16
OCT
2019

Sukces w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie „Nadzieja. Zwycięstwo.” Celem projektu było przypomnienie, zapoznanie z niezwykłą postacią Jana Pawła II. Jego wielkim wkładem w budowanie wolnej i niepodległej Polski. Projekt miał za zadanie przypomnieć młodemu pokoleniu o doniosłym znaczeniu pierwszej wizyty, pielgrzymki papieża Polaka do naszej Ojczyzny z 4 czerwca 1979 roku w Częstochowie.

W projekcie uczestniczyło ponad 100 szkół z regionu częstochowskiego.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie” pod honorowym patronatem Urszuli Bauer – Ślaskiego Kuratora Oświaty i Księdza dr. Wacława Depo – Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego organizowanym w ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegaturę w Częstochowie, Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie.

W konkursie wzięło udział 119 uczestników z 52 szkół.

Uczennica klasy VIII –  Martyna Rozpędek zajęła III miejsca uzyskując tytuł Laureata Konkursu Wojewódzkiego,

Tytuł pracy: „Gaude Mater Polonia – Ciesz się, raduj się Matko Polsko“

Uczeń klasy VII – Jakub Pająk zajął III miejsce uzyskując tytuł Laureata Konkursu Wojewódzkiego.

Tytuł pracy: Jan Paweł II zmienił nasz rodzinny świat, przywrócił siłę wiary „Wypłyń na głębię…”

Koordynatorem szkolnym i opiekunem uczniów była mgr Anna Zarzycka-Tomalska nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Zrębicach.

Kolejny działaniem w ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” było spotkanie edukacyjne

„O nadziei w Dniu Papieskim” w dniu 16 października 2019 roku w Sali Papieskiej na Jasnej Górze w Częstochowie. Podczas spotkania została zaprezentowana mobilna wystawa fotografii: „ Co nam zostało z tamtych dni – Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku” oraz nastąpiło podsumowanie konkursów. Zaprezentowano spektakl nagrodzony Gran Prix w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym poświęconym Karolowi Wojtyle oraz gościnnie wystąpiła Grupa Teatralna „Pod wiszącym kotem”. Spotkanie stanowiło podsumowanie wszystkich działań aktywnych uczestników projektu w obszarze tematyki papieskiej. Jasnogórskie obchody wspierał program ministerialny „Niepodległa” pod patronatem Jadwigi Wiśniewskiej Posłanki do Parlamentu Europejskiego i Lidii Burzyńskiej Posłanki na Sejm RP.

W konferencji prasowej uczestniczyli przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach  Alicja Janowska, wizytator Kuratorium w Katowicach Anita Imiołek, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie Elżbieta Doroszuk, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego o. Mariusz Tabulski, dziennikarka z Radia Jasna Góra Izabela Tyras.

Składamy  serdeczne podziękowania dla rodziców naszych uczniów pani Lucyny Pająk i Barbary Rozpędek za zaangażowanie i udział w uroczystościach.

Uczniowie wraz z opiekunem udzielili wywiadu dla Tygodnika Katolickiego Niedziela,

zapraszamy do wysłuchania lub przeczytania:

https://m.niedziela.pl/artykul/46233/Dzien-Papieski-Jasnej-Gorze.

 

Opracowanie: Anna Zarzycka-Tomalska