22
MAR
2019

X Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Recytatorski pt.: „ Idea wolności w literaturze”

Jak zdefiniować ideę wolności?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć za pomocą literatury uczestnicy Jubileuszowego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego organizowanego już po raz dziesiąty w Szkole Podstawowej w Zrębicach.

X Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Recytatorski pt.: „ Idea wolności w literaturze” odbył się w miniony piątek, 22 marca 2019r. a tym samym wpisał się w program obchodów: „ Dla Niepodległej”. Na zaproszenie organizatorek Konkursu, Pań : Moniki Hobot, Eweliny Ceglarek oraz Marii Magiery odpowiedziało bardzo wiele szkół, zarówno z gminy, powiatu, jak i miasta Częstochowy. W zmaganiach wzięło udział w sumie 44 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie kategorie. W pierwsze, młodszej, do której zaliczyli się uczniowie klas IV-VI recytowało swoje utwory 26 uczniów. W drugiej, starszej – 18. Wraz z recytującymi dziećmi i młodzieżą do Zrębic przybyło wielu nauczycieli oraz towarzyszących recytatorom rodziców.

Do pracy w Jury Szkoła Podstawowa w Zrębicach zaprosiła Panią Annę Nabiałek- instruktora teatralnego mającego na swoim koncie wiele sukcesów, laureatkę Statuetki Olsztyńskiego Anioła Stróża oraz Pana Bogdana Wąchałę – absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, założyciela, dyrektora oraz aktora teatru „Małgo”. Konkurs poprowadziły uczennice szkoły: Zuzanna Pluta i Weronika Pietruszewska. Zanim rozpoczęto zmagania artystyczne wprowadzono gości w relaksujący nastój. Na scenie zaprezentowały się uczennice Szkoły Podstawowej w Zrębicach: Blanka Stępień oraz Aleksandra Tomzik, które przy akompaniamencie Joanny Nocuń zaśpiewały piosenkę pt. : „ Orła cień”. Po występie solistek zagrała i zaśpiewała – Pani Lucyna Pająk- mama naszych uczniów, która w niesamowity sposób przeniosła wszystkich obecnych w wydarzenia grudnia 1970r., kiedy w Gdyni zastrzelono Zbyszka Godlewskiego znanego z lirycznej „ Ballady o Janku Wiśniewskim”. W ten sposób zaakcentowano motyw przewodni konkursu, pokazano dwa różne spojrzenia na wolność.

Podczas konkursu dzieci i młodzież recytowały najróżniejsze teksty, zarówno liryczne, jak i epickie. Poziom zmagań był niezwykle wysoki, a Jury długo decydowało, o tym kto stanie na podium. Przed ogłoszeniem wyników Jurorzy dokonali podsumowań i analizy poszczególnych występów. Był to niezwykle ważny moment, podczas którego udzielili cennych porad i wskazówek dotyczących dykcji, postawy recytujących, ogólnego wyrazu artystycznego. Na zakończenie przeszli do ogłoszenia werdyktu, który przedstawiał się w następujący sposób:

Wyniki konkursu :

Kategoria klas IV-VI

  1. Kacper Hobot – Szkoła Podstawowa nr 49 w Częstochowie

  2. Mateusz Frymus– Szkoła Podstawowa w Kłomnicach

  3. Krystian Jeziorek– Szkoła Podstawowa nr 49 w Częstochowie

Wyróżnienia

Aleksandra Szymonik Szkoła Podstawowa w Kłomnicach

Natalia WeżgowiecSzkoła Podstawowa w Zrębicach

Blanka Stępień Szkoła Podstawowa w Zrębicach

Łucja PerlińskaKatolicka Szkoła Podstawowa w Częstochowie

Wyniki konkursu :

Kategoria klas VII, VIII, III Gimnazjum

  1. Gaja Czech– Szkoła Podstawowa nr 11 w Częstochowie

  2. Justyna Kosielak– Szkoła Podstawowa w Zrębicach

  3. Marta Jędrzejczyk– Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Zielonej

Wyróżnienia

Olga KlimekSzkoła Podstawowa w Zrębicach

Dominika Hasikowska– Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Zielonej

Oliwia Mysłek– Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach

Laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane prze Wójta Gminy Olsztyn – Pana Tomasza Kucharskiego. Natomiast Gmina Żarki przekazała nagrodzonym bilety wstępu do zwiedzania interaktywnego Muzeum w Starym Młynie.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Rady Rodziców działającej na terenie naszej szkoły, a zwłaszcza jej Przewodniczącego Pana Wojciecha Nocunia. Bez wsparcia finansowego Rady Rodziców zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy upiekli ciasto: Pani Barbarze Nocuń, Pani Katarzynie Kulińskiej- Plucie, Pani Aleksandrze Trąbskiej.

X Powiatowy Konkurs Recytatorski był zwieńczeniem pracy zespołowej, nie tylko nauczycieli, rodziców, lecz także pracowników obsługi. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Zwycięzcom i laureatom gratulujemy! Do zobaczenia w przyszłym roku!

Oprac. Monika Hobot