13
DEC
2021

Dzień Dobrego Słowa

Akademia Skutecznego Działania i jej pomysłodawczyni Pani Iwona Majewska-Opiełka przypisali 13 dniu każdego miesiąca specjalną nazwę, która niesie dla nas wszystkich pewne wyjątkowe zadanie. Jest to Dzień Dobrego Słowa. Zadanie polega na tym, że tego dnia wszyscy bardzo uważamy na język, jakiego używamy. Ostrożnie wypowiadamy słowa, z których składa się całe nasze życie. To słowami przekazujemy informacje, komunikujemy się, określamy, opisujemy, zwracamy uwagę, chwalimy, zgadzamy się lub nie… To bardzo ważne, w jaki sposób to wszystko zrobimy. Poprzez słowa, jakich używamy tworzymy swoją własną rzeczywistość i możemy wybrać czy jest ona pozytywna czy też nie. Słowa są także czynnikiem, który wpływa na emocje, zarówno nasze, ale także innych ludzi.

Raz w roku Dzień Dobrego Słowa przypada w dzień rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. To dzień niezwykły. Przypominamy sobie smutne wydarzenia tamtej zimy, ale jednocześnie sam fakt, że możemy sobie to jedynie przypominać napawa radością. Jako Polacy możemy być dumni, że przetrwaliśmy stan wojenny z głową wysoko uniesioną, że nie pozbawił nas nadziei na wolną Polskę i wiary w to, że możemy tego dokonać.

Wolność, nadzieja, wiara, demokracja, tolerancja, solidarność, rozwaga to są słowa, które dodają siły.

Uczniowie klas V-VIII pod okiem wychowawców wykonali wyjątkowe prace.

Izabela Mendakiewicz-Pasieka