OCT

Akcja „Szkoła pamięta”

Szkoła Podstawowa w Zrębicach przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki

„Szkoła pamięta”

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” – Ks. Jan Twardowski

Akcja nawiązywała do polskiej tradycji świąt zadusznych. W ramach akcji pragnęliśmy także, aby społeczność szkolna zwróciła większą uwagę na historię swojej małej ojczyzny i lokalnych bohaterów. Dzieci poprzez takie akcje uczą się historii, pamiętają o trudzie i ofiarach, jakie poniósł naród polski w walce o wolność i wyzwolenie naszego kraju. Uczniowie klasy „0”, klas 1-3 oraz  klas 4-8 wraz z wychowawcami podjęli liczne działania zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Podczas zajęć lekcyjnych nasi podopieczni wykonali gazetki okolicznościowe, młodsze klasy uczyły się piosenek patriotycznych, wykonywały drzewa genealogiczne swoich rodzin oraz prace plastyczne dotyczące postaci historycznych. Uczniowie przynosili do szkoły pamiątki rodzinne, prezentowali je swoim kolegom i wspominali osoby, do których owe przedmioty kiedyś należały. Starsi uczniowie oglądali i omawiali filmy edukacyjne nawiązujące do wydarzeń historycznych powstania warszawskiego.

Koordynatorem akcji od czterech lat w naszej szkole jest nauczycielka historii Anna Zarzycka-Tomalska. W ramach akcji #SzkołaPamięta podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było posprzątanie przez uczniów mogiły nieznanych żołnierzy, poległych  w obronie ojczyzny, w czasie II wojny światowej. Wszyscy uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej wraz z  wychowawcami  zapalili znicze na cmentarzu w Zrębicach. Blanka Stępień i Anna Wojtasik z klasy 8 wraz z wychowawcą przygotowały specjalne znicze pamięci w barwach narodowych z zaprojektowaną etykietką dla każdej z klas. „Płomień pamięci” dzieci zapaliły również na  opuszczonych i zapomnianych grobach. Zgodnie z naszą myślą przewodnią Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”. Na cmentarzu nauczycielka historii,  Anna Zarzycka-Tomalska, przypomniała historię cmentarza, działań wojennych prowadzonych na naszym terenie, wspomniała sylwetkę proboszcza Jana Lalewicza oraz księdza kanonika Romana Kuźmińskiego, proboszcza parafii św. Idziego w Zrębicach  w latach 1971-1999. Uczniowie pokazali, iż pamiętają o ludziach tworzących historię także poza szkołą. Wszystkie klasy udały się pod pomniki, zapalili znicze, spacerowali oddając tym samym hołd wszystkim poległym w obronie Ojczyzny. Była to dla  nas wszystkich ważna lekcja patriotyzmu. Uczniowie uczcili  pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. Był to  czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. Szacunku wobec przodków, uczą nas rodzina i polska szkoła. Przeniesienie tej pamięci w przyszłość to zaszczyt i zadanie, które uświadamia, że jesteśmy łącznikiem pokoleń spajającym współcześnie przeszłość z przyszłością, dzięki wychowawczej misji i  zaangażowaniu  nauczycieli naszej szkoły.  Zgodnie z przyświecającym  hasłem akcji  „Historio! W pamięci trwaj!” od zawsze podejmowane działania utrwalają pamięć o bohaterach szczególnie tych, którzy są związani z historią regionu, naszej  kochanej Małej Ojczyzny. Dziękujemy!

„ …Ktoś tutaj był i był,

A potem nagle zniknął

I uporczywie go nie ma…”

– Wisława Szymborska (z tomu „Chwila”, Kraków 2002)