W dniu 21.10.2021r. nauczycielka historii Anna Zarzycka- Tomalska wzięła udział w konferencji
“Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność” w Regionie Częstochowskim”.
Koordynator projektu – Alicja Janowska Dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Elżbieta Doroszuk Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.
Prelegentami konferencji byli:
Pani Anna Rakocz – członek NSZZ „Solidarność” i pracownik Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” w 1980 r. Internowana od 13 grudnia 1981 r. do 8 marca 1982 r. Obecnie prezes Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WiR w Częstochowie oraz przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.
Stanisław Dziwiński – przed 13.12.1981 r. był szeregowym działaczem „Solidarności” działającym w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie pracował jako technik elektronik. W stanie wojennym samozwańczy przewodniczący tajnej Komisji Zakładowej „Solidarności”. Został aresztowany 19.04.1983 r. W czasie przesłuchań nie wydał SB żadnego ze swoich kontaktów.
Pan Marek Wójcik – polityk, związkowiec, poseł na Sejm III kadencji. Od 1970 pracownik Wydziału Remontowego Huty im. Bolesława Bieruta (następnie Huta Częstochowa). W stanie wojennym został aresztowany 13 grudnia 1981 i internowany do czerwca 1982.
Pan Zbigniew Bonarski – działacz „Solidarności” od lat 80. Od kilkunastu lat zajmuje się propagowaniem historii Solidarności wśród częstochowskiej młodzieży. Opiekun Klubu Solidarności, gdzie zgromadzone są pamiątki z lat 80, min. z Klubu Ikar, w którym odbywał się w XI 1980 r. Protest przedstawicieli „S” z większości zakładów w mieście.
Prelegenci konferencji podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi działalności w ramach “Solidarności” oraz przeżyciami związanymi z wprowadzeniem stanu wojennego 13.12.1981 r.
Opracowanie Anna Zarzycka-Tomalska