu zorganizowano wystawę obrazów znanych artystów częstochowskich. Oko cieszyły prace: Alicji Nowak, Marka Mamicy, Piotra Pręgowskiego, Zygmunta Kruka, czy też Macieja Leona. Na stoliczku pojawiły się tomiki wierszy : Olgi Bąkowskiej, Haliny Pałki, Jacka Gierasińskiego, Haliny Poświatowskiej i wielu innych, znanych, lecz także nieodkrytych, niedocenionych artystów. Po części artystycznej głos zabrał Dyrektor Szkoły w Zrębicach- Pan Grzegorz Trąbski, który w ciepłych słowach zwrócił się nie tylko do występujących, ale także ich opiekunów. Wydarzenie artystyczne w Zrębicach  poprowadzili uczniowie klasy trzeciej gimnazjum: Gabriela Powroźnik oraz Adrian Nowak. Na szczególne uznanie zasługuje praca Jury konkursu, w którym zasiadają ludzie związani z literaturą, sztuką i teatrem. Swoją obecnością zaszczycili :

  1. Anna Kolczarek- nauczyciel polonista
  2. Jacek Gierasiński- poeta częstochowski
  3. Bogdan Wąchała- aktor, założyciel teatru „ Małgo”

Jury konkursu zgodnie uznało, że poziom tegorocznych zmagań recytatorskich był niezwykle wysoki. Szczególnie cenne okazały się być wskazówki jakich udzielił Pan Bogdan Wąchała. Jego wystąpienie to nie tylko doskonała motywacja dla młodych, zdolnych, lecz także praktyczne wskazówki mające na celu doskonalenie się w sztuce wystąpień publicznych.

Wyniki IX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego:

Kategoria I – Szkoła Podstawowa

  1. Julia Chaberska ( Kusięta)
  2. Paweł Sitak ( Turów)
  3. Kacper Hobot ( Częstochowa)

Wyróżnienia:

  • Wiktoria Wojtasik ( Zrębice)
  • Klaudia Bąk ( Dąbrowa Zielona)
  • Jakub Chudy ( Częstochowa)

Kategoria II – Gimnazjum, klasa VII

  1. Olga Klimek ( Zrębice)
  2. Marcin Stępień ( Zrębice)
  3. Julia Jeleń ( Zrębice), Roksana Harnys ( Częstochowa), Joanna Migalska( Przyrów)

Wyróżnienia:

  • Jakub Mitzel ( Częstochowa)
  • Patrycja Strączyńska ( Zrębice)
  • Jakub Nabiałek (Piasek)
  • Dominika Hasikowska ( Dąbrowa Zielona)
  • Przemysław Nocuń ( Zrębice)
  • Marta Jędrzejczyk ( Dąbrowa Zielona)

 

Organizacja konkursu w Zrębicach  od dziewięciu  lat przyciąga wielu   chętnych i zdolnych ludzi,  zaś   atmosfera polegająca na  wzajemnej sympatii oraz  szacunku,  ma niemały wpływ na owocną współpracę międzyszkolną. Konkurs przygotowały nauczycielki szkoły : M. Hobot, M. Magiera, E. Ceglarek.

Jako organizatorzy konkursu pragniemy serdecznie podziękować: Wójtowi Gminy Olsztyn- Panu  Tomaszowi Kucharskiemu, jak również Radzie Rodziców na czele z Przewodniczącym Panem Wojciechem Nocuniem oraz wszystkim zaangażowanym w tę uroczystość, a zwłaszcza społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Zrębicach, która  kolejny raz  celująco  zdała egzamin ze wspaniałej, polskiej gościnności.                                                                                             Oprac. Monika Hobot

 

22 marca 2018 r.

22 marca bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Zrębicach odbył się IX Gminny  Konkurs Matematyczny  pod tytułem „Zostań mistrzem matematyki”.

Jak co roku honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Olsztyn, Pan Tomasz Kucharski.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas piątych i szóstych z terenu gminy Olsztyn, którzy prezentowali swoją wiedzę i umiejętności indywidualne oraz drużynowe. Na konkurs przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach z Panią Elżbietą Rutkowską, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olsztynie z Panią Beatą Fiuty – Chachulską oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Turowie z Panią Iwoną Podlejską. Udział w konkursie wzięli również uczniowie naszej szkoły. Łącznie było 12 uczestników.

Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Matematyczne super zagadki”. Po przywitaniu przez Pana Dyrektora Grzegorza Trąbskiego wszystkich uczestników, przystąpiliśmy do rozgrzewki. W tym etapie ilość pytań za odpowiednią liczbę punktów przydzielało matematyczne koło fortuny. Kolejnym etapem było rozwiązanie testu składającego się z 14 zadań. Następnie odbyły się rozgrywki drużynowe. Poszczególne drużyny rywalizowały ze sobą rozwiązując zadania na czas. Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zdobyła Szkoła Podstawowa z Olsztyna, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Kusiąt, trzecie miejsce zajęła drużyna ze Zrębic.

Wyniki konkursu w klasyfikacji indywidualnej przedstawiają się następująco:

I miejsce – Samuel Dyński ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach

II miejsce – Dominik Orlikowski ze Szkoły Podstawowej w Zrębicach

III miejsce –Mateusz Czajkowski ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu – dyplomy.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Zrębicach.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym udział w tegorocznych matematycznych zmaganiach oraz nauczycielom, którzy dołożyli wszelkich starań w przygotowanie do konkursu swoich podopiecznych. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i realizacji konkursu; szczególnie moim koleżankom – Ewelinie Ceglarek i Marii Magierze.                                   Opracowała: Małgorzata Pierzchała

 

26 lutego 2018 r.

26 lutego 2018 roku odbył się Gminny Konkurs historyczny  pt: „Dzieje gminy Olsztyn”   w Szkole Podstawowej w Kusiętach.

Po przeprowadzonym pisemnym teście w gronie laureatów znalazły się nasze uczennice    z klasy VII :

I  miejsce   Natalia Zębik

V  miejsce  Joanna Nocuń

4 marca  2018 roku Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyli Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn Zbigniew Banaszak i Radna Powiatu Częstochowskiego Joanna Alina Haładyn. Uczennice wraz  z rodzinami uczestniczyły  w koncercie muzyki instrumentalnej, który zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Uczniowie przygotowani zostali pod kierunkiem nauczyciela historii  Anny Zarzyckiej-Tomalskiej. Wiedza historyczna laureatów konkursu wykraczała  poza ramy programu nauczania.  Miłośnikom historii gratulujemy  i dziękujemy  za piękne reprezentowanie naszej szkoły.

 

23 stycznia 2018 r. 

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

23 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Na zaproszenie przedszkolaków i najmłodszych uczniów naszej szkoły przybyli na uroczystość drodzy Dziadkowie. Szanownych gości przywitał Pan Dyrektor.  Dzieci zaprezentowały program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.  Wnuczęta wyraziły wdzięczność, miłość, podziękowania i życzenia, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Po zakończeniu części artystycznej, dzieci obdarowały swoje Babcie i Dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Słodki poczęstunek przy kawie i herbacie, był miłym zakończeniem spotkania.

Styczeń 2018

Zima to niezwykle trudny czas dla ptaków. Niska temperatura i opady śniegu sprawiają, że jest im dużo trudniej znaleźć odpowiednią ilość pożywienia . Dlatego też nasza szkoła zorganizowała akcję „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”. Wielu przedszkolaków i uczniów klas I-VI z pomocą rodziców wykonało karmniki, które zostały ustawione na parapetach okien i rozwieszone w otoczeniu szkoły. Dzieci wsypują do karmników ziarna zbóż, słonecznika, okruszki chleba i obserwują jak do „ptasiej stołówki” przylatują ich skrzydlaci przyjaciele. Dokarmianie ptaków sprawia uczniom wiele radości, a jednocześnie kształtuje pozytywną postawę szacunku wobec przyrody. Karmniki wykonali: Lena Litwiniec, Cezary Rosak, Miłosz Trąbski, Karol Trąbski, Mateusz Ujma, Roksana Michoń, Michalina Ceglarz, Aleksandra Miszczyk, Lena Michoń, Natalia Pluta, Michał Łakomy, Krzysztof Jabłoński, Małgorzata Dróżdż, Maksymilian Jaśkiewicz, Patryk Żurek, Bartłomiej Szczerek, Anna Wojtasik, Mateusz Wawrzyńczak, Rafał Rumpel, Blanka Stępień, Wiktoria Wojtasik, Nicole Kozieł, Bartosz Pala, Norbert  Weżgowiec, Natalia Weżgowiec, Dominik Miszczyk, Mikołaj Koziński.

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za poświęcony czas i wykonane karmniki.

 

22 grudnia 2017r.

Wigilijne spotkanie  klas I-III

Wzorem poprzednich lat, uczniowie klas młodszych, 22 grudnia wspólnie spędzili szkolną wigilię.  Jak co roku, gospodarzami byli najstarsi uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz ze swoją wychowawczynią. Przy pięknie nakrytym stole, we wspaniałej świątecznej  atmosferze, trzecioklasiści przybliżyli młodszym koleżankom i kolegom tradycje wigilijne i bożonarodzeniowe. Wspólne kolędowanie, składanie życzeń i łamanie się opłatkiem było przeżyciem, które pozostawiło niezapomniane wspomnienia.

 

19-22 grudnia 2017r.

W ramach imprez mikołajkowych uczniowie klas 4-6 pojechali do kina a uczniowie klasy 7, II i III spędzili miłe chwile na wrotkach i kręglach.

17 grudnia 2017r.

Dnia 17 grudnia 2017 roku odbyła się w Szkole Podstawowej w Zrębicach niecodzienna uroczystość. Zgodnie z istniejącą tradycją uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować się na scenie wystawiając Jasełka. Niedzielne spotkanie rozpoczęło się na zrębskim molo, gdzie w obecności zacnych gości rozświetlono choinkę. Zaszczycili nas swoją obecnością: Wójt Gminy Olsztyn Pan Tomasz Kucharski, Radni Gminy, Proboszcz Parafii ks. Włodzimierz Białek, Rodzice. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wszystkimi prezentami.

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już pod koniec września. Pięćdziesięciu pięciu aktorów stanęło na scenie i pokazało swoje umiejętności aktorskie. Piękna scenografia, cudowne stroje aktorów, świetnie odegrane role, wzruszające kolędy wykonane przez najlepiej śpiewające dziewczyny w szkole, piękny scenariusz, skupiający się wokół tematu miłości i wolności stanowiły o wartości całego przedsięwzięcia. Rodzice i przybyli na tę uroczystość goście byli zachwyceni grą dzieciaków i pracą, którą trzeba było włożyć w przygotowanie tak wielkiej uroczystości.

„Miłość mi wszystko wyjaśniła” – tak brzmiał tytuł tegorocznej jasełkowej sztuki. Oglądający mogli uświadomić sobie, czym w wieku XX i XXI było i jest zło oraz dobro, które człowiek sieje na Ziemi. Każdy mógł poczuć, jak w sercach  małych aktorów tli się miłość do drugiego człowieka i do Nowonarodzonego Małego Jezusa.

Jak co roku, za Jasełka odpowiedzialni byli nauczyciele, Pani Mariola Magiera i Pan Zbigniew Rogóż. Dzieci i nauczyciele dziękują za to, iż w gościnnych murach swojej szkoły, mogły powitać zaproszonych gości: swoich Rodziców, Dziadków, Pana Wójta, Radę Rodziców oraz wiele innych zacnych osób dobrej woli. Dziękują również wszystkim osobom, które od lat wspierają to cudowne przedsięwzięcie, wprowadzające nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.         opr. M. Magiera

13 grudnia 2017r.        Spotkanie z paniami KGW

Przedświąteczny czas stał się okazją do wyjątkowego spotkania, które odbyło się 13 grudnia 2017 r. w świetlicy szkolnej. Gościliśmy panie należące do Koła Gospodyń Wiejskich. Gospodynie  ciekawie opowiadały o tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych naszego regionu. Dzieci miały okazję podziwiać i  własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe. Nie mogło zabraknąć świątecznych życzeń, łamania opłatkiem oraz śpiewania kolęd. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i przemiłe spotkanie, składamy Paniom: Janinie Ulrich przewodniczącej KGW w Zrębicach, Danucie Tomza, Genowefie  Siemientowskiej, Danucie Szelejewskiej i Genowefie  Adamowskiej.

6 grudnia 2017r. 

Wizyta Mikołaja

6 grudnia to dzień, w którym wszystkie dzieci czekają na spotkanie z wyjątkową osobą –  osobą, która obdaruje ich wymarzonym prezentem. Nasi najmłodsi uczniowie, od samego rana niecierpliwie wypatrywali i nasłuchiwali przybycia Mikołaja, który każdego roku odwiedza naszą szkołę. Wreszcie nadszedł moment, kiedy to, dźwięk dzwoneczków oznajmił radosną chwilę, wizytę wyczekiwanego gościa. Dzieci otrzymały upominki, w podziękowaniu z ogromną radością zaśpiewały Mikołajowi piosenki.

30 listopada 2017

Kto nie lubi zabawy andrzejkowej? Tańce i zabawy przy ulubionych przebojach, w towarzystwie najmilszych koleżanek i kolegów – to dopiero połowa przyjemności. Druga połowa andrzejkowych radości – to naturalnie – andrzejkowe wróżby. Każdy z uczestników zabawy chciał poznać imię przyszłej żony lub męża i zawód, który będzie wykonywał  w przyszłości. Z dużym entuzjazmem przekładano buty, by dowiedzieć się, który kolega i która koleżanka najszybciej zmieni stan cywilny. Z pewną nutką niepewności wysłuchiwano „proroczych” przepowiedni wróżki dotyczących przyszłości. Nikt jednak nie brał jej słów na poważnie, bo przecież … to wszystko była tylko fantastyczna zabawa.

listopad 2017r.

Gościliśmy w szkole artystów cyrkowych.

27 listopada 2017r.

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.  My też mamy swoje  misie!!!

25  listopada 2017r.

25 Listopada 2017 r. w Restauracji Mały Dworek w czasie balu  charytatywnego Wójt Gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski oraz zastępca wójta, Małgorzata Haładyj wręczyli sześć statuetek „Olsztyńskiego Anioła Stróża” osobom szczególnie zasłużonym dla Gminy Olsztyn. Wśród wyróżnionych znalazł się dyrektor naszej szkoły pan Grzegorz Trąbski.   Serdecznie gratulujemy!

8  listopada 2017r. 

W piątek, 11 listopada, przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.

IMG_2953 (1)

 

 

 

 

 

 

 

8  listopada 2017r.

8 listopada 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu o Józefie Piłsudskim. Organizatorem konkursu był Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie przy współudziale Związku Piłsudczyków. Konkurs odbył się w różnych kategoriach, jedną z nich była literacko-historyczna. Zadaniem uczestnika było napisanie pracy o tajemniczym zniknięciu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który niegdyś, bo w latach przedwojennych, stał przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. Śpieszymy zawiadomić, iż  uczennica klasy VII, naszej szkoły – Maja Mizgała zajęła w konkursie II miejsce . Laureatce serdecznie gratulujemy!

 

13 października 2017r.

Dnia 13.10. odbyła się akademia  z    okazji  Dnia  Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi . Uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Zanim to się stało pierwszaki zaprezentowały się rodzicom i nauczycielom w przepięknym programie artystycznym. Dzieci śpiewały, recytowały wiersze. Chwilę później dzieci  przystąpiły do aktu ślubowania i pasowania. Następnie pierwszoklasiści zostali obdarowani rogami obfitości od rodziców i maskotkami od kolegów i koleżanek z Samorządu Uczniowskiego.

Na zakończenie głos zabrał p. Dyrektor  który podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

 

28-29 września 2017r.

W naszej szkole 28 i 29 września obchodzono Dzień Chłopaka. Oprócz tego na lekcjach wychowawczych w każdej klasie dziewczęta  wręczały prezenty swoim kolegom, z tego faktu wszyscy chłopcy  bardzo się cieszyli , co można było zaobserwować na przerwach szkolnych. Odbyła się również dyskoteka szkolna.

Wszystkim chłopcom życzyliśmy :
Uśmiechu na twarzy
a w sercu radości,
spełnienia marzeń
i szczęścia w miłości –
wszystkiego najlepszego
z okazji Dnia Chłopaka :) .

wrzesień 2017

Jak co roku we wrześniu wspominamy tragiczne wydarzenia z roku 1939, gdy 1 września zamiast pierwszego dzwonka w szkole Polacy usłyszeli świst bomb – wybuchła II wojna światowa. Z tej okazji uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali akademie podczas której przypomnieli wydarzenia z pierwszych dni września 1939 roku: atak Niemiec na Polskę, wojnę obronną i atak ZSRR. Wspominaliśmy również tych, którzy oddali życie za swój kraj walcząc z okupantem podczas trwającej niemal 6 lat wojny.

9 września 2017r.

W sobotę 9 września 2017 r., odbył się widokowy rajd Dróżkami św. Idziego. Rajd połączony był ze zwiedzaniem zabytkowego spichlerza, który jest przykładem staropolskiej, drewnianej architektury ludowej. W programie także zwiedzanie Góry Biakło, Rezerwatu Sokole Góry, miejsc związanych ze św. Idzim oraz zabytkowego, drewnianego kościółka z 1789 r., jednego z najciekawszych obiektów Szlaku Architektury Drewnianej.

Na zakończenie ośmiokilometrowego spaceru uczestnicy byli  częstowani pieczonkami – tradycyjnym specjałem naszego regionu. Bardzo dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za przygotowanie pieczonek oraz czuwanie nad ogniskiem.

4 września 2017r. 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego. 4 września 2017 roku zgodnie z tradycją Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie uczestniczyli najpierw w mszy św. , którą odprawił  ks. Włodzimierz Białek. Następnie wszyscy przeszli do szkoły. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonał Dyrektor Szkoły pan Grzegorz Trąbski. Zgodnie z reformą oświaty w klasach pierwszych, czwartych i siódmych będzie wdrażana nowa podstawa programowa. Po okolicznościowym przemówieniu Dyrektora Szkoły uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.
23 czerwca 2017r. 

23 czerwca 2017 roku odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017.  Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich klas naszej szkoły , nauczyciele oraz przybyli na tę uroczystość rodzice. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie na sali gimnastycznej od wręczenia nagród i świadectw z paskiem najlepiej uczącym się. Nagrodzeni zostali również wyróżniający się sportowcy . Opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Agnieszka Łukaszewicz piękną maskotką podziękowała za pracę przewodniczącej . Na koniec pan dyrektor Grzegorz Trąbski życzył wszystkim udanych wakacji.

22 czerwca 2017r.

22  czerwca  w  naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy III gimnazjum, którzy już niebawem zostaną jego absolwentami. Kończą kolejny etap swego życia, wkraczając w dorosłość przybliżającą się nieubłaganie.

W uroczystości wzięli udział dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz  uczniowie naszej szkoły. Trzecioklasiści podziękowali pedagogom za trzy lata wspólnej pracy, za trud włożony w kształcenie w wychowanie, za życzliwość, zrozumienie, uśmiech…

12  czerwca  2017r.

12 czerwca 2017 roku klasy I i II  gimnazjum wraz z wychowawczyniami udały  się na wycieczkę autokarową do Sandomierza. Cała grupa stawiła się punktualnie o godzinie 6.40 przed budynkiem Szkoły. Ze Zrębic wyjechaliśmy około 7.00. Na miejsce dotarliśmy po godzinie 11. Razem z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Na rynku  podziwialiśmy piękne renesansowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz. Charakterystycznym elementem pięknej budowli jest herb miasta i zegar słoneczny. Po strasznie długich i stromych schodach wdrapaliśmy się na taras widokowy mieszczący się na dachu Bramy Opatowskiej. Podziwialiśmy tam przepiękną panoramę miasta. Zwiedziliśmy również późnoromański kościół św. Jakuba Ap. , który jest jednym z najstarszych i najcenniejszych kościołów w Polsce. Do kościoła szliśmy wąwozem  Królowej Jadwigi. Rozdziela on wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich.  Dreszczyk emocji zapewniła  nam podziemia trasa  turystyczna Sandomierza. Nie spotkaliśmy, niestety, Ojca Mateusza ale zobaczyliśmy ulice, po których zwykle pędzi na swoim rowerze. Wiemy również gdzie, na czas kręcenia filmu, mieści się komisariat policji. To był naprawdę udany dzień i mam nadzieję, że wspólnie z uczestnikami wycieczki zwiedzimy  jeszcze niejedno miasto .

 23  maja 2017

Zamiast  trzeciej i czwartej lekcji uczniowie naszej szkoły  zwiedzali dziś kraje Unii Europejskiej. Wszystko z okazji Dnia Europy . Dzień Europy został zorganizowany przez uczniów i nauczycieli

19 maja 2017

W dniu 19 maja odbyła się wycieczka klasy czwartej do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Zwiedzanie rozpoczęło się od pobytu w manufakturze słodyczy „Hokus”, gdzie uczniowie własnoręcznie wykonywali lizaki. Następnie udaliśmy się na warsztaty, w czasie których dzieci malowały zabawki „ Minecraft”. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie „Starego Młyna”. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o pracy w młynie, jak dawniej pozyskiwano mąkę i wypiekano chleb. Uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątki w postaci woreczków z mąką.  Na zakończenie dotarliśmy do restauracji „Przystań” w Leśniowie, aby zasmakować pysznej pizzy. Dla dzieci była to duża frajda, gdyż każde z nich mogło dla siebie przygotować własną pizzę a potem ją zjeść. Wycieczka była bardzo udana – słoneczna pogoda, dobry humor, miłe wspomnienia.

18 – 19 maja  2017

W dniach 18 – 19 maja 2017 roku uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią, Mariolą Magierą wyjechali na wycieczkę krajoznawczą do Zakopanego – stolicy polskich Tatr. Podczas tej górskiej wyprawy dzieci w pierwszej kolejności wyruszyły w kierunku Kalatówek i tam odwiedziły słynną Pustelnię Św. Brata Alberta. Wzruszyła ich opowieść tatrzańskiego przewodnika dotycząca życia tego skromnego człowieka. Następnym punktem zwiedzania były skocznie narciarskie. Uczniowie wjechali na Wielką Krokiew wyciągiem krzesełkowym. Po zjedzeniu pysznego obiadu mali turyści zakwaterowali się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na Krzeptówkach, a po kolacji odbyli wieczorny spacer po tej dzielnicy Zakopanego. Niesamowite wrażenie zrobiło na nich wejście do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej oraz przejście przez Golgotę, czyli drogę krzyżową ze słynnym kościołem. Zachwycili się tutaj pięknem przyrody i cudownymi witrażami.
W drugim dniu dzieci od samego rana spacerowały po zakopiańskich Krupówkach i kupowały pamiątki dla siebie i najbliższych. Wjechały również na Gubałówkę i mogły, w promieniach słońca, zachwycać się urokiem i widokiem tej cudownej, górskiej krainy. Pogoda wyjątkowo nam dopisała. Punktem kulminacyjnym tego dnia okazało się być jednak wejście na Termy Chochołowskie. Tutaj dzieci spędziły aż cztery godziny i skorzystały ze słynnych, zdrowotnych kąpieli w wodach solankowych. Woda w jacuzzi zawiera duże stężenie magnezu, potasu, wapnia oraz siarki. Uczniowie odprężeni i wypoczęci wrócili do Zrębic około godziny dwudziestej przepełnieni wrażeniami.

29 marca 2017

29 marca bieżącego roku w Zespole Szkół w Zrębicach odbył się VIII Gminny  Konkurs Matematyczny  pod tytułem „Zostań mistrzem matematyki”.

Jak co roku honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Olsztyn, Pan Tomasz Kucharski.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas piątych i szóstych z terenu gminy Olsztyn, którzy prezentowali swoją wiedzę i umiejętności indywidualne oraz drużynowe. Na konkurs przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach z Panią Agnieszką Dziarmaga-Działyńską, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olsztynie z Panią Olgą Gajak oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Turowie z Panią Iwoną Podlejską. Udział w konkursie wzięli również uczniowie naszej szkoły. Łącznie było 12 uczestników.

Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Matematyka łatwa i przyjemna”.   Po krótkiej rozgrzewce uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu składającego się z 16 zadań, których treść nawiązywała do przyjemnych okoliczności naszego życia.

Następnie odbyły się rozgrywki drużynowe. Wstępem do tej części była piosenka z tekstem   o matematyce, którą wykonały uczennice Gimnazjum – Julia Piasecka i Aleksandra Tomzik. Poszczególne drużyny rywalizowały ze sobą rozwiązując zadania na czas. Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zdobyła drużyna z Turowa, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Olsztyna, trzecie miejsce zajęła drużyna ze Zrębic.

Wyniki konkursu w klasyfikacji indywidualnej przedstawiają się następująco:

I miejsce – Iwona Noga ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach

II miejsce – Marcin Kuliński ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach

III miejsce – Weronika Bińczyk ze Szkoły Podstawowej w Turowie oraz Dominik Orlikowski ze Szkoły Podstawowej w Zrębicach.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu – dyplomy.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców Szkoły w Zrębicach oraz Bank PKO SA. Natomiast ciasto na poczęstunek przygotowały Panie – Barbara Nocuń i Małgorzata Kozińska.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym udział w tegorocznych matematycznych zmaganiach oraz nauczycielom, którzy dołożyli wszelkich starań  w przygotowanie do konkursu swoich podopiecznych. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i realizacji konkursu; szczególnie moim koleżankom – Ewelinie Ceglarek i Marii Magierze.                 op. Małgorzata Pierzchała

22  marca 2017

22 marca na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się rozgrywki w dwa ognie w ramach Gminnej Spartakiady Sportowej. W turnieju uczestniczyły dziesięcioosobowe drużyny z klas III szkół podstawowych:  Kusiąt, Olsztyna, Turowa i Zrębic.

Każda reprezentacja rozegrała trzy mecze. W pierwszym zmierzyła się drużyna gospodarzy z zawodnikami Turowa. Tracąc zaledwie jeden punkt, wygrał zespół ze Zrębic. Drugi mecz rozegrali reprezentanci Olsztyna i Kusiąt. Zwycięstwo należało do drużyny z Olsztyna. W trzecim spotkaniu wygraną cieszyli się ponownie  uczniowie szkoły w Olsztynie. Czwarte starcie, ku ogromnej radości zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem zawodników  Zrębic. Wygrana  w piątym meczu należała do reprezentacji szkoły w Kusiętach. Na zakończenie, przy wspaniałym dopingu kibiców, zwyciężyli po raz trzeci, przedstawiciele naszej szkoły.  Sukces odniesiony we wszystkich trzech spotkaniach, dał trzecioklasistom ze Zrębic najwyższe miejsce na podium.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – SP w Zrębicach

II miejsce – SP w Olsztnie

III miejsce – SP w Kusiętach

IV miejsce – SP w Turowie

17 marca 2017

17 marca bieżącego roku w Zespole Szkół w Zrębicach odbył się VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski. Tym razem jego tematyka związana była z Ojczyzną. Zadaniem uczestnika było zmierzenie się z utworem lirycznym o tematyce patriotycznej. Odpowiedź na konkurs przeszła  najśmielsze oczekiwania , ponieważ pojawiło się na nim w sumie 40 uczestników. Najwięcej występujących zaszczyciło swoją obecnością pierwszy etap przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej, ale i w kategorii gimnazjalnej nie brakowało chętnych. Konkurs , jak co roku wspierała Gmina Olsztyn w osobie  Wójta- Pana Tomasza Kucharskiego, który objął uroczystość honorowym patronatem. Zmagania recytatorskie rozpoczęły się  punktualnie o godzinie 9.00. Konkurs otworzył występ szkolnego zespołu cheerleaderek, którymi opiekuje się Pani Maria Matyja . Po nich,  na tle prezentacji o Polsce,  zaśpiewała uczennica klasy III gimnazjum Julia Piasecka. Julia wykonała utwór Marka Grechuty pt. „ Ojczyzna”. Konkurs poprowadziły uczennice gimnazjum: Karolina Piśkorska  oraz Patrycja Barczyk. Jury konkursu reprezentowały cztery wspaniałe osobowości:

  • Pani Anna Kolczarek- nauczyciel języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Dąbrowskiego
  • Pani Beata Dąbrowska- nauczyciel języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Dąbrowskiego
  • Pan Bogdan Wąchała- aktor
  • Pan Jacek Gierasiński- poeta

Konkurs przebiegał sprawnie , a jego poziom, jak zawsze był wysoki, na co zwrócili uwagę Jurorzy. Wyniki przedstawiały się następująco:

Kategoria – Szkoła Podstawowa:

  1. Olga Klimek- Zrębice
  2. Kacper Hobot- Częstochowa
  3. Paweł Sitak- Turów

Wyróżnienia:

  • Maja Mizgała- Zrębice
  • Sandra Kupczyk- Olsztyn
  • Oliwia Mysłek- Dąbrowa Zielona

Kategoria Gimnazjum:

  1. Miłosz Kuter- Olsztyn
  2. Brunon Olewiński-Olsztyn
  3. Julia Piasecka-Zrębice

Wyróżnienia :

  • Marcin Stępień- Zrębice
  • Martyna Mazurek- Częstochowa
  • Agnieszka Sikorska
  • Marta Jędrzejczyk- Dąbrowa Zielona
  • Justyna Klimas- Dąbrowa Zielona

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a  nauczycielom i uczniom, którzy odpowiedzieli na nasz konkurs z całego serca dziękujemy. Wierzymy, że i w przyszłym roku zaszczycą nas swoją obecnością. Słowa podziękowania kierujemy również pod adresem Rady Rodziców Zespołu Szkół w Zrębicach, bez których to przedsięwzięcie by się nie udało.

Wdzięczne organizatorki: Monika Hobot, Maria Magiera , Ewelina  Ceglarek

 

5  marca 2017  roku

W  niedzielę, 6 marca, odbył się w Olsztynie gminny konkurs recytatorski pod hasłem „Święta Słowa”.
Prezentując wiersze i wybrane fragmenty prozy, recytatorzy bardzo rzetelnie ukazali swój warsztat wykonawczy i talent recytatorski.

16 lutego 2017

W dniu 16 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie klas I-III i dzieci  z oddziału  przedszkolnego bawiły się od 13.30 do 16.00. Dzieci z niecierpliwością czekały na ten moment, by móc wcielić się w rolę ulubionej postaci bajkowej, książkowej, filmowej lub rzeczywistej. Wspaniale prezentowały się w pomysłowych, pięknych strojach.  Do wspólnego tańca zachęcała pani animatorka, urozmaicając zabawę konkursami. W szkolnej kuchni zostały przygotowane przez jak zwykle niezawodne mamy wyśmienite kanapki, które dzieci z apetytem zjadły podczas przerwy w zabawie.  op. K.Górecka

9 lutego 2017

Miłe chwile z okazji Dnia Babci i Dziadka spędziliśmy w gronie seniorów 9 lutego 2017r. Zaproszonych gości powitał p. Dyrektor Grzegorz Trąbski, który złożył życzenia i wyraził swoje zadowolenie z tak licznego przybycia.

Dla swoich dziadków wystąpiły dzieci z grupy przedszkolnej,  zerówki i klasy I. Przedszkolaki podbiły nasze serca tańcem w rytmie „Woogie boogie”. Sześciolatki w swojej inscenizacji zastanawiały się w czym można wyręczyć Babcię i jak jej pomóc w codziennych obowiązkach. Klasa I zaprezentowała się recytując pięknie wierszyki dla Babci i Dziadka i śpiewając m.in. piosenkę pt: „U babci jest słodko”. Na twarzach dziadków pojawiało się wzruszenie. Występy dzieci przygotowały: p. Halina Bielka, Beata Florczyk, Anna Miszczyk, Magdalena Gryl i Anna Gruszka.

Po występie dzieci wręczyły Dziadkom laurki i rysunki i dziękowały za pomoc, troskę i serce. Przybyli goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. op.B.Florczyk

 

16 stycznia 2017

Zakończenie pierwszego okresu roku szkolnego to ważny etap w pracy szkoły. Przyszedł wreszcie czas na podsumowanie osiągnięć i przemyślenia . Prezentujemy średnie ocen za I półrocze roku szkolnego 2016/2017. Już za kilka dni ferie…upragniony czas wypoczynku zimowego, dla niektórych wytężonej pracy. Najlepszym gratulujemy osiągniętych wyników, a tym którzy „przysnęli” w I semestrze, życzymy rychłego przebudzenia. Najlepsi:

klasa 1 SP:  Filip  Kotas, Krzysztof  Jabłoński,  Grzegorz  Adamus.

Klasa 2 SP: Blanka  Stępień, Adrian  Gorajek, Paweł  Nocuń, Weronika Rosak, Bartek Szczerek, Karol  Trąbski.

Klasa 3 SP: Bartłomiej  Skowron, Nicole  Kozieł, Karolina  Pietruszewska, Oliwia  Stempień, Gabriela  Osowiecka, Wiktoria  Dróżdż, Maja  Zielińska, Wiktoria  Wojtasik.

Klasa 4 SP: Maksymilian  Hacaś (5,09), Julia  Caban (5,0), Jakub  Nowicki (4,91), Jakub Pająk (4,91), Natalia  Weżgowiec (4,91), Jan  Górecki (4,82), Bartosz  Pluta (4,82), Magdalena Szczerek (4,82).

Klasa 5 SP:Dominik  Orlikowski (5,1), Mateusz  Koziński(4,75), M. Rozpędek (4.75),Dominika  Jędryszczak(4,64), Dominik  Miszczyk(4,55), Natalia  Hacaś(4,60).

Klasa 6 SP: Wiktoria  Powroźnik (5,18), Joanna  Nocuń(5,18), Aleksander  Tomzik(4,82), Natalia  Zębik (4,82)Maja  Mizgała(4,73).

Klasa I gimnazjum:Weronika Pietruszewska (5,29), Jakub Kisiel (5,21), Justyna Kosielak (5,14), Martyna Skowron (5,14), Hanna  Adamus(4,93).

Klasa II gimnazjum: Adrian Nowak(5,12), Julia Gorajek(5,00), Mateusz Potępski(4,93), Gabriela Powroźnik(4,75), Marcin Stępień(4,50).

Klasa III gimnazjum: Karolina Piśkorska(5,07), Maria Pokorna(5,00), Patrycja Barczyk(4,64).

Najlepsze wyniki nauczania w szkole podstawowej osiągnęła Wiktoria Powroźnik a w gimnazjum – Weronika Pietruszewska. Gratulacje!!!

15 stycznia 2017

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - logotyp/zdjęcieDla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom -25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także  tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie – mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Uczniowie naszej szkoły co roku pomagają zbierać pieniądze do puszek  WOŚP-u. 15 stycznia do tej zaszczytnej pracy wyruszyło 23 naszych wolontariuszy. Pamiętajcie: pomaganie jest super!

22 grudnia 2016

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym  z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa. 22 grudnia  w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną w klasach odbyły się uroczyste wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, a na klasowych ławkach nie zabrakło symbolicznych  potraw i dekoracji.

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowane przez uczniów  pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku.  O godzinie 10.00 w pięknie udekorowanej hali  sportowej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali  zdolni, mali aktorzy i wokaliści pod czujnym okiem p.Marii  Magiery, p. Doroty Piaseckiej i p. Zbigniewa Rogóża. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i nauczycieli  opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

19 i 21  grudnia 2016

W prezencie  mikołajkowym rodzice uczniów klas  gimnazjalnych  wyrazili zgodę na wyprawę młodzieży do kręgielni. Pojechaliśmy do Rędzin do Centrum Rodzinnych Zabaw Hula Kula. Spędziliśmy tam  wyjątkowe  chwile,  którym towarzyszyła wspaniała zabawa, relaks i aktywny wypoczynek. Dzieci rywalizowały ze sobą na trzech torach. Niektórzy pierwszy raz w życiu trzymali w rękach kulę do kręgli. Ci, którym znudziła się zabawa mogli spróbować swoich sił grając w bilard. W przerwie uczestnicy wyprawy posilili się wyśmienitą pizzą pieczoną na miejscu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6 grudnia 2016

Wycieczka do Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach

6 grudnia uczniowie kl. II i III szkoły podstawowej odwiedzili Muzeum Stary Młyn w Żarkach, w którym mieli okazję poznać dawne często zapomniane rzemiosła. Sary Młyn to miejsce gdzie nowoczesność łączy się z tradycją, a zabawa z nauką.  Zwiedzając muzeum dzieci mogły podziwiać autentyczne maszyny i urządzenia oraz narzędzia wykorzystywane w młynarstwie, piekarstwie, kołodziejstwie, bednarstwie i szewstwie. Oglądały multimedialne prezentacje obrazujące pracę rzemieślników. Dodatkową atrakcją były gry i zabawy interaktywne. Niezapomnianym przeżyciem stało się samodzielne obsługiwanie żarna. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał maleńki woreczek mąki. Ogromną niespodzianką było spotkanie ze św. Mikołajem, który obdarował wszystkich prezentami. op.K.Górecka

14  listopada 2016r.

Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są różne parady, marsze czy koncerty patriotyczne. Ludzie wychodzą na ulicę by oglądać różne defilady historyczne. Biorą w nich udział rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen.

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w mszy za ojczyznę a następnie przedstawili montaż słowno-muzyczny. Opiekunami przygotowań byli: p. Anna Zarzycka-Tomalska oraz p. Zbigniew Rogóż.

14 października 2016r.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie składają im podziękowania i życzenia oraz często obdarowują symbolicznymi prezentami (np. kwiatami lub słodyczami). Często z tej okazji przygotowywane są również specjalne występy artystyczne uczniów. W naszej szkole również odbyła się okolicznościowa akademia uświetniona występami uczniów. Najważniejsze jednak było w tym dniu ślubowanie uczniów klasy pierwszej, którzy od teraz stali się pełnoprawnymi uczniami.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do tej uroczystości. Uczyli się wytrwale wierszy i piosenek. Swoje umiejętności oraz zdobytą wiedzę zaprezentowali przed licznie zgromadzoną publicznością: nauczycielami i pracownikami szkoły, zaproszonymi gośćmi, rodzicami oraz społecznością uczniowską. Po części artystycznej, nastąpiło uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o honor swojej szkoły i godnie ją reprezentować, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły p. Grzegorz Trąbski dokonał symbolicznego pasowania wszystkich pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały upominki od Samorządu Uczniowskiego i wielkie paczki słodyczy od rodziców.

23 września 2016r.

23-go Września my, uczniowie klas IV-VI wyruszyliśmy na niecodzienną wyprawę do Wrocławia. O godzinie 6:00 zebraliśmy się pod szkołą. Do stolicy Dolnego Śląska jechaliśmy trzy i pół godziny. Punktualnie o godzinie 10:00 zwiedziliśmy pierwszą atrakcję. Było to muzeum o nazwie Kolejkowo. Jest to pierwsza w Polsce olbrzymia makieta Wrocławia i okolic. Kolejkowo znajduje się w gmachu Dworca Świebodzkiego, który od dwudziestu pięciu lat nie przyjmuje pociągów i pasażerów.  Następnie pełni wrażeń udaliśmy się na Wrocławską Pergolę, gdzie udało się nam przy pięknej, słonecznej pogodzie obejrzeć fontanny. Teraz wiemy, dlaczego ludzie uwielbiają Pergolę nocą. Odwiedziliśmy również Ogród Japoński. Tutaj zachwyciła nas przyroda, a spacer był miłym odpoczynkiem przed kolejnym punktem wycieczki. O godzinie 13:00 cała nasza grupa weszła do Hydropolis, czyli Centrum Wiedzy o wodzie. Edukacyjny spacer po obiekcie był niesamowitą i niezapomnianą lekcją przyrody. Hydropolis to miejsce niezwykłe, inne, zaskakujące. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze tu wrócimy.

O godzinie 15:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną, przyjechaliśmy do Zrębic o 20:00. Oto kilka fotek z naszej wspaniałej wycieczki.

10 września 2016r.

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego pod hasłem: “Gdzie duch spotyka się z przeszłością”,  wzięliśmy udział w widokowym rajdzie “Dróżkami Świętego Idziego”. Na zbiórkę zgłosiliśmy się w Olsztynie o godzinie 9:00. Rajd połączony został ze zwiedzaniem zabytkowych świątyń w Gminie Olsztyn, w tym barokowego kościoła pw.św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, który został zbudowany w latach 1722-29 z fundacji Jerzego Lubomirskiego. Pogoda nam dopisała. Po przebyciu szlaku dotarliśmy do Zrębic, gdzie uczestnicy rajdu mogli zwiedzić modrzewiowy kościółek pw. św. Idziego, z którego jesteśmy dumni. To jeden z najciekawszych obiektów leżących na Szlaku Architektury Drewnianej. Na zakończenie ośmiokilometrowego spaceru uczestnicy rajdu oraz wszyscy nasi nauczyciele i uczniowie poczęstowani zostali pieczonkami. Było zacnie i smacznie. Klasy młodsze I-V wybrały się na krótkie wycieczki plenerowe po okolicy.

24  czerwca 2016r.

Koniec roku już za nami. Wakacje stały się upragnioną przez uczniów rzeczywistością! Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się w piątek 24 czerwca 2016 r. i  przebiegła w dwóch częściach. Najpierw uczestniczyliśmy w Mszy św., którą celebrował ks. Włodzimierz Białek. Następnie udaliśmy się do szkoły. Na uroczystym spotkaniu Dyrektor Zespołu Szkół pan Grzegorz  Trąbski, podsumował osiągnięcia wychowanków, mówił o sukcesach oraz życzył wszystkim wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Pan dyrektor wraz z  wychowawcami i nauczycielami wręczyli świadectwa oraz nagrody uczniom, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem. Ich rodzice  otrzymali listy gratulacyjne. Rok szkolny 2015/2016 zamykamy z pełnym przekonaniem, że uczniowie naszej szkoły są wyjątkowi. Ich sukcesy są tego dowodem! Wszyscy uczniowie i nauczyciele – wykonali „kawał dobrej roboty”. TERAZ KONIEC, LABA!!! CZAS NA WAKACJE!

12  czerwca  2016r.

“Edukacja to najcenniejsza rzecz jaką posiadamy…”

Albert Einstein

W minioną niedzielę tj. 12 czerwca 2016r., w Zespole Szkół w Zrębicach świętowano piękny Jubileusz 100-lecia edukacji. Uroczystość połączono z X Festynem Rodzinnym. Należy nadmienić, że święto  jubileuszowe zgromadziło nie tylko okoliczną ludność Gminy Olsztyn, ale także wielu gości z Częstochowy i powiatu. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Idziego o  godz. 14.30, którą   koncelebrował  Jego Ekscelencja Arcybiskup  Diecezji Częstochowskiej – Ks. Wacław Depo. Po zakończeniu mszy św. wszyscy zgromadzeni przeszli w orszaku prowadzonym przez Młodzieżową  Orkiestrę Dętą z Olsztyna  na plac szkolny . W części oficjalnej zabrał głos gospodarz uroczystości – dyrektor Grzegorz Trąbski .Następnie przemawiali zaproszeni goście , w tym Wójt Gminy Olsztyn Pan Tomasz Kucharski. O godzinie 16,15 rozpoczęła się część artystyczną. Na początku wystąpili najmłodsi- przedszkolaki, pod kierunkiem pań: Haliny Bielki i Anny Miszczyk. Uczniów  klasy  II szkoły podstawowej wprowadziła na scenę Pani Kamila Górecka. Po nich swoje umiejętności  zaprezentowała starsza grupa cheerleaderek. Swój debiut  miała również młodsza grupa dziewczynek. Już od 5 lat opiekę na d tancerkami sprawuje Pani Maiola Matyja. Swoje 5 minut miała także klas III SP, śpiewając piosenkę pod czujnym okiem wychowawczyni Beaty Florczyk. Pani Agnieszka Łukaszewicz przygotowała z dziećmi klas najmłodszych piosenkę w wersji angielskojęzycznej. Zgodnie z harmonogramem uroczystości klasa V odegrała sztukę pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia „ w reżyserii pani Moniki Hobot. Solowe występy zawdzięczamy uczennicom klas gimnazjalnych : Julii Piaseckiej i Kamili Kozieł. Podczas uroczystości mogliśmy podziwiać również występy dzieci  z Koła Tradycji Historyczno-regionalnej   ze SP nr 53 w Częstochowie pod kierownictwem pani mgr Elżbiety Wiśniewskiej. Swoje umiejętności zaprezentowały także dzieci i młodzież z sekcji  Taekwondo.  Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Zrębic i Krasawy przypomniały najpiękniejsze piosenki i przyśpiewki ludowe. Całej uroczystości towarzyszyła muzyka w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Olsztyna . O dekorację i aranżację sceny zadbała Pani Mariola Magiera.  Obchody Jubileuszowe zakończyła zabawa taneczna na świeżym powietrzu. Bawiono się do późnych godzin wieczornych przy muzyce DJ-a Danio.

10  maja 2016r.

Gimnazjum im. Agnieszki Osieckiej w Zespole Szkół w Kamienicy Polskiej było organizatorem XII Powiatowego Konkursu Piosenek Agnieszki Osieckiej “Rozśpiewać świat”. Konkurs odbył się  10 maja 2016 roku.  Uczennica naszego Gimnazjum, Julia Piasecka, wzięła udział po raz kolejny w tym konkursie i zdobła wyróżnienie.  Zaśpiewała piosenkę “Dobranoc panowie”.

 

5 maja 2016r.

Klasa  4 i 5  na  wycieczce w Krakowie.

kwiecień 2016 r.

Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny robi na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Jak co trzy lata nasi gimnazjaliści wraz z wychowawcami odwiedzili to miejsce, jakże ważne dla każdego Polaka.

26 kwietnia 2016 r.

Podczas Regionalnego Festiwalu Piosenki Europejskiej w III Liceum Ogólnokształcące im. dra Wł. Biegańskiego. Konkurs odbywał się pod patronatem Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Julia zaśpiewała utwór „I found a boy”– Adele zajmując I miejsce. Do tego konkursu Julię przygotowywała także p. A. Łukaszewicz.

22 kwietnia 2016 r.

Tego  dnia Julia Piasecka, uczennica  klasy II  naszeg gimnazjum,   zajęła I miejsce w IV Powiatowym Konkursie Piosenki w Języku Angielskim, który odbył się w Zespole Szkół w Kłomnicach. Wokalistka wykonała utwór Adele „One and only”. Uczennicę przygotowała p. Agnieszka Łukaszewicz i p. Zbigniew Rogóż.

23 marca  2016r.

W marcu zgodnie z tradycją odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Uczniowie wykonali wiele pięknych i oryginalnych prac plastycznych. Wyeksponowane zostały one w holu naszej szkoły. Jury przyznało nagrody pietnaściorgu uczniom. Za najpiękniejszą uznano pracę Julii Idziak. Uczennica  wykonała ozdobę niezwykle ciekawą techniką papierowej wikliny. Gratulujemy !

16  marca 2016r.

W środę 16 marca 2016 roku w Zespole Szkół w Zrębicach odbył się VII Gminny  Konkurs Matematyczny  pod tytułem „Zostań mistrzem matematyki”.  Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Olsztyn, Pan Tomasz Kucharski.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas szóstych z terenu gminy Olsztyn, którzy prezentowali swoją wiedzę , umiejętności indywidualne i drużynowe.

Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Matematyka w moim domu”. Po krótkiej rozgrzewce uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań tematycznie związanych z domem i jego otoczeniem.

Następnie odbyły się rozgrywki drużynowe. W I części poszczególne drużyny rywalizowały ze sobą rozwiązując zadania na czas. Następnie uczestnicy konkursu brali udział w czterech rundach wzorowanych na programie telewizyjnym „Kocham Cię Polsko”. Wstępem do tej części była piosenka z tekstem o matematyce, którą wykonały uczennice Gimnazjum – Kamila Kozieł i Julia Piasecka.

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zdobyła drużyna ze Zrębic, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Olsztyna, trzecie miejsce zajęła drużyna z Kusiąt.

Wyniki konkursu w klasyfikacji indywidualnej przedstawiają się następująco:

I miejsce – Piotr Nieroda ze SP w Zrębicach

II miejsce – Agnieszka Krawczyk ze SP w Olsztynie oraz Jakub Kisiel ze SP w Zrebicach

III miejsce – Dominik Kot ze SP w  Olsztynie

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu – dyplomy.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół  w Zrębicach. Natomiast ciasto na poczęstunek przygotowały Panie – Jowita Kosielak, Grażyna Stojek i Beata Tomzik.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym udział w tegorocznych matematycznych zmaganiach oraz nauczycielom, którzy dołożyli wszelkich starań   w przygotowanie do konkursu swoich podopiecznych.

Dziękuję również moim koleżankom – Ewelinie Ceglarek i Marii Magierze za pomoc w przygotowaniu konkursu.          Opracowała: Małgorzata Pierzchała

13 marca 2016

Tego  dnia  podczas  XVII  Koncertu Muzyki Instrumentalnej w sali widowiskowej GOK -u w  Olsztynie Julia Piasecka została nagrodzona statuetką “Najlepsza Wokalistka W Gminie Olsztyn 2015/2016” ufundowaną przez Gminę Olsztyn i książką z Gok-u. Podczas tego koncertu odbyło się także wręczenie nagród za udział w Gminnym  Konkursie Historycznym,  który odbył się jak co roku w Zespole Szkół w Kusiętach. Uczennica Szkoły Podstawowej Wiktoria Powroźnik z klasy V zajęła I miejsce. Na miejscu V uklasowała się Karolina Stojek także  z klasy V.
Dziewczynki do konkursu przygotowała p. mgr Anna Zarzycka-Tomalska. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

11  marca  2016r.

Dnia 11 marca 2016r. w Zespole Szkół w Zrębicach odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Magia Uczuć”. Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum. Na zaproszenie odpowiedziało bardzo wiele szkół z całego powiatu. Konkurs dla pierwszej kategorii rozpoczął się o godzinie 9.00 , natomiast uczniowie gimnazjów prezentowali się od godziny 11.00.

Uczestników oceniało Jury, w którego skład wchodzili:

Pani Elżbieta  Nowak  –  Emerytowana  polonistka, nauczycielka szkoły podstawowej nr 6 w Częstochowie, z zamiłowania artysta plastyk.

Pani Alicja Nowak- artysta  plastyk, laureatka licznych nagród  na terenie Polski jak i za granicą, autorka wielu interesujących wystaw. Związana z klubem literackim „ Metafora”.

Pan Bogdan Wąchała– absolwent Państwowej  Wyższej  Szkoły  Teatralnej we Wrocławiu,  założyciel, dyrektor oraz aktor  teatru „Małgo”.

Konkurs prowadziły dwie uczennice Zespołu Szkół w Zrębicach: Kamila Kozieł i Aleksandra Sobota. W części artystycznej wystąpiła uczennica klasy II gimnazjum Julia Piasecka śpiewając piosenkę Justyny Steczkowskiej pt. ,, Wracam do domu”. Podczas występu Julii odtworzono prezentację multimedialną upamiętniającą Panią Olgę Bąkowską, poetkę częstochowską, która przez wiele lat uczestniczyła w pracach Jury. Następnie wystąpił zespół cheerleaderek, prowadzony przez Panią Marię Matyję. Uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom w obu kategoriach. Ostatecznie, decyzją Jury, zwycięzcami w kategorii gimnazjum zostali:

Miejsce I – Zofia Kluźniak (Kusięta)

Miejsce II – Dominika Hasikowska (Olbrachcice)

Miejsce III – Justyna Kosielak (Zrębice)

Wyróżnieni zostali:

          Samuel Dyński, Justyna Klimas, Patrycja Strączyńska

W kategorii Szkoła Podstawowa wyniki przedstawiały się następująco:

Miejsce I – Weronika Dors (Przyrów) , Miłosz Kuter (Olsztyn)

Miejsce II – Maciej Staniec (Kusięta)

Miejsce III – Julia Piasecka (Zrębice)

Wyróżnienia otrzymali:

           Zuzanna Jędrzejczyk, Marcin Stępień, Konrad Kręciwilk

Organizacją konkursu zajęły się Pani Monika Hobot, Maria Magiera oraz Ewelina Ceglarek. Nagrody książkowe oraz poczęstunek dla gości ufundowała Rada Rodziców Szkoły w Zrębicach. Wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację VII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego serdecznie dziękujemy! Uczestnikom zaś gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Opr. Monika Hobot

23  lutego 2016r.

Klasa  4  na  wycieczce. 

W czasie tegorocznych ferii zimowych, 23 lutego udaliśmy się wraz z wychowawczynią na niecodzienną wycieczkę po Częstochowie. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Rezerwat Archeologiczny, gdzie uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach. Lepiliśmy naczynia z gliny, a następnie wykonaliśmy wystawę naszych prac. Była ona dostępna do oglądania dla wszystkich zainteresowanych osób na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego i fanpage na Facebooku. Dużo dowiedzieliśmy się o kulturze Łużyckiej, między innymi przyjrzeliśmy się cmentarzysku z tamtego okresu. Następnie tramwajem pojechaliśmy do Centrum. Obejrzeliśmy eksponaty zgromadzone w ratuszu. Było tam pięknie. Nikt z nas nie był w tym ważnym dla Częstochowy obiekcie. Potem wyruszyliśmy na Jasną Górę i po drodze zjedliśmy posiłek. Gdy już dotarliśmy na ów miejsce, weszliśmy do Skarbca i zwiedziliśmy Bastion Świętego Rocha. Około godziny osiemnastej wszyscy byliśmy już w domach. Kto nie był, niech żałuje!

28 stycznia 2016r.

Dnia 28 stycznia 2016r. roku po raz kolejny odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Wzięły w niej udział dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I-III a w godzinach późniejszych również gimnazjaliści.

Bale przebierańców sprawiają zawsze wiele radości zarówno tym małym jak i większym dzieciom. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Nasze pociechy lubią, chociaż na kilka godzin wcielić się w ulubione postacie z bajek, książek lub filmów. Zatem pomysłów na stroje nie zabrakło! Dzieci zaprezentowały się we wspaniałych przebraniach. Na sali pojawiły się: księżniczki, wróżki, czarownice, wojownicy z gwiezdnych wojen i wiele innych niezwykłych postaci.

Zabawę karnawałową poprowadziły panie, które są wychowawczyniami klas młodszych. To dzięki ich zaangażowaniu „maluchy” bawiły się znakomicie. Przygotowano i przeprowadzono szereg zabaw ruchowo- muzycznych i wiele konkursów umilających dzieciom zabawę.

21  stycznia 2016r.

Są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, mimo iż styczeń jest  miesiącem śnieżnym i mroźnym. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Wtedy to najważniejsi są Babcia i Dziadek. Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego ten dzień uczciliśmy w szczególny sposób. Dzieci z klas młodszych przygotowały przepiękny program artystyczny pod kierunkiem swoich wychowawczyń,  Pań:  Lidii  Trąbskiej, Katarzyny  Dróżdż, Haliny  Bielka, Anny Miszczyk oraz Marioli  Matyi,

Był on wyjątkowy, gdyż odzwierciedlał prawdziwe uczucia występujących dzieci. Mali artyści z ogromnym przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod Ich adresem. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno Dziadków jak i wnucząt.

22  grudnia 2015r.

We wtorek 22 grudnia 2015 roku odbyła się w naszej szkole niecodzienna uroczystość. Nasi uczniowie zgodnie z panującą u nas tradycją wystawili piękne Jasełka. Mottem tej inscenizacji było ,,A słowo ciałem się stało”. W przygotowania do realizacji  tego pracochłonnego przedsięwzięcia wzięło udział sześćdziesiąt uczniów.  To nie lada gratka! Trud jednak opłacał się, bo uczniowie stanęli na wysokości zadania, cudownie nauczyli się swoich ról, przygotowali oryginalne stroje. Wyjątkowo piękna była też jasełkowa scena. Elementy scenografii przygotowane były już od października.  Ksiądz Włodzimierz Białek pogratulował aktorom wszystkich pomysłów wykorzystanych w Jasełkach, a szczególnie spodobało mu się to, iż jeden z  bohaterów-Janek Rokita- nawrócił się dzięki narodzonemu Jezusowi i przeistoczył się z diabła w anioła.

Na scenie dziewczęta z klasy VI pięknie rozegrały wszystkie diabelskie sceny. Za przygotowanie tej uroczystości szkolnej  odpowiedzialni byli nauczyciele: Mariola   Magiera, Dorota Piasecka i Zbigniew Rogóż. Jasełka wystawione były dwukrotnie. 20 grudnia w niedzielę mogli je obejrzeć wszyscy mieszkańcy Zrębic, a we wtorek 22 grudnia uczniowie szkoły.

15  grudnia 2015r.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie był organizatorem Regionalnego Przeglądu Małych Form Teatralnych i Wokalnych w Języku Angielskim dla Młodzieży Music and Drama Teens Festival. Przesłuchania odbyły się 26 listopada a finał wraz z koncertem laureatów 15 grudnia w Miejskim Domu Kultury przy ul Łukasińskiego w Częstochowie. Julia Piasecka uczennica klasy II Gimnazjum reprezentowała Zespół Szkół w Zrębicach, grała i śpiewała utwór Someone Like You – Adele zajmując miejsce III. Julię przygotowywał p. Zbigniew Rogóż i p. A. Łukaszewicz.

 

11 listopada 2015 rok

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. W tym dniu uczniowie naszej szkoły przedstawiają w miejscowym kościele montaż słowno – muzyczny poświęcony kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Młodzież do występu przygotowują: p. Anna Zarzycka-Tomalska i p.Zbigniew Rogóż.

30 października 2015 r.

Uczniowie klasy II szkoły podstawowej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi  II.  Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II. Z tej okazji drugoklasiści przypomnieli biografię , służbę Bogu i ludziom wielkiego Polaka, dziś już należącego do grona świętych. Na tle prezentowanych fotografii Ojca Świętego, występujący z ogromnym przejęciem zaśpiewali jego ukochana pieśń –  Barkę. W tym  poważnym wydarzeniu drugoklasistów wspierały:  wychowawczyni -Kamila Górecka i pani katechetka – Dorota Piasecka. Na zakończenie uroczystości, ogromne wrażenie na słuchaczach wywarła interpretacja pieśni „Ave Maria Jasnogórska” w wykonaniu Julii Piaseckiej.

26 października 2015 r.

Starostwo Powiatowe w Częstochowie Wydział Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu było organizatorem X Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego. Przegląd odbył się  w Klubie „Politechnik”. Julia Piasecka uczennica klasy II Gimnazjum  Zespołu Szkół w Zrębicach zajęła I miejsce,  zaśpiewała utwór A. Osieckiej „Dobranoc Panowie”. Julię przygotował p. Zbigniew Rogóż – nauczyciel muzyki.

14 października 2015 roku

dzień nauczyciela

Święto Edukacji Narodowej, obchodzone co roku przez 650 tysięcy nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Dzień ustanowiony został w 1972 roku – data 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Jest powszechnie obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w szkołach. W dowód wdzięczności za trud włożony w nauczanie pedagodzy obdarowywani są kwiatami i drobnymi upominkami.

Nagrodę dyrektora szkoły otrzymali: Małgorzata Pierzchała, Beata Florczyk, Agnieszka Łukaszewicz, Halina Bielka i ks. Włodzimierz Białek
Za swoją pracę i trud nagrody otrzymali również pracownicy obsługi Jolanta  jelonek i Krzysztof Ziębacz. Nagrody wręczył dyrektor szkoły Grzegorz Trąbski. Uroczystość uświetniły występy uczniów naszej szkoły.

30 września 2015 rok

Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. W Polsce jest to święto nieco bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, co wiąże się zapewne z popularyzacją idei równości płci i większej aktywności ze strony kobiet, które dzięki niemu zyskują pretekst do okazania swojej sympatii dla chłopców. w naszej szkole dzień ten test pretekstem do organizowania konkursów i zabaw pod przewodnictwem Samorządu Uczniowskiego.

12  września 2015 rok

W 2007 r. dzięki inicjatywie Grupy Odnowy Wsi Zrębice powstał pieszy szlak pn. „Dróżki św. Idziego”. Trasa o długości 8 km, w kolorze zielonym, ma swój początek w Olsztynie. Znajduje się na niej wiele obiektów, które warto zobaczyć: Ruchoma Szopka Olsztyńska, Góra Biakło, jaskinie w rezerwacie Sokole Góry oraz miejsca związane z kultem św. Idziego, czyli Skałki św. Idziego, Żródełko św. Idziego, kaplica św. Idziego i oczywiście kościół pw. św. Idziego w Zrębicach. Dróżki wytyczone poprzez leśne tereny rezerwatu przyrody są idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu i poznania miejsc dziedzictwa kulturowego.

Coroczny rajd “Dróżkami’ kończy się na plasu szkolnym. Jego uczestnicy posilają się pieczonkami przygotowanymi przez rodziców.

8  września 2015 roku

W tym dniu uczniowie  gimnazjum naszej szkoły wzięli udział w  wydarzeniu pn. Sztafeta z Biało-Czerwoną, które  zorganizowali w Olsztynie, Śląski Kurator Oświaty i Wójt Gminy Olsztyn.
Wydarzenie rozpoczęło na rynku w Olsztynie. Gości powitał wójt Tomasz Kucharski. Zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Olsztyn pod batutą kapelmistrza Tomasza Hadriana. Uczestnicy Sztafety Pamięci otrzymali biało-czerwone opaski i flagi, a dopingującym sztafecie kibicom reprezentującym wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy, wręczono chorągiewki z logo Gminy i w barwach narodowych.
Na trasie o długości 3,2 km drużyny sztafetowe składające się kilkudziesięciu gimnazjalistów z Kusiąt, Olsztyna i Zrębic, przekazywały sobie flagi prowadząc sztafetę na kolejnych odcinkach.
Pozostali uczestnicy przemaszerowali na Miejsce Straceń , gdzie oddano hołd poległym w czasie II wojny światowej.

1  września 2015 roku

Rok szkolny 2015/16 oficjalnie rozpoczęty. Uczniom życzymy przede wszystkim wielu sukcesów i samych szóstek, a wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły dużo zdrowia oraz wytrwałości i spełnienia w pracy zawodowej. Powodzenia!!!

26 czerwca 2015 rok

Kolejny rok szkolny za nami. Dla każdego inny; może trudny i długi, może radosny i obfitujący w spełnione marzenia, a może zwyczajny, ale taki, po którym czeka się na coś jeszcze. Bez względu na to, jakie odczucia nam towarzyszyły, 26 czerwca br., musieliśmy pożegnać kolejny już rok szkolny, a wraz z nim – klasa trzecia gimnazjum; rocznik, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Pamiętajcie, że coś się kończy, ale też… coś się zaczyna. Pomyślcie o tym zawsze wtedy, gdy będzie Wam smutno, a oczy z tęsknotą będą spoglądać w stronę starej szkoły. A póki co – cieszmy się wakacyjnymi chwilami, przyjaciele, których mieliśmy i wciąż mamy przed sobą jeszcze wiele!

 

 

21  czerwca 2015 roku

Pierwszy dzień kalendarzowego lata. Pogoda…, no cóż…, najoględniej mówiąc – nieciekawa, a przynajmniej nie taka, jakiej należałoby się spodziewać. Co prawda, przy prawie bezchmurnym niebie, świeciło czerwcowe słońce, ale też od czasu do czasu nadciągały ciężkie, deszczowe chmury, które (jak się później okazało) niosły ze sobą nie tylko deszcz, ale i (o zgrozo) – grad. Z lękiem w niebo patrzyły nasze cheerleaderki, które na zaproszenie organizatorów, miały wystąpić ze swym układem tanecznym na Festynie w ogrodach plebana. Ku wspólnej radości pogoda dopisała, ciemne chmury „przeszły bokiem”, a występ się udał. Jedni mówili „mieliśmy szczęście” albo „udało się nam”. Ale najczęściej powtarzanym zdaniem było: „dla Zrębic zawsze świeci słońce…”. I… niech tak pozostanie.

Za udział w festynie dziewczynki otrzymały pamiątkowe aniołki i małe, zimno -słodkie „co nieco”.

16 czerwca 2015 rok

   W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Przywróćmy dzieciom uśmiech” zorganizowanej przez Fundację „ Przyjazny Świat Dziecka”.  Celem akcji jest zebranie środków finansowych na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka. Akcja polega na zbieraniu przez uczniów makulatury i przekazywaniu jej na rzecz fundacji. Fundacja otrzymane ze sprzedaży makulatury środki przeznaczy na pomoc Rodzinnym Domom Dziecka.
Pomoc będzie realizowana w szczególności przez:
– dofinansowanie remontów i wyposażenia placówek,
– finansowanie zakupu podręczników i przyborów szkolnych,
– zakup zabawek,
– opłaty za zajęcia sportowe i rekreacyjne,
– zakup środków higienicznych,
– organizowanie i finansowanie wyjazdów wakacyjnych.

Nasi uczniowie zebrali 1880 kg makulatury. Najwięcej zebrały następujące osoby:

  1. Mizgała Jakub uczeń kl. 1 – 141 kg
  2. Skowron Martyna uczennica kl. 5 – 133 kg
  3. Ładny Alan uczeń kl. 3 – 124 kg
  4. Orlikowski Dominik uczeń kl. 3 – 106 kg
  5. Zębik Konrad uczeń kl.5 – 97 kg
  6. Pietruszewska Weronika uczennica kl. 5 – 76 kg
  7. Tomzik Aleksandra uczennica kl. 5 – 66 kg
  8. Łyko Hubert uczeń kl. 5 – 65 kg
  9. Stępień Hubert uczeń kl. I gimn. – 65 kg
  10. Pietrusiak Katarzyna uczennica kl. 6 – 59 kg
  11. Idziak Julia uczennica kl. II gimn. – 58 kg
  12. Tomzik Aleksander uczeń kl. 4 -55 kg
  13. Foltyńska Julia uczennica kl. 6 – 51 kg
  14. Kuzior Norbert uczeń kl. 4 – 50 kg.

 

14 czerwca 2015 rok – IX Rodzinny Festyn w Zrębicach

14 czerwca 2015 r. odbył się IX Rodzinny Festyn w Zrębicach. Pogoda dopisała, a na uroczystości pojawiły się tłumy społeczności lokalnej, jak również wielu Gości z Częstochowy i okolic. Za organizację jak zawsze odpowiadali: Grupa Odnowy Wsi, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Zrębicach i Grono Pedagogiczne. Program uroczystości był niezwykle urozmaicony, występy zaś atrakcyjne i interesujące. Na początku zaprezentowały się przedszkolaki, przygotowane przez Panie:  Lidię Trąbską i Annę Miszczyk. Po raz pierwszy na Festynie  gościliśmy  zespół wokalno-taneczny  „ Mażoretki” z Częstochowy, które prowadzi  Pani Anna Kościuch. Oprócz tego zaprezentowały się także klasy     młodsze naszej szkoły, które przygotowały Panie: Maria Matyja, Beata Florczyk i Kamila Górecka. Występy uczniów umilały układy taneczne  szkolnych cheerliderek, prowadzonych przez Marię Matyję. Wokalne  talenty natomiast zaprezentowali : Julia Piasecka, Patrycja Barczyk i Fabian Wojtal. Program festynu wzbogacono także o występy: Koła Gospodyń Wiejskich wsi Zrębice i grupy wokalnej „ Ale Babki”. Goście festynu mogli także podziwiać umiejętności jakie zdobyli uczniowie należący do  Szkolnego Klubu  walki „ Teakwon-do”. Przed godziną 18.00 uczniowie Zespołu Szkół w Zrębicach: gimnazjaliści z klasy I i III oraz dziewczynki z klasy IV wystawili na scenie przedstawienie pt. „ Balladyna” według oryginalnego tekstu dramatu Juliusza  Słowackiego. Uczniów przygotowały Panie: Monika Hobot i Maria Magiera. Uczestników zabawy „ rozruszała ”  grupa Zumby. Było także nieco edukacji: Ochotnicza Straż Pożarna stworzyła symulację wypadku drogowego i przybliżyła zgromadzonym na czym polega trudna i niezwykle odpowiedzialna praca strażaka. Podczas festynu częstowano gości pysznymi wypiekami  przygotowanymi przez rodziców, tradycyjnym polskim bigosem i kiełbasą. Konferansjerem uroczystości była Pani Katarzyna Kulińska, Radna Gminy Olsztyn, Rzecznik Miasta Żarek, a przede wszystkim mama dzieci  uczących się w naszej szkole. Rodzinny Festyn w Zrębicach zakończyła zabawa taneczna i pokaz fajerwerków. Z pewnością IX Festyn w Zrębicach można zaliczyć do udanej i bardzo dobrze zorganizowanej imprezy plenerowej.

opracowała:  Monika Hobot

9 czerwca 2015 roku

W dniach 9-12 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wspaniałej wycieczce zagranicznej do stolicy Czech- Pragi. Przed wjazdem do „Złotego Miasta” zwiedziliśmy Hutną Horę. W programie naszej wyprawy znalazły się m.in. Klasztor Strahowski , Pogorzelec, Loreta, plac hradczański, Ogród Królewski, Zamek Praski, ogród Wallensteina, Most Karola, Stare Miasto, gotycki zegar Orloj, Kościół Marii Panny przed Tynem, plac Wacława, Opera, Miasto Żydowskie, Kościół św. Mikołaja, Pałac Golz- Kinsych, pomnik Jana Husa, Karolinum- pierwszy uniwersytet w Europie Środkowej. Nasza wycieczka była cudownym, turystycznym doświadczeniem.   Oprac. M.Magiera

29  maja  2015 roku 

Uczniowie klasy piątej wybrali się w tym roku szkolnym na niezwykle ciekawą wyprawę do Wrocławia. Celem ich było obejrzenie nowego,,Afrykarium”. Na terenie tego olbrzymiego obiektu zobaczyć można ryby i zwierzęta  morskie wód otaczających Afrykę. To podziemne akwarium ciągnie się długimi korytarzami i robi na  turyście niesamowite wrażenie. W górnej części Afrykarium można oglądać zaskakującą roślinność dżungli. Temperatura przekraczała tutaj 50 stopni celsjusza.  Po wyjściu dzieci miały możliwość wspólnego spaceru po ZOO.  Następnie udaliśmy się na wrocławską Pergolę, gdzie,  na wodzie, mogliśmy wziąć udział w próbie generalnej do opery pt. ,,Latający Holender”. Stąd tylko 50 metrów dzieliło nas do bramy Ogrodu Japońskiego, którym wspaniale kwitły krzewy rododendronów, lilii i azalii. Zobaczyliśmy też najpiękniejszy w Europie wrocławski Ogród Botaniczny. Po wizycie w romańskiej katedrze wrocławskiej udaliśmy się na  rynek, gdzie właśnie odbywały się ,,Jarmarki polskie”.

Nasza wycieczka była cudownym doświadczeniem, dużo zobaczyliśmy, pogłębiliśmy wiedzę na temat piękna naszego ojczystego kraju, a do tego jeszcze dopisała nam pogoda.      opracowała: M.Magiera

27 maja 2015 roku

27 maja 2015 r. w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym odbył się III Powiatowy Festiwal Piosenki pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. 13 utalentowanych wokalnie młodych śpiewaków rywalizowało ze sobą. Każdy z wykonawców przed swoim wejściem na scenę  udawał się do małego green roomu, gdzie udzielał wywiadu.  Wszystko więc przebiegało niemal jak w prawdziwym “The Voice of Poland”. W jury zasiedli Janusz Yanina Iwański – muzyk jazzowy i rockowy, Małgorzata Iżyńska – miejska radna, autorka tekstów wielu piosenek oraz Małgorzata Domańska – metodyk nauczania muzyki. Julia Piasecka z naszego Gimnazjum  za wzruszające soulowe wykonanie piosenki Adele “One and only”zdobyła wyróżnienie.  

26 maja 2015 roku – 

Tego dnia klasy młodsze i przedszkolaki z zerówki uczestniczyły w długo oczekiwanej wycieczce do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Chociaż pogoda była nieszczególna, humory wszystkim dopisywały wyśmienite.  Dzieci przyglądały się z bliska wozom strażackim i ich wyposażeniu. Zwiedzały strażacki poligon, jednak popadujący deszczyk uniemożliwił obserwowanie strażaków w akcji – nie można było wzniecić pożaru, który brawurowo ugasiliby strażacy. Uczniowie mogli jednak zobaczyć, z jaką sprawnością strażacy zjeżdżali po rurze i biegli w pełnym rynsztunku do wozów, by, na rozlegający się właśnie sygnał syreny strażackiej, udać się do pożaru. Jednak najwięcej frajdy dzieci miały w chwili, gdy strażacy uruchomili drabinę z koszem i zorganizowali nią wjazd na wysokość trzeciego piętra. Każde dziecko przez chwilę poczuło się jak prawdziwy strażak, tym bardziej, że na głowie miało najprawdziwszy strażacki hełm. Na koniec uczniowie uczestniczyli w zawodach sprawnościowych w biegu po rozciągniętym wężu strażackim i w przeciąganiu tegoż węża. Zwyciężyli oczywiście szybsi, sprytniejsi i silniejsi. Na pamiątkę pobytu w szkole dzieci otrzymały kolorowanki przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakich powinien w codziennym życiu przestrzegać każdy człowiek.

17  maja 2015 roku

17 maja 2015 r. Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie przyznał nagrody i wyróżnienia w XIV Regionalnym Konkursie na Tradycyjne Ozdoby Bibułkowe “Kwiaty”. Nasza Szkoła licznie wzięła udział w tym konkursie z sukcesem, gdyż trzy uczennice zdobyły wyróżnienia, są to Julia Pala , Martyna Skowron– uczennice klasy V  i Julia Piasecka – uczennica I klasy Gimnazjum. Nagrody były przyznawane tylko w jednej kategorii, a więc dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe. Prace można było podziwiać w GOK – u w Olsztynie do końca maja.

12  maja 2015 roku

12 maja 2015 r. odbył się konkurs piosenki Agnieszki Osieckiej “Rozśpiewać świat”. Organizatorem tego konkursu było Gimnazjum w Kamienicy Polskiej. Naszą Szkołę reprezentowała uczennica klasy I Gimnazjum Julia Piasecka wykonała piosenkę pt. “Miasteczko cud” zajmując II miejsce.

15  maja 2015 roku

15 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w nieradzie odbyły się przesłuchania solistów i zespołów wokalnych I Powiatowego Konkursu Pieśni Maryjnej “Idziemy z Tobą Matko”. Organizatorami konkursu byli S P w Nieradzie, Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Nieradzie i Starostwo Powiatowe w Częstochowie. W I etapie Julia Piasecka reprezentantka naszego Gimnazjum została laureatką i zakwalifikowała się do II etapu i wzięła udział w Koncercie Galowym zajmując III miejsce. Wykonała utwór “Ave Maria Jasnogórska”. Julię przygotował do konkursu p. Zbigniew Rogóż nauczyciel muzyki .

22  marca 2015 roku 

Konkurs  recytatorski w Dąbrowie  Zielonej

21  marca 2015 rok

W tym dniu, jak co roku , świętowaliśmy odejście zimy. Były konkursy, zabawy  i topienie Marzanny. Dodatkowa atrakcją było oglądanie częściowego zaćmienia słońca.

10 marca 2015 rok

10 marca 2015 roku  Zespół Szkół w Zrębicach zorganizował VI Powiatowy Konkurs Recytatorski . Przewodnim tematem tegorocznych zmagań była kobieta,  a temat konkursu brzmiał: „ Matka, żona, kobieta, dziewczyna w literaturze”. Uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom, a Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Jak co roku na konkurs odpowiedziało wiele zaprzyjaźnionych szkół nie tylko z terenu powiatu , ale i miasta Częstochowy. W składzie Jury zasiadali:

  • Pani Olga Bąkowska z wykształcenia  ekonomistka z tytułem doktora nauk ekonomicznych. Nauki ścisłe  nie zawęziły zainteresowań Pani Olgi , dlatego jako emerytowany nauczyciel akademicki zaczęła pisać wiersze. Związana jest z klubami poetyckimi: „ Złota jesień” przy Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater oraz klubem poetyckim  „ Metafora”. Prowadzi spotkania literackie z młodzieżą i dorosłymi w domach kultury, w szkołach i bibliotekach w różnych miastach Polski.
  • Pani Alicja Nowak jest związana z życiem artystycznym. Maluje obrazy i pisze wiersze. Przynależy do wielu klubów, prowadzi koło literackie, prezentuje się na spotkaniach autorskich i wernisażach w całej Polsce. Uprawia także prozę, lubi pisać dla dzieci. Pierwszy tom „Byłeś”  wydała w 2010 r., następny „Przestrzenie słowa i obrazy” w 2012 r.
  • Pani Anna Kolczarek doświadczony nauczyciel polonista VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jarosława Dąbrowskiego w Częstochowie.
  • Pan Bogdan Wąchała absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, założyciel, Dyrektor oraz aktor  teatru” Małgo”. Od lat przygotowuje dla  dzieci i  młodzieży  ważne , ekspresyjne przedstawienia podejmujące różną tematykę, zawsze jednak bliską człowiekowi i jego złożonej naturze. Ponadto  konferansjer, aktor . Prowadził min. Lato Filmowe w Złotym Potoku, Konkurs “Złota miejscowość wakacji 1999″ czyli Labę” Radia Katowice – koncerty w Janowie, Złotym Potoku , Mrągowie i w Węglowicach, Turniej Rycerski w Kożuchowie oraz wiele innych.

Konkurs w Zrębicach to prawdziwe wydarzenie artystyczne i kulturalne. Młodzież szkoły odczytuje sobie ten czas jako prawdziwe i znaczące święto słowa oraz szkoły. Na początku konkursu  Szanownych Gości  powitała organizatorka konkursu Pani Monika Hobot. Swoją osobą zaszczyciła  Wójt Gminy Olsztyn, Pani  Małgorzata Haładyj, która nie zapomina o tym wydarzeniu i wspiera uczestników konkursu. Szczególne pozdrowienia dla wszystkich zebranych  przesłała również Radna Powiatu Pani Joanna Haładyn, która ufundowała nagrody książkowe i  słodycze dla uczestników konkursu.  Zanim rozpoczęto przesłuchania wprowadzono  Gości  w miły nastrój.  Piosenkę Kajah „ Supermenka” zaśpiewała uczennica klasy I gimnazjum  Julia Piasecka. Całość konkursu  poprowadzili uczniowie klasy II gimnazjum Kamila Kozieł i Marcel Stochel.

Konkurs zorganizowano w budynku szkoły, przesłuchania trwały na sali sportowej, natomiast potem zaproszono miłych Gości na poczęstunek. Nie sposób w tym miejscu  nie podziękować wszystkim Rodzicom, którzy, jak  co roku, mocno zaangażowali się w oprawę konkursu. W imieniu władz szkoły pragnę  podziękować mamom naszej wspaniałej  młodzieży za pyszne wypieki, szczególnie zaś Paniom: Anecie Jeleń, Barbarze Nocuń, Kindze Pająk, Magdalenie Kozieł, Dorocie Piaseckiej, Jolancie Stępień.  Konkurs  rozciągnął się w czasie do kilku godzin, lecz nie dało się zauważyć, aby ktokolwiek był znudzony lub zniecierpliwiony. Wszyscy zebrani oddali się chwili  w pełni przeżywając każdy występ. Organizatorami konkursu były nauczycielki Zespołu Szkół w Zrębicach : mgr Monika Hobot, mgr Maria Magiera, mgr Ewelina Ceglarek.

Wyniki VI  Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pt.: „Matka, żona, kobieta, dziewczyna”:

Kategoria Szkoła Podstawowa ( układ miejsc)

  1. Przemysław Nocuń
  2. Maja Mizgała
  3. Magdalena Synowiec

Wyróżnienia: Justyna Kosielak, Agnieszka Krawczyk, Patrycja Strączyńska

Kategoria Gimnazjum( układ miejsc)

  1. Maciej Staniec, Joanna Prokopenko
  2. Kamila Stępień
  3. Julia Piasecka, Olga Kostecka

Wyróżnienia: Marta Jędrzejczyk, Zuzanna Jędrzejczyk.

Uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!!!                                                                        Oprac. Monika Hobot

4 marca 2015

W środę 4 marca 2015 roku w Zespole Szkół w Zrębicach już po raz szósty odbył się Gminny  Konkurs Matematyczny  pod tytułem Zostań mistrzem matematyki”. Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Olsztyn, Pan Tomasz Kucharski.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas szóstych z terenu gminy Olsztyn, którzy prezentowali swoją wiedzę i umiejętności indywidualne oraz drużynowe.  Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Z matematyką zabawnie i wesoło”.

Konkurs przypomniał, że matematyka nie zawsze musi kojarzyć się z trudnymi zadaniami, ale może być także dowcipna i przyjemna. Przygotowany test zawierał 17 zadań. Do każdej treści była dołączona ilustracja przedstawiająca śmieszną sytuację.

Następnie odbyły się rozgrywki drużynowe. Zwyciężyła drużyna, która najszybciej udzieliła najwięcej  poprawnych odpowiedzi.  Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zdobyła Szkoła Podstawowa z Turowa, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa

z Olsztyna, trzecie miejsce zajęła drużyna z Kusiąt.

Wyniki konkursu w klasyfikacji indywidualnej przedstawiają się następująco:

I  miejsce – Julia Miszta ze Szkoły Podstawowej w  Olsztynie oraz Adrian Nowak ze Szkoły Podstawowej w Zrębicach.

II miejsce – Adam Korzeniowski ze szkoły podstawowej w  Kusiętach oraz Przemysław Włochowicz ze Szkoły w  Turowie.

III miejsce – Marcin Stępień ze Szkoły w  Zrębicach.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu – dyplomy.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczniom biorącym udział w tegorocznych matematycznych zmaganiach oraz nauczycielom, którzy dołożyli wszelkich starań   w przygotowanie do konkursu swoich podopiecznych.     Opracowała: Małgorzata Pierzchała

 

23 lutego 2015r.

23 lutego na sali gimnastycznej szkoły w Zrębicach zostały przeprowadzone rozgrywki w dwa ognie. Uczestniczyły w nich dziesięcioosobowe drużyny ze szkół podstawowych z Kusiąt, Olsztyna i Zrębic. W ich skład weszli uczniowie klas trzecich i  drugich.

Rozegrano trzy mecze. Najpierw, przy olbrzymim  dopingu kibiców, zmierzyły się ze sobą zespoły z Olsztyna i Zrębic. Spotkanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem drużyny ze Zrębic. W drugim meczu, po zaciętej i bardzo wyrównanej walce, drużyna z Olsztyna pokonała drużynę z Kusiąt. Rozgrywki w dwa ognie zakończyło starcie drużyn  z Kusiąt i Zrębic. I  znów, ku olbrzymiej satysfakcji kibiców, zdecydowane zwycięstwo odniosła drużyna ze Zrębic.

Ostatecznie klasyfikacja przedstawiała się następująco:

  • I miejsce – SP Zrębice
  • II miejsce – SP Olsztyn
  • III miejsce – SP Kusięta

Skład zwycięskiej drużyny:

  • III – Damian Ginał (kapitan), Natalia Hacaś, Dominika Jędryszczak, Oliwia Kozińska, Natalia Kuzior, Ola Martałek, Martyna Rozpędek, Mikołaj Koziński, Alan Ładny, Dominik Miszczyk;
  • II – Kuba Pająk, Kuba Zalas.

Wszystkim zawodnikom uczestniczącym z rozgrywkach serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Opracowanie: M. Matyja

23 stycznia 2015 roku

Jak co roku, z okazji Dnia  Babci i Dziadka, odbyła się w naszej szkole uroczystość, na której gościliśmy babcie i dziadków przedszkolaków oraz uczniów klasy I szkoły podstawowej.

Spotkanie rozpoczęły dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej, które  pod okiem swoich pań: Lidii Trąskiej i Katarzyny Dróżdż,  przedstawiły  przygotowane wiersze i piosenki. Następnie  artystyczny zaprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego, przygotowane przez panią Halinę  Bielkę. W dalszej części uroczystości wystąpili uczniowie klasy I szkoły podstawowej.  Zaprezentowane wiersze, piosenki i życzenia przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni – Kamili Góreckiej. Kolejnym punktem spotkania, było wręczenie zaproszonym gościom własnoręcznie wykonanych upominków. Przy słodkim poczęstunku, ufundowanym przez Radę Rodziców, prowadzono rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Uroczystość przebiegła w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Opracowała: K. Górecka

23  stycznia 2015

23 stycznia 2015 r. w Gimnazjum nr 12 w Częstochowie odbyła się, kolejna już, VIII edycja  Powiatowego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej. Konkurs pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie zgromadził wielu uczestników zarówno ze szkół częstochowskich, jak również powiatowych.  Z przyjemnością odpowiedzieliśmy na zaproszenie Gimnazjum 12, ponieważ od lat uczestniczymy w tej uroczystości. W tym roku miała ona szczególny charakter , gdyż stała się symbolicznym dopełnieniem 70- tej rocznicy wyzwolenia  Częstochowy.  Na uroczystości byli więc obecni kombatanci, ale również harcerze. W Jury zasiadali przedstawiciele nauki, organów samorządowych miasta Częstochowa , a także aktor Teatru im. Adama Mickiewicza Pan Adam Hutyra. Uczniowie występowali w dwóch kategoriach: poezji i piosenki tematycznie związanych z ojczyzną i patriotyzmem. W kategorii poezja,  I miejsce zajęła  Kamila Stępień –  uczennica klasy III naszego gimnazjum, natomiast w kategorii piosenka – II miejsce zajęła Julia Piasecka , uczennica klasy I również naszego gimnazjum. Dziewczętom serdecznie gratulujemy!                                                                Oprac. Monika Hobot

18  grudnia 2014

“Bez miłości nie ma dobrego świata”- to motto tegorocznych jasełek, które przygotowali zgodnie z istniejącą w naszej szkole tradycją uczniowie podstawówki. Główne i najtrudniejsze role przypadły w udziale uczniom klasy szóstej. Gabrysia Powroźnik wcieliła się w postać szatana i zaprezentowała swoje zdolności aktorskie na szkolnej scenie. Stoczyła ona słowny bój ze słynnym Herodem, którego wspaniale zagrał Marcin Stępień. Subtelną i delikatną Maryję zagrała Martynka Skowron.  Jej partnerem na scenie był Kuba Kisiel, który  wcielił  się  w rolę Józefa. Ciekawą kreację stworzył Przemek Nocuń. Z okrutnego Hetmana przerodził się na scenie w dobrego i opiekuńczego obrońcę małego Jezusa.

Justynka  Kosielak  zagrała Jagnę, która ostrzegła Maryję o grożącym jej dziecku niebezpieczeństwie. Podsłyszała  bowiem rozmowę Heroda z Hetmanem podczas wykonywanych prac porządkowych w pałacu. Pięknie zaprezentowali się nasi Pasterze. Kacper Miedziński zaskoczył oglądających zmianą akcji i oto z prostego pastucha stał się odważnym Jamesem Bondem oraz szefem ochrony narodzonego Dzieciątka. Na scenie pojawiło się wiele  postaci: anioły, diabełki, narratorzy. Julka Piasecka zaśpiewała kilka pięknych kolęd, które wzruszyły widownię  i przypomniały o tym, że zbliża się już ten magiczny czas. Zasiądziemy przy wigilijnym stole, podzielimy się białym opłatkiem i będziemy świętować i będziemy kolędować.

W tym roku praca nad przygotowaniem jasełkowej realizacji rozpoczęła się już na początku października. Dzieci uczyły się swoich ról, przygotowywały dekorację, rekwizyty i stroje. A były one w tym roku wyjątkowo ładne, kolorowe, błyszczące. Pracy było wiele, ale efekt końcowy wspaniały. Cóż, bez pracy nie ma kołaczy.

Za przygotowanie tej szkolnej uroczystości odpowiedzialne były nauczycielki: Mariola Magiera i Dorota Piasecka. Na scenie oglądaliśmy 36 aktorów. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu tego świątecznego przedstawienia.

“Niech się weseli święty ,bo bliski jest zwycięstwa.

Niech się raduje grzesznik ,bo dane jest mu przebaczenie.

Niech powróci do życia poganin ,bo do życia jest powołany.

W małym Świętym Dziecku Bóg daje nam Zbawienie.

Niech Gwiazda Betlejemska zwiastuje nam w sercu na nowo tę Dobrą Nowinę.

Niech się rozraduje serce i uwierzy Jezusowi,

Niech się umocni nadzieją na cały Nowy Rok!”

Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć  życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu ,radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Kolejny  zaś  rok 2015 niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

 

17  grudnia 2014

WYNIKI KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ Z MOTYWAMI
ZE ZRĘBIC I Z KRASAWY ZORGANIZOWANEGO PRZEZ RADĘ RODZICÓW

Wszystkich prac dostarczonych na konkurs było 41. Jury konkursu w składzie Ewelina Drożdż, Maria Magiera i Katarzyna Kulińska-Pluta wybrało, opierając się na regulaminie konkursu, najładniejsze kartki.

MIEJSCE „I”                  Kuba Zalas                   kl. II SP

MIEJSCE „II”                 Oliwia Kozińska           kl. III SP

MIEJSCE „II”                 Przemysław Nocuń     kl. VI SP

WYRÓŻNIENIA:

Julia Caban                      kl. II SP

Julia Idziak                       kl. II G

Julia Piasecka                  kl. I G

Julia Foltyńska                kl. VI SP

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali i dostarczyli swoje prace,
a zwycięzcom i wyróżnonym gratulujemy.

Opracowanie: Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Zrębicach

9  grudnia 2014

9 grudnia 2014r o godzinie 9.00 wyruszyliśmy na niecodzienną wyprawę do Katowic. Celem tej wędrówki był katowicki Spodek. Uczniowie obejrzeli rosyjską rewię figurową na lodzie w spektaklu „Śpiąca królewna’’. Artyści jeździli na łyżwach wspaniale, a wśród nich zaobserwowaliśmy też wiele dzieci. Z naszych informacji wynika, iż są to zawodnicy z moskiewskiego klubu łyżwiarstwa figurowego na lodzie. Lektor opowiadał nam baśń po polsku, a my mogliśmy zobaczyć wspaniałą jazdę, rewelacyjne stroje, poobcować z kulturą, zachwycić się sztuką.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w chorzowskim Planetarium. Tutaj wzięliśmy udział w wyjątkowej lekcji filozoficznej. Na gwiaździstym niebie naszym  oczom ukazał się niezwykły bohater- Mały Książe z powieści słynnego francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupéry. Ta niezwykła podróż małego literackiego bohatera przybliżyła nam tę piękną książkę i pozwoliła na kontakt z uniwersalnym i ponadczasowym dziełem literackim.

Cenne jest też to, iż pieniążki z naszych biletów zakupionych w Planetarium przeznaczone zostały przez tę instytucje na cele charytatywne- dla chorzowskiego hospicjum dla dzieci.

W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy KFC, gdzie zjedliśmy posiłek. Do Zrębic wróciliśmy o godzinie 19.00. Wycieczka była udana, tym bardziej, że zrefundowana przez Gminę w ramach prowadzonej w szkole świetlicy.

Serdecznie dziękujemy.  Opracowała : M. Magiera

25 listopada 2014

Tego dnia nasza  szkoła przyłączyła  się  do międzynarodowej  akcji – “Dzień  Pluszowego  Misia”. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.  W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek.  Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Uczniowie  bardzo  licznie dołączyli do akcji  przynosząc  ze  sobą  do  szkoły  ulubioną  maskotkę.

Dodatkowo  zostały  rozstrzygnięte  dwa  konkursy  zorganizowane oprzez  Samorzad  Szkolny.

Pierwszym z nich był konkurs na najpiekniejszy “Jesienny  suchy bukiet“. Pierwsze  miejsce  zajęła  Patrycja  Barczyk. Na  drugim miejscu uplasowali się  Julia Piasecka  i  Janek  Górecki.  Trzecią lokatę  otrzymali – Joanna  Nocuń i Patrycja  Strączyńska zaś wyróznienia otrzymali: Mateusz  Koziński,  Olga  Klimek i Oliwia  Pawlak.

Bardzo  liczna  grupa  uczniów  wzięła  udział  w  konkursie  fotograficznym  pt. “Mój  pupil”. Najpiękniejsze  zdjęcia przedstawiła  i zajęła  pierwsze miejsce – Julia  Deptuła. Drugie miejsce przypadło  Natalii  i  Maksymilianowi Hacaś oraz  Julii  Caban.  Trzecie  miejsce  zajęli: Norbert  i  Natalia  Weżgowiec oraz Dominik  Orlikowski. Wyróżniono  również: Huberta  Martałka, Małgorzatę  Miedzińską, Alana  Ładnego, Natalię  Siąkowską i Karola  Trąbskiego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i serdecznie gratulujemy.

 10 listopada 2014

Uczeń naszej szkoły, Przemysław Nocuń, wziął udział w konkursie fotograficznym. „Piękno Ziemi Częstochowskiej’’ pod patronatem Starosty Częstochowskiego Andrzeja Kwapisza. W kategorii: osoby niepełnoletnie otrzymał cenne wyróżnienie za zdjęcie ,,Słodka drzemka na ostro”.

SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 listopada 2014

O  świcie dwa autokary wyruszyły na wycieczkę zorganizowaną po ostatnim Nabożeństwie Rózańcowym przez księdza proboszcza Włodzimierza Białka. Najpierw skierowaliśmy się do Jędrzejowa do Zakonu Kapucynów. Zakonnik  oprowadził nas po tym obiekcie i zapoznał z jego historią. Była to niezwykła ciekawa dawka wiadomości. Następnie wyruszyliśmy do Jaskini Raj. Podziwialiśmy piękne stalaktyty i stalagmity. Widzieliśmy też bardzo rzadko spotykanego w przyrodzie pająka-sieciarza jaskiniowego. Po opuszczeniu tego urokliwego miejsca wyruszyliśmy w kierunku Zrębic.

28 października 2014

Tego  dnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Opola. Celem naszej wyprawy był udział we wspaniałej, największej w historii opolskiego teatru, realizacji „Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i Stara Szafa. Dużą Scenę Teatru Kochanowskiego powiększono o kilkanaście metrów. Sceny batalistyczne przedstawiono z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Oglądaliśmy wspaniałe sceny kaskaderskie . Kostiumy nawiązywały  do najbardziej wyrafinowanych pokazów mody. Wykorzystano  również  mapping przestrzenny , najprościej rzecz ujmując to rozświetlanie trójwymiarowych obiektów i ich elementów za pomocą  światła projektorów. Wszystko to sprawiło ,że odkryliśmy światy ,postacie ,czas i przestrzenie, w istnienie których wierzyć nie jest za późno. Budżet tego spektaklu wyniósł 250 tysięcy złotych. Teatr Kochanowskiego może być dumny z tej realizacji Tomasza Konina. Po spektaklu nie wróciliśmy od razu do domu. Odbyliśmy cudowny spacer po Opolskim Ogrodzie Zoologicznym. Pogoda nam dopisała. Mogliśmy poobcować ze zwierzętami, pooddychać świeżym powietrzem i złapać ostatnie promyki jesiennego słońca.  Opracowała : M. Magiera

14 października 2014

Jak co roku “Świeto Edukacji Narodowej” w naszej szkole miało niezwykle uroczysty wymiar. Tradycją naszą jest, że w tym dniu pierwszoklasiści zostają pasowani na uczniów.  “Pierwszaki” były bardzo przejęte i dumne. Program artystyczny dzieciaki przygotowały pod kierunkiem swojej pani  – Kamili Góreckiej. W dalszej części uroczystości wystąpili uczniowie klas IV – VI w przedstawieniu o charakterze komicznym. Oglądaliśmy scenki szkolne, które zostały przygotowane pod kierunkiem pań: M. Magiery i M. Hobot.  Jak co roku wraz ze społecznością szkolną świętowali zaproszeni goście: Emerytowani pracownicy szkoły i rodzic uczniówów. Opracowała: M. Hobot

30 września 2014

???????????????????????????????????????30 września 2014r. w naszej szkole obchodziliśmy „ Dzień chłopca”. Za przygotowanie święta odpowiedzialny był Samorząd Zespołu Szkół w Zrębicach, zwłaszcza damska jego część, wspierana przez opiekunki- Panią Monikę Hobot i Panią Agnieszkę Łukaszewicz. Dziewczęta wymyśliły wiele zabawnych konkursów dla męskiej części szkoły. Było „ szkolne  spa”,  podczas którego chłopcy musieli się wykazać umiejętnością malowania paznokci, zrobieniem fantazyjnej fryzury, znajomością zawartości damskiej kosmetyczki,  czy też   umalowaniem modelki.  Ponadto wiązali krawat na czas oraz zdawali test słodko-kwaśny. Wysmarowani nutellą –oblizywali się, by po chwili uśmiechnąć się po spożyciu słusznego plastra cytryny! Całość  zabawy zwieńczyła dedykacja w postaci piosenki Adele,  brawurowo odśpiewanej przez uczennicę klasy I Gimnazjum- Julię Piasecką. Na zakończenie zaproszono wszystkich uczestników zabawy do wspólnego tańca.

Okazało się, że w naszej  szkole nie brakuje prawdziwych mężczyzn, którzy znają się na kobietach, potrafią o nie zadbać, co więcej prawidłowo wiążą krawat, a w jedzeniu cytryny z uśmiechem na ustach nie mają sobie równych! Kochamy Was chłopcy!

13 września 2014

DSC_0033  W sobotę 13 września w ramach tegorocznych Europejskich   Dni Dziedzictwa odbył sie w naszej jurajskiej gminie  Olsztyn   -krainie białych skał, ciekawych  zabytków, zielonych        wzgórz  i widokowych dróżek –  rajd. Uczniowie naszej  szkoły   wzięli w nim udział.

Niecodzienna wędrówka wiodła Dróżkami  Świętego    Idziego. Odwiedziliśmy niezwykłe, historyczne miejsce, jedyny zachowany w gminie Olsztyn cmentarz z okresu pierwszej wojny  światowej. Znajduje  się on w Zrębicach- Ciecierzynie. W tym miejscu, wśród szumiących drzew spoczywają żołnierze: 260 Rosjan i 226 Niemców. Pochowani zostali  tutaj również polscy żołnierze, wcieleni do obu wrogich armii, którym los i zawirowania historii kazały walczyć przeciwko sobie. Historię tego miejsca opowiedział nam nauczyciel  historii  w Zespole  Szkół w Kusiętach, pan Marek Romański. Była to niezwykła opowieść o latach niewoli, zaborów, ludzkich losach i czynach niezwykłych ,marzeniach o wolnej, niepodległej Polsce. Nasi uczniowie  złożyli  kwiaty pod płytą  upamiętniającą  ofiary tamtych wydarzeń  i zapalili symboliczny znicz.

Następnie  udaliśmy się na zbiórkę na rynku w Olsztynie i o godzinie 10-ej wyruszyliśmy na trasę naszego rajdu. Wiodła ona do samych Zrębic. Po drodze zwiedziliśmy Ruchomą Szopkę  w Olsztynie, Górę  Biakło, rezerwat przyrody Sokole Góry oraz miejsca związane  ze świętym Idzim:  kapliczkę, źródełko  oraz zabytkowy, drewniany kościółek z 1789 roku. Ośmiokilometrowy spacer zakończył się na placu szkolnym. A tutaj czekały na nas same niespodzianki.  Rodzice zgotowali nam wspaniałą, ziemniaczaną ucztę. W naszej szkole to “Święto pieczonego  ziemniaka” organizowane  jest  tradycyjnie od 2008 roku. W tym dniu  przy wielkim ognisku, na którym w żeliwnych garnkach pieką się “zrębickie  pieczonki”, ucztują  uczestnicy rajdu,  goście,  uczniowie, nauczyciele, rodzice. W części artystycznej  wystąpiły  dla nas cheerleaderki . Zabawa była przednia, pieczonki smakowite.  Pogoda dopisała.

Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie strawy a Organizatorom za pomysł zorganizowania tego wydarzenia.

1  września 2014

Tego dnia  uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Najpierw wszyscy uczniowie i wychowawcy uczestniczyli w mszy świętej, którą odprawił ks. Proboszcz Włodzimierz Białek. Następnie  udaliśmy się do szkoły. Pan Dyrektor oficjalnie powitał wszystkich przybyłych . Nauczycielom i uczniom życzył owocnej pracy.

szkola2

 

 

 

 

 

8 czerwca 2014

Festynowe zabawy w Zrębicach

Ostatnie niedzielne popołudnie (8.06.) upłynęło mieszkańcom Zrębic i Krasawy na dobrej zabawie. Zorganizowany po raz ósmy Rodziny Festyn przy Zespole Szkół zgromadził wielu widzów.

Występy rozpoczęły tanecznym krokiem cheerleaderki ze Zrębic pod kierunkiem Marioli Matyji. Dziewczęta wystąpiły w nowych strojach ufundowanych przez Gminę Olsztyn w ramach funduszu sołeckiego. Gromkimi brawami nagrodzono przedszkolaki w prezentacji pt. „Witaminki” przygotowane przez Halinę Bielkę, Lidię Trąbską i Katarzynę Dróżdż. Podobała się piosenka o rodzince w wykonaniu pierwszaków pod kierunkiem Beaty Florczyk. Mariola Magiera i Agnieszka Łukaszewicz we współpracy z uczniami przygotowały polsko-angielskie przedstawienie pt. Kraina Palaczy. Bardzo ciepło został przyjęty Kabaret MOPS w wykonaniu gimnazistów z III klasy pod opieką Moniki Hobot. Muzyczny debiut zaliczyły Kamila Kozieł i Karolina Pabiasz przygotowane przez Zbyszka Rogóża. Zadebiutowali również tancerze w ramach prezentacji Taniec Aqua: Roksana Trąbska, Monika Podsiedlik, Klaudia Romańska, Patrycja Kisiel, Patryk Tomzik, Mateusz Piasecki, Dorian Jeleń, Kamil Stemplowski, Bartek Kulpecki. Uczyli się pod opieką Moniki Hobot, ale układ wymyślił zawodowy tancerz Robert Magiera.

Próbowano swoich sił w nauce pierwszej pomocy ze wsparciem miejscowych strażaków ochotników: Mariusza i Artura Adamowskich. Dzieci znalazły dla siebie mnóstwo atrakcji w Wiosce Indiańskiej rozstawionej przez Rancho Zrębice. Tu organizowano zabawy i było malowanie twarzy.

Pokazami walki zachwycili panie i panowie z Agaru – Częstochowskiej Sekcji Aikdio – już znani z poprzednich edycji Festynu. Akrobacjom na rowerze w wykonaniu Marka Kaczmarzyka nie mogli się napatrzyć starsi i młodsi. Dzieci z wypiekami na twarzy obserwowały pokaz iluzjonistyczny w wykonaniu Sebastiana „Alkadiassa” Grabowskiego. Pieśni papieskie wykonały panie z Zespołu Śpiewaczego z Cięletnik działającego pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Zielonej. KGW Zrębice pod kierunkiem Janiny Ulrich zaprezentowało tradycyjne piosenki ludowe z towarzyszeniem akordeonu Walentego Mazura.

Świetny występ dały Ale!Babki z Kruszyny pod kierunkiem Arkadiusza Kluby. Całość programu utrzymana w rytmie przebojów Abby podkręciła publiczność do tańca. Potem zaprezentowała się Jurajska Kapela Biesiadna, a wieczorną zabawę taneczną poprowadził Zespół Clasic w składzie Martyna Gloc, Jarosław Ginał, Marek Chądzyński. W przerwie zabawy, już po zapadnięciu zmroku zrębickie niebo rozświetliły pięknę fajerwerki ufundowane przez firmę Goldregen.

Dużym powodzeniem cieszyły się grillowane przysmaki, łazanki, domowe wypieki przygotowane przez rodziców pod kierunkiem przewodniczącego Wojciecha Nocunia oraz przez szkolną kuchnię pod kierunkiem Renaty Dudy.

Specjalne kupony promocyjne przyznano drogą losowania rodzicom, którzy angażują się w przygotowanie stoisk gastronomicznych. Kupony ufundowali: Jurajskie Klimaty, Smażalnia Anna na Grobli w Złotym Potoku oraz Firma Seb-Pol z Krasawy.

Organizator: Zespół Szkół w Zrębicach, Rada Rodziców przy ZS, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Zrębice i Krasawa, Urząd Gminy w Olsztynie, OSP Zrębice.

Honorowy patronat: Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski

Szkołę oraz teren wokół gościnnie użyczył  dyrektor Zespołu Szkół w Zrębicach Grzegorz Trąbski.

Fundatorzy nagród głównych:

  • Zaproszenie na 30 minutową jazdę konną w Rancho Zrębice
  • Zestaw obiadowy Bar u Jacka, Aneta i Jacek Tomzik
  • Obraz  – NZOZ Przychodnia Lekarska Bogdan Malina
  • Grill od Mirosław Pala Jurawita
  • Talon na wymianę oleju  oraz Talon na przegląd ufundowało Przedsiębiorstwo Bud Gaz Andrzej Syc Zrębice, ul. Janowska
  • Zaproszenie na sesję fotograficzną typu Standard rodzinną lub dziecięca do Studia Fotografii Marioli Knysak w Janowie
  • Kupon na czyszczenie dywanów Fundator P.H.U. Ireneusz Balwierz Trzebniów
  • Prywatny Gabinet Stomatologiczny lek. stom Agnieszka Prus kupon na wizytę
  • Rower  ufundowało Przedsiębiorstwo Bud Gaz Andrzej Syc Zrębice, ul. Janowska
  • Rowerek Jolanta i Tadeusz Orlikowscy Pokrycia Dachowe i Rynny Kusięta
  • Piła – Meblejaro  Jarosław i Halina Kuc
  • Bon na zakupy „ROMEX” – Anna i Paweł Romańscy
  • Wkrętarka i kosiarka – Usługi Remontowe Arbud Arkadiusz Pala, www.pala.net.pl
  • Maszynka do mięsa – Autohandel Paweł Kisiel Częstochowa

SPONSORZY:

  • BUD-GAZ Stacja Diagnostyczna Zrębice
  • Autohandel Paweł Kisiel Częstochowa
  • Uslugi Budowlane – Arkadiusz Pala
  • Meblejaro – Jarosław i Halina Kuc
  • Andrzej Tomza –  Tommar
  • GOLDREGEN Grzegorz Sitak
  • Piekarnia – Olsztyn – Janów
  • ADMAR Zakład Produkcyjno-Handlowy Andrzej Wiński,
  • „ROMEX” – Anna i Paweł Romańscy
  • Marex Marek Rzepczyński
  • Sklep Wielobranżowy Beata Tomzik
  • Firma „Sklep u Michalika” – Zygmunt Michalik
  • Jura Wita Noclegi Mirosław Pala
  • Punkt Apteczny Zrębice Pierwsze
  • Firma Kaletnicza „Jurom”
  • Usługi Księgowe Art.-Lex – Katarzyna Pomorska
  • Rafał Pietrzak
  • Anna Pietrzak
  • Folwark Zrębice
  • Rancho Zrębice – Wioska Indiańska
  • Tokarstwo w drewnie – Izydor Tomzik
  • Przedsiębiorstwo Andpol – Andrzej Jasiński
  • Przedsiębiorstwo „STEFA” – Stefania Michalik – Krasawa
  • Przedsiębiorstwo Handlowe ANNA – Anna Michalik – Krasawa
  • Małgorzata i Sebastian Paul Usługi Transportowe SEBPOL Krasawa
  • Usługi Geodezyjne Paweł Nieroda
  • Usługi elektryczne – Sebastian Kosielak  Zrębice
  • Usługi hydrauliczne –  Mieczysław i Bożena  Dróżdż – Zrębice,
  • ks. proboszcz parafii Zrębice Włodzimierz Białek
  • Catering Aneta Jeleń
  • Smażalnia Aneta i Jacek Tomzik
  • Punkt Gastronomiczny na Grobli Pod Lasem w Złotym Potoku Anna Orlikowska
  • Gabinet stomatologiczny dr Agnieszki Prus Cz-wa/Przyrów
  • Usługi Fotograficzne Agnieszka Syc
  • Renata i Piotr Ostrowscy
  • Marcin Biskup Dmuchańce
  • Park Miniatur Sakralnych ZŁOTA GÓRA
  • Extreme Sklep sportowy Częstochowa
  • AGARU – Częstochowska Sekcja Aikido,
  • Klub Sportowy AZS Częstochowa
  • Firma Pigment Jędrzej Ceglarek, ul. Botaniczna Częstochowa
  • Katarzyna Caban
  • Park Linowy w Złotym Potoku
  • PHU Ireneusz Balwierz – czyszczenie dywanów i tapicerek
  • Studio Fotografii Mariola Knysak – Janów
  • Studio Reklamy BM Żarki Mariusz Nowak
  • Firma Handlowa Artur Martałek
  • Marol Turów
  • Jarosław Ginał
  • Rafał Kozieł
  • Citi Bank Handlowy Częstochowa
  • Agencja Ubezpieczeniowa Zrębice – Olsztyn Arkadiusz Idziak
  • Radna Rady Gminy w Olsztynie Teresa Pala
  • Radna Rady Gminy w Olsztynie Katarzyna Kulińska-Pluta
  • Gmina Olsztyn
  • Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Zrębicach

26 maja 2014

Tego dnia, późnym popołudniem, sala gimnastyczna zapełniła się niecierpliwie oczekiwanymi gośćmi. Na zaproszenie najmłodszych uczniów do szkoły przybyły ich Mamy. Każda grupa wiekowa, począwszy od małych przedszkolaczków, a zakończywszy na trzecioklasistach, zaprezentowała przygotowany przez siebie program. Dzieci z przejęciem mówiły wierszyki i śpiewały piosenki. W oku niejednej Mamy zakręciła się łza wzruszenia.  Swój układ taneczny zaprezentowała również grupa cheerleaderek, których występ wywołał niemały aplauz wśród zabranych.

Na zakończenie, każde dziecko odnalazło w tłumie swą Mamę i wręczyło jej przygotowany przez siebie drobny upominek.  Gdy ucichł dziecięcy gwar, zaproszone Mamy spotkały się we własnym gronie przy filiżance kawy i herbaty, by w ciszy i spokoju spędzić czas na miłej pogawędce.

 

5 maja  2014

Zgodnie z istniejącą w naszej szkole tradycją dzisiaj  odbyła się uroczystość  związana  z  rocznicą uchwalenia  Konstytucji  3 Maja.  W  uroczystym  apelu  wzięli  udział  uczniowie  klasy drugiej  gimnazjum  oraz  najlepiej  śpiewające   „słowiczki” – czyli dziewczęta  z  klasy  czwartej szkoły podstawowej.  Na tle świetnie przygotowanej historycznej prezentacji  multimedialnej  młodzi  artyści recytowali polską  poezje  patriotyczną oraz  wzruszające fragmenty  tekstów  literackich. Małgorzata Miedzińska przypomniała  nam  słynne „Litwo, Ojczyzno   moja, Ty  jesteś  jak  zdrowie…”. Poznaliśmy wiele  faktów  historycznych,  przypomnieliśmy  sobie  daty,  o  których  Polak powinien  pamiętać.  Patrycja  Kisiel  sprawnie  przewodziła  chórowi,  w  którego  wykonaniu  usłyszeliśmy  miedzy innymi : „Białe  róże”,  „Czerwone  maki pod  Monte  Casino”,  „Witaj  majowa  Jutrzenko’.

Nad  wszystkim  czuwali nauczyciele: Pani  Anna Zarzycka-Tomalska  i Pan  Zbigniew  Rogóż.

 

3 kwietnia 2014

“W Osikowej Dolinie czas inaczej płynie.  Palcami wyplataczy opiera się dzielnie trendom, kierunkom i modom.  Wszystkim wschodom i zachodom. Trwa rzemiosłem struganym rzetelnie”.

W œśrodę 3 kwietnia 2014 roku do Zespołu Szkół w Zrębicach zawitał   niecodzienny gość -“Osikowa Dolina”. Była ona od zawsze częścią Jury, niezwykłość i odmienność. Jej mieszkańcy od XIX wieku wykorzystywali naturalne zasoby osikowego drewna, z jego niedoskonałości i miękkości uczynili sztukę! Siłą  męskich rąk powstawało łyko, z którego kobiece dłonie wyczarowywały piękne ozdoby: kwiaty, zabawki, maty, kapelusze.  Ta tradycja jest do dziśœ kontynuowana. Narzędzia i technologia pozostały niezmienne.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pięknych warsztatach rękodzielniczych pod tytułem “Artystyczna wytwórczość z wiórków drewna osikowego”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas 4-6 . Okazało się ,iż była to dla dzieci wspaniała zabawa i ciekawa forma nauki tradycji, ekologii i zręczności manualnych. Była to jednocześnie  wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się z ta mało znaną  techniką rękodzielnicza. Pozwoliło to dzieciom rozwinąć  ich zdolności artystyczne, kreatywność poprzez wykonanie własnoręcznie ozdób i dekoracji z drewna osikowego. Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać do domu wykonanego przez siebie kurczaka i kwiat. Z pewnością te ozdoby będą wspaniałym elementem œświątecznego wystroju ich domów.

Opracowanie:  Mariola Magiera, Agnieszka Łukaszewicz.

26  marca  2014r.

Zespół Szkół w Zrębicach zorganizował  w tym  dniu V Powiatowy Konkurs Recytatorski . Przewodnim tematem tegorocznych zmagań była „ Magia słowa „ w literaturze. Uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom, a Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Jak co roku na konkurs odpowiedziało wiele zaprzyjaźnionych szkół nie tylko z powiatu , ale i miasta Częstochowy. W składzie  Jury  zasiadali:

·         Pani  Olga Bąkowska , która  z wykształcenia jest ekonomistką z tytułem doktora nauk ekonomicznych. Nauki ścisłe  nie zawęziły zainteresowań Pani Olgi , dlatego jako emerytowany nauczyciel akademicki zaczęła pisać wiersze. Związana jest z klubami poetyckimi: „ Złota jesień” przy Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater oraz klubem poetyckim  „ Metafora”.

·         Pani Ewa Oleś Pracownik Teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie, sekretarz literacki, dobry duch tego miejsca. Absolwentka  Akademii Pedagogicznej w Krakowie, osoba wszechstronna z duża wiedzą o teatrze. Zwiedzanie  teatru od kulis  wespół z Panią Ewą to niezapomniana podróż w czasie.

·         Pan Bogdan Wąchała  absolwent P. W. S. T. we Wrocławiu,  założyciel, Dyrektor oraz aktor  teatru Małego. Od lat czaruje dzieci i  młodzież pięknymi,  mądrymi przedstawieniami. Konferansjer, aktor i  kabareciarz- słowem człowiek renesansu.

 Konkurs w Zrębicach to prawdziwe wydarzenie artystyczne i kulturalne. Młodzież szkoły odczytuje  sobie ten czas jako prawdziwe i znaczące święto słowa oraz szkoły. Na początku  konkursu  tradycyjnie  Szanownych Gości  powitał Dyrektor Szkoły- Pan Grzegorz  Trąbski . Swoją osobą zaszczyciła nas również   Wójt Gminy Olsztyn, Pani  Małgorzata Haładyj, która skierowała kilka ciepłych słów do zebranych. Zanim rozpoczęto przesłuchania wprowadzono  Gości  w miły nastrój. Na skrzypcach brawurowo   zagrała absolwentka szkoły Paula Miedzińska. Nie zabrakło również uzdolnionych uczniów Zespołu Szkół w Zrębicach- Joanny Nocuń ( keyboard) , Mateusza Michalika (keyboard) oraz Patrycji   Kisiel ( śpiew).  Całość konkursu  poprowadziła absolwentka szkoły a obecnie licealistka Paulina Kozieł . W tym roku  konkurs zorganizowano w budynku szkoły, przesłuchania trwały na sali sportowej, natomiast potem zaproszono miłych Gości na poczęstunek. Nie sposób w tym miejscu  nie podziękować wszystkim Rodzicom, którzy jak  co roku mocno się zaangażowali w oprawę konkursu. Szczególne podziękowania kierujemy  do Przewodniczącego Rady Rodziców Zespołu Szkół w Zrębicach- Pana Wojciecha Nocunia. Dzięki Panu Wojciechowi  pozyskaliśmy na nagrody  najnowszą powieść Jarka Szulskiego z  dedykacją od samego autora!  W imieniu władz szkoły pragnę również podziękować mamom  naszej wspaniałej  młodzieży za pyszne wypieki, szczególnie zaś Pani Danucie  Kulpeckiej,  Marcie Pietrusiak , Marzenie Jelonek, Agacie Szewczyk oraz Pani Jowicie Kosielak.

Konkurs  rozciągnął się w czasie do kilku godzin, lecz nie dało się zauważyć, aby komukolwiek to przeszkadzało. Wszyscy zebrani oddali się chwili  w pełni przeżywając każdy występ. Głównymi organizatorami konkursu były polonistki Zespołu Szkół w Zrębicach : mgr Monika Hobot oraz  mgr Maria  Magiera.  Wyniki V  Powiatowego  Konkursu Recytatorskiego pt: „ Magia słowa”:

Kategoria Szkoła Podstawowa ( układ miejsc)

  1. Małgorzata Żołyńska – Olsztyn
  2. Franciszek  Nicer  ( Olsztyn),  Dominika Hasikowska ( Olbrachcice)
  3. Marta Jędrzejczyk  ( Dąbrowa Zielona)
  4. Wyróżnienie: Maria Pokorna – Zrębice.

 

Kategoria Gimnazjum( układ miejsc)

  1. Bartłomiej Kulpecki – Zrębice
  2. Ewa Całus- Kusięta
  3. Maciej Staniec-Kusięta, Patrycja  Olewińska – Olsztyn
  4. Wyróżnienie: Kamila Stępień- Zrębice, Roksana  Szczygieł – Częstochowa, Marta Maciejczyk – Kusięta

Uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!!!      Oprac. Monika Hobot

21 marca 2014r.

Wiosno, wiosno, ach,  to ty!

Choć od lat w środowisku szkolnym funkcjonuje tzw. „ Dzień Wagarowicza”, to okazuje się, że można stworzyć jego alternatywę. Tak było w Naszej szkole! Z inicjatywy opiekunów Samorządu Szkolnego, Pani Moniki Hobot oraz Pani Agnieszki Łukaszewicz zorganizowano liczne konkursy i zabawy. Próbowano wybrać Miss i Mistera Wiosny, lecz Szanowne Jury (w składzie: Pani Ewelina Ceglarek, Maria Magiera oraz Maria Matyja) nie mogło podjąć ostatecznej decyzji . Wynikało to z tego, iż  uczestnicy konkursu byli cudownie i zaskakująco dobrze przebrani. Prezentowali się wyjątkowo, dlatego wszyscy zostali nagrodzeni. Klasy najmłodsze uczestniczyły w zespołowej konkurencji malowania wiosny z zamkniętymi oczami. Klasa I Szkoły Podstawowej została niekwestionowanym faworytem. Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o wiośnie, ale i tu nie można było od razu  wyłonić lidera. Uczniowie bardzo dobrze odpowiadali na pytania, choć nie należały one do najłatwiejszych. Sprawdzały wiedzę ogólną, znajomość przysłów , a także inteligencję   uczestników.  Wszystkie klasy zaangażowały się w konkurs na plakat wiosenny. Prace  można podziwiać, gdyż są wyeksponowane na holu szkolnym. Dodajmy jeszcze, że w przerwach między konkursami wystąpiły szkolne chirliderki   przygotowane przez  Panią  Marię  Matyję. Występ dziewcząt  bardzo się podobał. Na zakończenie zabawy wszyscy udali  się na plac szkolny by pożegnać zimę i spalić marzannę. W tym roku szkolnym przygotowano dwie   Marzanny (Gimnazjum, Szkoła Podstawowa). Zanim jeszcze zaczęły się palić, przegoniono  zimę głośnymi dźwiękami gwizdków i trąb. To był niezapomniany dzień pełen barwnych korowodów, konkursów i zabawy. Oprac. Monika Hobot.

14  marca 2014r.

12 marca 2014 roku w Zespole Szkół w Zrębicach już po raz piąty odbył się Gminny  Konkurs Matematyczny  pod hasłem „Zostań mistrzem matematyki”.  Honorowy patronat nad konkursem objął wójt gminy Olsztyn, pan Tomasz Kucharski. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas szóstych z terenu gminy Olsztyn, którzy prezentowali swoją wiedzę i umiejętności indywidualnie oraz drużynowo.   Tegoroczny konkurs nawiązywał do matematyki wszechobecnej w naszym życiu. W pierwszej kolejności uczniowie mieli do rozwiązania krzyżówkę z hasłem naszego konkursu, które brzmiało: „Z matematyką zawsze i wszędzie”.   Następnie zawodnicy przystąpili do rozwiązywania testu składającego się z 16 zadań.  Ostatnim etapem były rozgrywki drużynowe. W skład poszczególnych drużyn wchodziły trzy osoby z danej szkoły.  Zwyciężyła drużyna, która najszybciej udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi. Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji zdobyła Szkoła Podstawowa z Olsztyna,  na drugim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa z Turowa, trzecie miejsce zajęła drużyna ze Zrębic.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zdobył uczeń Szkoły Podstawowej  w Olsztynie – Adam Tomalski, drugie miejsce – Natalia Pala z Zespołu Szkół w Zrębicach  i trzecie miejsce Weronika Śledź – uczennica Szkoły Podstawowej w Olsztynie.    Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz dyplomy.  Pragnę serdecznie podziękować wszystkim  uczniom biorącym udział w tegorocznych matematycznych zmaganiach oraz nauczycielom, którzy dołożyli starań w przygotowanie dzieci. Pomysł i realizacja konkursu – nauczycielka matematyki w  Szkole Podstawowej w Zrębicach:  mgr Małgorzata Pierzchała

 

12  marca 2014r.

Wdniach 10 i 11 marca  na hali sportowej w Zrębicach uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy grali w koszykówkę. Turniej przeprowadzony był  w ramach XX Spartakiady Gminy Olsztyn.
Reprezentanci klas podstawowych naszej szkoły  wygrali z przeciwnikiem wszystkie mecze, które rozegrane były w systemie “każdy z każdym” przez co zajęli miejsce I. Należą się więc ogromne brawa, a przy tym podziękowania młodym zawodnikom, którzy zawzięcie walczyli o każdy punkt na swojej hali. Gratulacje!
Skład drużyny: Kamil Pabiasz, Marcin Stępień, Mateusz Potępski, Miszczyk Piotr, Stępień Hubert, Romański Patryk
Nauczyciel: Wojciech Kucia

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce SP Zrębice
II miejsce Olsztyn

III miejsce Turów

IV miejsce Kusięta

Męski Zespół Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielem,

p. Wojtkiem Kucią.

Nieźle powiodło się również gimnazjalistom. W kategorii chłopców i dziewcząt nasze drużyny zajęły II miejsca pomiędzy zwycięskim Olsztynem i trzecimi w klasyfikacji Kusiętami.
Zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Skład drużyny żeńskiej:  Małgosia Miedzińska, Julka  Idziak, Kamila Kozieł, Angelika Kozińska, Ola Sobota, Natalka Mizgała, Klaudia Romańska, Weronika Wójcik.  Skład drużyny męskiej:  Eryk Tomzik, Patryk Tomzik, Adam Brach, Kamil Koziński, Marcin Chwastek, Daniel Paul, Dominik Gorajek, Kamil Stęmplowski, Bartek Michalik, Dorian Jeleń, Marcel Stochel.

Gratulujemy również nauczycielom wychowanie fizycznego.

27 lutego 2014r.

Serdecznie  dziękujemy  Radzie  Rodziców,  która to uraczyła  uczniów  i  nauczycieli pysznymi pączkami. Dziękujemy!

27  lutego  2014r.

Z  wielką  przyjemnością  i  zadowoleniem  informujemy,  iż  26  lutego  2014r.  w  Gimnazjum  nr 12  im.  Jana  Matejki  w  Częstochowie,  odbył  się  VII  Powiatowy  Konkurs  Poezji  i  Prozy  Patriotycznej.  Naszą  szkołę  reprezentowały  dwie  uczennice:

W  kategorii  poezja:  Kamila  Stępień z  klasy II Gimnazjum,  zajęła  I miejsce.gratulacje3(1)     W  kategorii  pieśń: Patrycja  Kisiel  z klasy  III  Gimnazjum, otrzymała wyróżnienie.

Dziewczynom  serdecznie  gratulujemy  i  życzymy  dalszych  sukcesów.