„ Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”
ks. Jan Twardowski
Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach włączyła się kolejny raz w akcję „Szkoła pamięta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.
W ramach akcji #SzkołaPamięta podjęto w szkole szereg działań pod kierunkiem szkolnych koordynatorów Anny Zarzyckiej-Tomalskiej i Agnieszki Łukaszewicz oraz wychowawców klas. Jednym z nich było posprzątanie przez uczniów mogiły nieznanych żołnierzy, poległych w obronie ojczyzny, w czasie II wojny światowej. Wszyscy uczniowie i uczennice szkoły podstawowej wraz z wychowawcami zapalili znicze na cmentarzu w Zrębicach. Weronika Roska i Anna Wojtasik z klasy VII przygotowały specjalne znicze pamięci. „Płomień pamięci” dzieci zapaliły również na opuszczonych i zapomnianych grobach. Zgodnie z naszą myślą przewodnią „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”. Na cmentarzu nauczycielka historii, Anna Zarzycka-Tomalska, przypomniała sylwetkę proboszcza Jana Lalewicza oraz księdza kanonika Romana Kuźmińskiego, proboszcza parafii św. Idziego w Zrębicach w latach 1971-1999.
Uczniowie na zajęciach edukacyjnych przybliżali sobie postacie osób, które odeszły, a zasłużyły się w historii naszego kraju, przypominając sobie najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Uczniowie naszej szkoły przygotowali gazetki patriotyczne, upamiętniające osoby zasłużone dla naszej lokalnej ojczyzny. Oddając hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność – życie, w obronie naszego kraju.
Udział w akcji „Szkoła Pamięta” to wspaniała lekcja historii, patriotyzmu, wychowania rodzinnego i obywatelskiego, która pozostanie wszystkim na długo w pamięci. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Przed nami wyjątkowe dni – Wszystkich Świętych i Zaduszki, skłaniające nas do refleksji, modlitwy, zatrzymania i chwili zadumy. W tym roku, być może, jeszcze głębszej.
„Dla tych, którzy odeszli”
Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry
Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień
– pierwszy dzień listopada.
Gellnerowa Danuta
Opracowanie Anna Zarzycka-Tomalska