NOV

Wystawa mobilna IPN „Stan wojenny 1981-1983”

W dniach 02-04 listopada w naszej szkole zaprezentowana została mobilna wystawa Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy ze Śląskiem Centrum Wolności i Solidarności „Stan wojenny 1981-1983”, przedstawiająca materiał informacyjny i fotograficzny dotyczący sytuacji w Polsce w latach stanu wojennego. Udostępnienie ekspozycji szkołom jest elementem, realizowanego w naszej placówce, projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- 13.12.1981r. –Pamiętamy!”, upamiętniającego 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wystawa poprzedzona została lekcjami historii, podczas których uczniowie poznawali okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, sytuację społeczną, polityczno-gospodarczą w PRL-u. Ekspozycja składała się z 14 tablic edukacyjnych. Prezentowała genezę, działalność Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, represje skierowane wobec działaczy opozycyjnych oraz zwykłych ludzi. Przedstawiono działalność „Solidarności” w podziemiu, reakcje świata na stan wojenny oraz sylwetki niektórych działaczy opozycyjnych.

Uczniowie wraz z nauczycielami, wychowawcami zwiedzali wystawę  przez dwa dni. Wystawa była otwarta dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Dodatkowo nauczyciel historii zaprezentował materiały zawarte w Tekach Edukacyjnych IPN: Czerwiec 76, Krok ku wolności, Stan wojenny.

Wystawę obejrzała cała społeczność uczniowska. Ponadto klasy VII i VIII  miały na wystawie dodatkową lekcję historii. Miejsce wystawowe zostało przygotowane przez uczniów  klasy VII i VIII pod kierunkiem  nauczyciela historii, koordynatora projektu w szkole Annę Zarzycką-Tomalską. Uczniowie obejrzeli wystawę z wielkim zaciekawieniem, prezentując postawy patriotyczne.

PAMIĘTAJMY!

•  586 dni trwał stan wojenny.
  • 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów wyprowadzono na ulice w pierwszych godzinach operacji wprowadzenia stanu wojennego.
  • Około 10 tys. osób internowano w czasie stanu wojennego.
  •  9 górników zginęło w czasie najkrwawszego wydarzenia stanu wojennego – pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.
  •  17 lat miała najmłodsza ofiara śmiertelna stanu wojennego – licealista Emil Barchański.

Bardzo dziękujemy za możliwość zorganizowania i wykorzystania w naszej szkole mobilnej wystawy, która wzbogaciła  wiedzę uczniów w ważne i cenne informacje historyczne.

Opracowanie Anna Zarzycka-Tomalska

Wystawa mobilna IPN „Stan wojenny 1981-1983” w Szkole Podstawowej w Zrębicach – Powiat Częstochowski – Wiadomości z regionu (powiatczestochowski.pl)