24
APR
2024

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2024

Co trzeba robić

gdy w życiu jest ciężko?

Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz,

co jest dobre, a co złe,

to po prostu idziesz swoją drogą.” – Marek Edelman

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach dołączyli do ogólnopolskiej akcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. “Łączy nas pamięć!”.

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile 2024” upamiętnia 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tegoroczną akcję wspierają Ambasadorzy: Tomasz Włosek, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Agnieszka Grochowska, Jacek Braciak, Marta Byczkowska i Andrzej Szwan.

W ramach obchodów rocznicy uczniowie naszej szkoły wykonywali żółte żonkile, będące znakiem- symbolem akcji.

Uczniowie klas IV-VI obejrzeli filmy:

  • “Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego oraz Kariny Paciorkowskiej. Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą.
  • “Będę pisać”, obraz ukazujący los dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu.

Ponadto wysłuchali opowiadań: “Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych, “Prawdziwi przyjaciele” Marcina Szczygielskiego, “Szuflada” Zuzanny Orlińskiej. To historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Przybliża czytelnikom i czytelniczkom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty.

Uczniowie klas VIIVIII pracowali z filmem “Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall oraz obejrzeli film “Muranów – Dzielnica Północna”.

Uczniowie klas I-III obejrzeli film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej, przenieśli się w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i jego mieszkańcami. Baśniowa historia przybliżyła dzieciom temat empatii, sprawiedliwości i straty.

Od czterech lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Zrębicach wraz z nauczycielem historii – Anną Zarzycką – Tomalską mają zaszczyt dołożyć swoją cegiełkę do obchodów rocznicy wybuch powstania w gettcie warszawskim. Uczniowie zdobywają i poszerzają wiedzę historyczną na temat sytuacji polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Uczą się jak należy okazywać wsparcie osobom doświadczającym dyskryminacji. Działaliśmy w duchu motta tegorocznej Ambasadorki Akcji Żonkile 2024. „Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile” – Agnieszka Grochowska.

Dziękujemy za Wasze wsparcie, czynny udział i zaangażowanie.

Opracowanie

Koordynator szkolny akcji:

Anna Zarzycka-Tomalska